„Dodaj kroplę tego, a rośliny rozkwitną”? Niekoniecznie. Oto 14 domowych sposobów na kwiaty. Sprawdź, co i jak stosować, a czego unikać

Katarzyna Laszczak
Jest dużo domowych środków i sposobów, które pomogą w pielęgnacji roślin. Ale niektóre mogą zaszkodzić. Sprawdź, jak zrobić domowe nawozy i opryski oraz na co zwrócić uwagę. Przejdź do kolejnych slajdów, użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.
Jest dużo domowych środków i sposobów, które pomogą w pielęgnacji roślin. Ale niektóre mogą zaszkodzić. Sprawdź, jak zrobić domowe nawozy i opryski oraz na co zwrócić uwagę. Przejdź do kolejnych slajdów, użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE. cottonbro studio/pexels.com
Fusy z kawy i herbaty, drożdże, skórki z bananów, skorupki jajek, ale też ocet, soda czy cynamon i czosnek to produkty, które z powodzeniem można wykorzystać do nawożenia roślin i zwalczania chorób oraz szkodników. Jednak, choć środki są naturalne, nie można ich stosować dowolnie. Trzeba bowiem uwzględnić wymagania roślin. Niektóre jednym pomogą, a innym zaszkodzą. Sprawdź, jak bez błędów stosować domowe sposoby na rośliny.

Spis treści

Domowe sposoby na nawożenie roślin i zwalczanie szkodników

Coraz częściej, zamiast po gotowe nawozy czy chemiczne środki ochrony roślin, sięgamy po domowe produkty. Rzeczywiście wiele z nich można wykorzystać do zasilania roślin, zwalczania mszyc, przędziorków i innych szkodników, czy ochrony roślin przed chorobami. Sami wiele takich produktów i ich zastosowań polecamy.

Jest jednak pewno „ale”, i to całkiem spore. Często nam się wydaje, że produkty domowe, naturalne, a niekiedy wręcz spożywcze, nie mogą zaszkodzić roślinom. To wrażenie wzmacniają „cudowne rady” z Internetu, gdzie często bezkrytycznie i bez zwracania uwagi na szczegóły, są polecane różne produkty. A jak wiadomo – diabeł tkwi w szczegółach. Bo rośliny mają zróżnicowane potrzeby oraz wymagania i nie wszystko jest dobre dla wszystkich roślin.

Żelatyna dla roślin – czy to dobry pomysł? Jest stosowana jako nawóz, ale czy działa?

Żelatyna dla roślin – czy to dobry pomysł? Jest stosowana jako nawóz, ale czy działa?

W Internecie można znaleźć porady dotyczące nawożenia roślin żelatyną. Wyjaśniamy, czy to rzeczywiście „sprawdzony sposób” i czy warto używać żelatyny do tego celu. Ta substancja ma jednak jeszcze jed...

Chcesz mieć piękne i zdrowe rośliny? Uważaj na szczegóły!

Przy wielu domowych sposobach trzeba zwrócić uwagę na potrzeby danych roślin. Są też takie, które można stosować tylko po rozcieńczeniu i zwracając uwagę na proporcje. Inaczej można bardziej zaszkodzić roślinom, niż im pomóc. W skrajnych przypadkach można nawet stracić roślinę! Oczywiście nie wszystkie negatywne skutki są od razu widoczne, ale z czasem dadzą o sobie znać.

Co stosuje się w nawozach domowej roboty?

W domowych nawozach używa się wielu produktów, a nawet odpadków kuchennych. Do podstawowego zestawu należy:

  • nawóz z drożdży,
  • nawóz ze skórek bananów,
  • nawóz ze skorupek jaj,
  • fusy z kawy,
  • fusy z herbaty.

Jednak rodzaj domowego nawozu trzeba dobrać do gatunku rośliny i jej wymagań! Niektóre są wszechstronne, ale nie wszystkie i mogą nawet zniszczyć rośliny! W szczególności trzeba uważać na nawożenie roślin domowych substancjami, które zawierają wapń. Jest jeszcze kilka innych pułapek.

Zobacz, co i jak warto stosować

Domowe opryski na mszyce, grzyb na roślinach, pleśń w doniczce itp.

Wiele artykułów codziennego użytku przydaje się także do zwalczania szkodników i chorób roślin. Jeśli mamy problem z:

  • mszycami,
  • przędziorkami,
  • wciorniastkami,
  • ziemiórkami,
  • chorobami grzybowymi roślin

możemy sięgnąć między innymi po takie środki jak:

  • wywar z czosnku (i cebuli),
  • ocet,
  • sodę oczyszczoną,
  • cynamon,
  • mleko.

Jednak te produkty trzeba stosować w odpowiednich dawkach i proporcjach. Dotyczy to przede wszystkim octu i sody, które mogą zupełnie unicestwić rośliny, ale i przy pozostałych trzeba trzymać się pewnych zasad.

Węgiel aktywny przyjacielem roślin domowych i ogrodowych. Radzimy, jak go stosować

Węgiel aktywny przyjacielem roślin domowych i ogrodowych. Radzimy, jak go stosować

Niepozorny, czarny węgiel leczniczy (aktywny), jaki doskonale znamy z apteki, to bardzo szczególna substancja o wielkich możliwościach. Poza właściwościami leczniczymi, ma także cechy przydatne w upra...

Piwo, majonez i zapałki w doniczce. Czy to dobre pomysły?

Wśród domowych środków i sposobów na pielęgnację roślin pojawiają się także takie produkty jak:

  • majonez,
  • piwo,
  • zapałki,
  • woda mineralna do podlewania.

W ich przypadku szczególnie przyda się umiar i zdrowy rozsądek.

Przepisy na domowe nawozy i opryski. Co jak stosować, z czego unikać

Które produkty rzeczywiście warto stosować? Jak zrobić domowe nawozy i do jakich roślin ich używać, żeby im nie zaszkodzić? Co zwalczy mszyce, a co grzyb na roślinach? I jak przygotować wywar z czosnku oraz inne preparaty? W galerii znajdziesz przepisy na różne domowe preparaty oraz informacje, jak je stosować. Są też produkty, które odradzamy. Poznaj fakty i mity o domowych sposobach na rośliny.

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet