Fusy z herbaty do nawożenia
Czy fusami z kawy warto nawozić rośliny? TAK, ale nie wszystkie. Podobnie, jak fusy z kawy stosujmy je tylko do roślin, które lubią lekko kwaśne lub obojętne podłoże. Fusy z herbaty szczególnie docenią paprocie (również doniczkowe).
Majonez na piękne liście
Można spotkać się z radą, żeby liście roślin przetrzeć majonezem. Ma to zapewnić zdrowy wygląd i ładny połysk. Nie róbmy tego! Majonez nie dość, że zjełczenie, to zatka aparaty szparkowe w liściach, a to utrudni roślinom „oddychanie”. Zdecydowanie zostawmy ten produkt do kanapek, sałatek i sosów.
Mleko do podlewania roślin
Czy to dobry pomysł? TAK, ale nie do wszystkich roślin. Mleko zawiera wapń, a wiele roślin go nie znosi. Można je stosować tylko do tych, które lubią podłoże o obojętnym lub zasadowym odczynie (a więc odwrotnie niż fusy). Niestety wśród roślin doniczkowych jest ich bardzo niewiele – to przede wszystkim niektóre gatunki palm oraz sansewierie i kliwie.
NIE stosujmy mleka do roślin, które lubią kwaśne podłoże!
Jak stosować mleko dla roślin? Zawsze w dużym rozcieńczeniu (wystarczy woda po wypłukaniu kartonu lub butelki) i nie częściej niż raz na miesiąc. Pamiętajmy, że mleko szybko się psuje – nie inaczej będzie w doniczce z ziemią. Może też sprzyjać rozwojowi grzybów i bakterii w podłożu.
Ocet na chwasty, szkodniki roślin i do zakwaszania ziemi
Ocet pomoże zwalczyć popularne szkodniki roślin, takie jak mszyce i przędziorki. Jest także pomocny w walce z chwastami (ale działa doraźnie).
Jak stosować ocet dla roślin? Jeśli chcemy zwalczyć szkodniki, możemy wykonać oprysk, ale ocet musi być rozcieńczony! Ocet spirytusowy stosuje się w proporcji 1:10 (1 miarka octu na 10 miarek wody). Inaczej zniszczymy rośliny! Tę cechę można wykorzystać do zwalczania chwastów, które smaruje się lub opryskuje octem. Uważajmy przy tym na rosnące w pobliżu rośliny ozdobne, bo zniszczymy je również!
Ocet można wykorzystać też do zakwaszenia ziemi, ale robi się to, zanim posadzimy rośliny (ok. 3 tygodnie wcześniej). Również w tym przypadku stosuje się ocet rozcieńczony – w proporcji 1:8.