Soda oczyszczona dla roślin
Soda oczyszczona jest polecana m.in. do zwalczania szkodników roślin (mszyc, mączlików, przędziorków i innym roztoczy) oraz chorób roślin (głównie grzybowych). Czy to oprysk z sody działa? Tak. Czy sodę można stosować dowolnie? Nie!
Soda jest lekko żrącą substancją i zawsze trzeba stosować ją w mocnym rozcieńczeniu. Proporcje to od ćwierci do pół łyżeczki sody na litr wody (dodaje się też olej i/lub szare mydło w zależności od przeznaczenia oprysku).
Rośliny posypane samą sodą czy polane niedostatecznie rozcieńczoną – zostaną zniszczone. Można to wykorzystać do zwalczania chwastów, ale – podobnie jak w przypadku octu – uważajmy na rosnące w pobliżu rośliny ozdobne.
Woda mineralna i destylowana do podlewania roślin
Woda bezpośrednio z kranu niezbyt nadaje się do podlewania roślin, szczególnie doniczkowych. Czy lepsza będzie woda mineralna? Nie bardzo. Na pewno do podlewania roślin nie stosujmy wód gazowanych. W przypadku innych – zwróćmy uwagę na skład. Jeśli są w niej związki wapnia, to na dłuższą metę zaszkodzi większości roślin doniczkowych.
Czy do podlewania roślin stosować wodę destylowaną? Też nie. Jest ona z kolei pozbawiona wszelkich minerałów. Wodą destylowaną podlewa się tylko nieliczne rośliny mięsożerne, które w naturze rosną na bardzo ubogim podłożu.
Jaką wodą podlewać rośliny? Kranową, ale odstaną, a najlepiej przegotowaną, o pokojowej temperaturze.
Woda po gotowaniu ziemniaków i innych warzyw do podlewania
Można spotkać się też z radą, by do podlewania roślin wykorzystać wodę po gotowaniu ziemniaków i innych warzyw. Wzbogaca ona podłoże w różne związki mineralne. Czy to dobry pomysł? Tak, ale pod jednym warunkiem – woda nie może być osolona. Oczywiście musi też mieć odpowiednią temperaturę.
"Cudowny sposób na kwiaty, po tym rozkwitną i będą zdrowe?" Tak, ale... Nie wszystkie domowe sposoby są dobre dla wszystkich roślin.