Demakijaż – czym jest i dlaczego jest ważny?
Demakijaż to pierwszy i podstawowy etap wieczornej pielęgnacji skóry twarzy, niezależnie od wieku i rodzaju cery. Mimo to, często lekceważymy prawidłowe oczyszczanie skóry, przykładając dużo większą wagę do produktów pielęgnacyjnych, które nakładamy później. Prawidłowo przeprowadzony demakijaż pozwala utrzymać cerę w doskonałej kondycji, a także wzmacnia skuteczność pracy preparatów, z których korzystamy w kolejnych etapach wieczornego rytuału pielęgnacyjnego. Demakijaż powinien być dokładny i delikatny jednocześnie. Codzienne oczyszczanie skóry przed snem jest niezmiernie ważne – pozbywamy się w ten sposób nie tylko makijażu, ale również nadmiaru sebum i nagromadzonego w ciągu dnia kurzu i roztoczy. Demakijaż to absolutna podstawa w dziedzinie pielęgnacji skóry.
Demakijaż krok po kroku
Demakijaż możemy podzielić na trzy etapy:
- zmywanie pierwszej warstwy makijażu,
- zastosowanie olejku do demakijażu,
- użycie kosmetyku na bazie wody.
Trzyetapowy demakijaż wydaje się skomplikowany i czasochłonny, jednak nic bardziej mylnego! Oczyszczanie skóry w taki sposób zajmuje zaledwie kilka minut, a pozwala cieszyć się promienną i gładką cerą.
- Krok pierwszy: zmywanie pierwszej warstwy makijażu
Demakijaż zaczynamy od usunięcia pierwszej warstwy makijażu. Z pomocą przychodzą tutaj jednorazowe chusteczki do demakijażu lub płyn micelarny (opcjonalnie mleczko) i waciki. Makijaż oczu i ust jest najtrudniejszy do zmycia, dlatego w tym przypadku warto zdecydować się na dwufazowy płyn micelarny, który skutecznie rozpuszcza intensywne pigmenty zawarte w kosmetykach. Wadą dwufazowego płynu jest ryzyko uzyskania efektu zamglonych oczu, a w efekcie ich łzawienie i niewyraźne widzenie. Makijaż z pozostałej części twarzy usuniemy stosując delikatniejsze preparaty, o właściwościach kojących i nawilżających.
Jak prawidłowo przeprowadzić demakijaż oczu? Jeśli nosimy jednorazowe, sztuczne rzęsy, w pierwszej kolejności należy je zdjąć, lekko pociągając za ich końcówkę. Resztki kleju, tusz do rzęs i cienie do powiek zmywamy chusteczką lub płynem micelarnym. Należy zwrócić szczególną uwagę na sposób, w jaki pocieramy wrażliwą i cienką skórę powiek. Aby nie wspomagać powstawania zmarszczek, należy wacik lub chusteczkę kierować na dolnej powiece od zewnętrznego kącika do wewnętrznego, a na górnej powiece od wewnątrz do zewnątrz, kolistymi ruchami. Taki masaż pobudzi również limfę i zniweluje opuchliznę i obrzęki wokół oczu.
Dla tych z nas, które decydują się na zagęszczanie rzęs u kosmetyczki, demakijaż oczu jest bardziej pracochłonny i skomplikowany. Trzeba zachować szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić rzęs. Waciki i chusteczki na tym etapie musimy zastąpić patyczkiem kosmetycznym, nasączonym nietłustym płynem micelarnym. Na koniec, rzęsy przeczesujemy dedykowaną szczoteczką, aby również zadbać o higienę przestrzeni między włoskami.
Warto przeczytać:
- Krok drugi: olejek do demakijażu
Olejek do demakijażu przywędrował do nas z Korei Południowej i zagościł na stałe w naszych kosmetyczkach. Charakteryzuje go lekka i śliska konsystencja, która po kontakcie z wodą zmienia się w mleczną emulsję, dzięki czemu nie pozostawia tłustej warstwy na twarzy. Olejek do demakijażu rozpuszcza resztki zanieczyszczeń pozostałych po pierwszym etapie demakijażu.
Fanki naturalnej, domowej pielęgnacji mogą zastąpić drogeryjny olejek do demakijażu, stosując kuchenny olej kokosowy, oliwę z oliwek lub olejek rycynowy. Jest to zdecydowanie tańsza i bardziej ekologiczna opcja, natomiast te oleje dużo ciężej zmyć. W olejkach drogeryjnych stosowane są odpowiednie technologie, które sprawiają, że po kontakcie z wodą emulgują, a tłusta warstwa znika.
Jak stosować olejek do demakijażu? Na suchą dłoń nakładamy kilka kropel olejku, następnie pocierając rozgrzewamy go i kolistymi ruchami masujemy skórę twarzy opuszkami palców. Taki masaż dodatkowo poprawia krążenie i przyczynia się do uzyskania zdrowszego kolorytu cery. Olejek do demakijażu należy zmyć ciepłą wodą, zimna sobie nie poradzi. Na tym etapie przydatne narzędzia to rękawica do demakijażu lub ściereczka muślinowa. Łatwiej nimi usunąć tłusty olejek, ponadto, mają one działanie złuszczające, co sprawia, że demakijaż jest skuteczniejszy i działa na głębsze warstwy naskórka.
- Krok trzeci: kosmetyk na bazie wody
Demakijaż kończymy, używając kosmetyku na bazie wody. Dzięki temu pozbywamy się resztek kurzu, potu i zanieczyszczeń, które jeszcze pozostały na skórze. Ważne, aby na tym końcowym już etapie demakijażu zwrócić uwagę na potrzeby skóry i typ naszej cery, aby odpowiednio dobrać kosmetyk. Posiadaczki skóry przetłuszczającej się, wrażliwej i z zaskórnikami powinny sięgać po lekkie pianki oczyszczające, zawierające w składzie aloes, zieloną herbatę lub kwasy, natomiast dla cery suchej i odwodnionej zaleca się bardziej treściwe produkty, takie jak żele o właściwościach nawilżających.
Gąbka konjac, lub nieco droższa szczoteczka soniczna wzmocnią skuteczność wspomnianego żelu czy pianki. Takie gadżety mogą wydawać się zbędne, natomiast ich regularne używanie sprawia, że skóra jest dogłębnie i dokładnie oczyszczona, a finalnie jest promienna, gładka w dotyku i pozostaje w dobrej kondycji
Szczoteczka soniczna do twarzy – dlaczego warto?
Szczoteczki soniczne na stałe podbiły rynek kosmetyczny. Są wychwalane przez topowe beauty-guru na całym świecie. Poprzez zastosowanie technologii drgań i specjalnych wypustek, dogłębnie oczyszczają i wygładzają skórę. W efekcie uzyskujemy efekt perfekcyjnie czystej i pełnej blasku cery. Szczoteczka soniczną stosujemy w ostatnim etapie oczyszczania skóry. Na wilgotną twarz nakładamy żel lub piankę myjącą, uruchamiamy szczoteczkę i masujemy skórę przez minutę. Pianę zmywamy wodą, a szczoteczkę przepłukujemy i odstawiamy na półkę.
Demakijaż dla minimalistek
Przy codziennym, naturalnym makijażu, możemy pozwolić sobie na równie nieskomplikowany demakijaż. Wystarczy czysta woda oraz rękawica do demakijażu z włóknami z mikrofibry. Tym sposobem nie tylko pozbędziemy się makijażu, ale również za jednym zamachem wykonamy mikropeeling i przywrócimy właściwe pH naszej skórze. Ważne, aby taką rękawicę wyprać po każdym użyciu. Tylko w ten sposób jej stosowanie będzie higieniczne i bezpieczne dla twarzy.
Dlaczego demakijaż twarzy i oczu jest tak ważny?
Mówiąc krótko, nawet jednorazowe pominięcie demakijażu wieczorem to zbrodnia dla skóry. Noc to czas, kiedy w trakcie snu nasz organizm, w tym skóra twarzy, się regeneruje. Brak demakijażu zahamuje ten proces i sprawi, że obudzimy się z brzydką i zmęczoną cerą. Co więcej, niezmyty makijaż zatyka pory skóry, przez co pojawiają się na niej ropne wypryski. Demakijaż to podstawa dla dalszych rytuałów pielęgnacyjnych.
Rezygnacja z demakijażu spowoduje, że oprócz zaskórników, wyprysków i ziemistego kolorytu, skóra będzie sucha i odwodniona, co z kolei prowadzi do powstawania i pogłębienia się już istniejących zmarszczek. Demakijaż to jedynie kilka minut, które warto poświęcić, aby uniknąć tej nieprzyjaznej wizji.
Kobieta
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!