Piwo do nabłyszczania liści roślin i podlewania roślin
Z tej metody lepiej zrezygnujmy w ogóle. Ani alkohol, ani inne substancje zawarte w piwie, nie wpłyną korzystnie na wzrost roślin. Odgazowane i rozcieńczone z wodą piwo ewentualnie można wykorzystać do przetarcia liści roślin, ale efekt będzie krótkotrwały – jeszcze szybciej się zakurzą. Pamiętajmy też, że nie wszystkie rośliny tolerują nabłyszczanie liści.
Siarka i zapałki dla roślin
Dość często można napotkać rady, dotyczące dostarczania roślinom siarki. Ten pierwiastek rzeczywiście jest potrzebny, ale zapewniają go nawozy organiczne, takie jak kompost, nawozy zielone czy obornik, które z wielu powodów warto stosować w ogrodzie. Natomiast w przypadku roślin doniczkowych stosujmy regularnie biohumus. Jeśli zasilamy rośliny takimi nawozami, raczej nie musimy obawiać się o niedobór siarki w podłożu. Są one bezpieczne dla roślin i wszechstronnie poprawiają jakość podłoża.
A co z zapałkami? Można jednak trafić na zalecenia, żeby do ziemi w doniczce włożyć zapałki. Czy to rzeczywiście wzbogaci ziemię w siarkę i wzmocni rośliny? Raczej nie – w główkach zapałek nie ma zbyt wiele siarki, są za to barwniki i inne substancje, które roślinom mogą wręcz zaszkodzić. Nie wiadomo też, w jakim stopniu taka siarka przez rośliny jest przyswajalna. Czy stosować tę metodę? Tylko na własne ryzyko.
Skorupki jajek jako nawóz dla roślin
Skorupki jajek oraz woda, w której były moczone, to jeden ze starszych domowych sposobów na piękne rośliny. Czy można i warto go stosować? TAK, ale nie do wszystkich roślin.
Skorupki jajek, tak jak mleko, wzbogacą podłoże w różne minerały, ale przede wszystkim w wapń. Nie nadają się więc dla roślin, które nie tolerują tego pierwiastka i lubią kwaśną ziemię. Przypomnijmy, że to większość kwiatów doniczkowych i wiele popularnych ogrodowych krzewów.
Skórki z bananów na nawóz dla roślin
Nawóz ze skórek bananów, podobnie jak z drożdży, jest bezpieczny dla roślin i wzbogaca podłoże w różne minerały. Warto go stosować i w domu, i ogrodzie. Ze skórek bananów można zrobić wyciąg: skórkę zalewamy litrem wody i zostawiamy na dobę lub dwie. Stosuje się po rozcieńczeniu wodą w proporcji 1:1 – do podlewania roślin oraz oprysku, który odstrasza mszyce. Skórki bananów można też wysuszyć (np. w piekarniku) i zetrzeć na proszek, który dodaje się do ziemi. W ogrodzie rozdrobnioną skórkę można też umieścić pod sadzonymi roślinami.
Nawóz ze skórek bananów można stosować do wszystkich roślin. Na co uważać, stosując ten nawóz? Pamiętamy, że banany trzeba dokładnie umyć! Warto też sięgać po owoce z ekologicznych upraw.