Przeziębienie może dopaść każdego, ale nie każdy wie, jak skutecznie je leczyć. Zobacz, jakie błędy popełniamy, gdy zachorujemy. Też tak robisz?
Nie odpoczywasz
Tak – przeziębienie to powód do zwolnienia lekarskiego. Idąc do pracy z katarem, kaszlem czy gorączką, narażasz na infekcję współpracowników, bo jesteś źródłem zarazków. Poza tym organizm potrzebuje czasu na regenerację.
Może brzmieć jak banał, ale lepiej zostać w łóżku na 2-3 dni. O wiele szybciej infekcja ustąpi wtedy, niż gdy będziemy chodzić do pracy. Nie zwalniając tempa, ryzykujemy też pogorszenie stanu zdrowia, a nawet zapalenie oskrzeli czy płuc.
Łykasz leki garściami
Większość leków złożonych na przeziębienie ma podobne składy. Wiele z nich zawiera takie substancje jak np. paracetamol, ibuprofen, pseudoefedryna czy kwas acetylosalicylowy.
Łykając leki jak leci, ryzykujesz przedawkowanie. Warto czytać ulotki dołączone do leków, ale jak bardzo nie chce ci się tego robić, to przynajmniej zapoznaj się ze składem tabletek czy syropów, które zamierzasz brać. Jeśli dana substancja powtarza się w kilku lekach, to znak, by wybrać z nich tylko jeden.
Zbijasz niezbyt wysoką temperaturę
Termometr wskazuje ponad 37 stopni Celsjusza, więc od razu sięgasz po środki zbijającego gorączkę? Błąd! Tak podwyższona temperatura to znak, że układ odpornościowy walczy z wirusami. Ta walka jest skuteczniejsza, gdy temperatura jest podwyższona. Gorączka to temperatura powyżej 38 stopni – i taką temperaturę można już zbijać. Stan podgorączkowy lepiej po prostu przetrwać.