Dwugłos: Pracujące tymczasowo przyszłe mamy nie muszą bać się utraty pracy

Gabriela Bogaczyk
TAK - Wiesława Stec, członek prezydium NSZZ SolidarnośćPrzyjęłam te informacje z wielkim zadowoleniem. To bardzo pozytywna zmiana. Jako związek zawodowy zawsze walczyliśmy i zwracaliśmy uwagę, bez względu na to, jaki to był rząd, aby pracowników szanować i godnie wynagradzać za pracę. Cieszę się, że coś drgnęło w tej kwestii. Te nowe zmiany przepisów są bardzo korzystne dla kobiet w ciąży. Będą miały wreszcie komfort i nie będą musiały bać się utraty pracy, bo umowa tymczasowa będzie automatycznie przedłużana do  dnia porodu. Tym samym, kobiety zyskają prawo do zasiłku macierzyńskiego. To będzie taki gwarant bezpieczeństwa, którego obec-nie nie mają. Teraz, gdy kończy się umowa, kobiety zostają bez pracy, bez żadnych praw.Dobre jest wszystko to, co chroni pracownika i jak najdłużej daje mu środki do życia. Ta zmiana zrównuje pracowników tymczasowych z tymi, którzy mają umowę o pracę w wyżej wymienionym aspekcie. Agencje pracy tymczasowej zawsze budziły nasze zastrzeżenia jako związkowców.  Pracownicy zatrudniani w tych instytucjach często nie są wynagradzani w sposób godny za swoją  pracę, a przecież pracują tak samo jak inni.Przypuszczam, że sami pracodawcy nie będą zadowoleni z nadchodzących zmian. Agencje pracy tymczasowej z pewnością będą chciały się uchylać w różny sposób od tego obowiązku, np. proponując umowę o dzieło albo wykluczając kobiety z rynku pracy. Zgodnie z nowymi przepisami, agencje pracy tymczasowej mają być częściej kontrolowane przez Państwową Inspekcję Pracy. Kary zostaną podwyższone z 2 do 5 tysięcy. Dużo zależy od tego, w jaki sposób kontrolerzy PIP będą korzystać ze swoich uprawnień.
TAK - Wiesława Stec, członek prezydium NSZZ SolidarnośćPrzyjęłam te informacje z wielkim zadowoleniem. To bardzo pozytywna zmiana. Jako związek zawodowy zawsze walczyliśmy i zwracaliśmy uwagę, bez względu na to, jaki to był rząd, aby pracowników szanować i godnie wynagradzać za pracę. Cieszę się, że coś drgnęło w tej kwestii. Te nowe zmiany przepisów są bardzo korzystne dla kobiet w ciąży. Będą miały wreszcie komfort i nie będą musiały bać się utraty pracy, bo umowa tymczasowa będzie automatycznie przedłużana do dnia porodu. Tym samym, kobiety zyskają prawo do zasiłku macierzyńskiego. To będzie taki gwarant bezpieczeństwa, którego obec-nie nie mają. Teraz, gdy kończy się umowa, kobiety zostają bez pracy, bez żadnych praw.Dobre jest wszystko to, co chroni pracownika i jak najdłużej daje mu środki do życia. Ta zmiana zrównuje pracowników tymczasowych z tymi, którzy mają umowę o pracę w wyżej wymienionym aspekcie. Agencje pracy tymczasowej zawsze budziły nasze zastrzeżenia jako związkowców. Pracownicy zatrudniani w tych instytucjach często nie są wynagradzani w sposób godny za swoją pracę, a przecież pracują tak samo jak inni.Przypuszczam, że sami pracodawcy nie będą zadowoleni z nadchodzących zmian. Agencje pracy tymczasowej z pewnością będą chciały się uchylać w różny sposób od tego obowiązku, np. proponując umowę o dzieło albo wykluczając kobiety z rynku pracy. Zgodnie z nowymi przepisami, agencje pracy tymczasowej mają być częściej kontrolowane przez Państwową Inspekcję Pracy. Kary zostaną podwyższone z 2 do 5 tysięcy. Dużo zależy od tego, w jaki sposób kontrolerzy PIP będą korzystać ze swoich uprawnień. mat. własny
Od 1 czerwca kobiety wykonujące pracę tymczasową będą miały możliwość uzyskania zasiłku macierzyńskiego po porodzie. Czy to dobra zmiana?

Chodzi o nowelizację ustawy o pracy tymczasowej. 7 kwietnia Sejm przyjął rządowy projekt nowelizacji ustawy dotyczącej pracowników tymczasowych. Za jego przyjęciem głosowało 320 posłów, przeciw było 26, a 30 wstrzymało się od głosu.

Nadchodzące zmiany mają poprawić sytuację kobiet ciężarnych, które pracują tymczasowo.

– Cel zmiany to m.in. podniesienie standardów i warunków pracy tymczasowej – argumentuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Umowy przyszłych mam będą automatycznie przedłużane przez agencje pracy tymczasowej do dnia porodu. Nikt nie będzie mógł ich zwolnić. W rezultacie, ciężarnej będzie przysługiwał po porodzie zasiłek macierzyński.

Zmiana ma na celu zrównanie sytuacji prawnej kobiet w ciąży zatrudnionych na podstawie umów na czas określony i tych, które wykonują pracę tymczasową. Dziś agencje pracy tymczasowej zatrudniają w Polsce ponad 250 tysięcy kobiet, a 40 proc. pracowników agencji to osoby poniżej 26. roku życia.

Zdaniem Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia, zmiany nie spowodują niczego dobrego.

– Pracodawcy widząc zagrożenie związane z tym, że nie będą mogli zapewnić ciągłości 
zatrudnienia, mogą unikać zatrudniania kobiet na podstawie umowy o pracę tymczasową i stosować umowy cywilno-prawne – czytamy w oficjalnym stanowisku Stowarzyszenia.

Może to również negatywnie wpłynąć na sytuację kobiet na rynku pracy. – Propozycje forsowane przez strony zarówno rządową, jak i związkową, choć pozornie mają przyczynić się do poprawy sytuacji pracowników, w efekcie przyczynią się do jej pogorszenia – uważają eksperci ze Stowarzyszenia.

Podobne zastrzeżenia ma Konfederacja Lewiatan.

– Pracodawcy uznają konieczność zabezpieczenia interesów kobiet w ciąży. Należy jednak poszukiwać rozwiązań, które zabezpieczą interesy kobiet, a jednocześnie uwzględnią charakter pracy tymczasowej – dodaje Robert Lisicki, ekspert Konfederacji.

Ogród Botaniczny UMCS już otwarty (ZDJĘCIA)
W której dzielnicy Lublina znajdują się te miejsca? [QUIZ]
Wigilia Paschalna w Lublinie. Po zmroku przed archikatedrą działy się rzeczy niezwykłe (ZDJĘCIA)
Święcenie pokarmów w Lublinie. Koszyczki pełne symboliki (ZDJĘCIA)
Czy rozpoznasz miejsca w Lublinie po fragmencie zdjęcia? [QUIZ]

Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
garges
EuroKadra daje teraz na spokojnie sensowne zatrudnienie nawet z dnia na dzień. Przecież jeśli komuś tylko zależy na pracy to ją teraz szybko dostaje. To już całkiem inne warunki niż kiedyś. Teraz można dostać całkiem fajny etat bez wydawania na ten cel kolosalnej kasy. Czasy się mocno odmieniły.
k
kok
Ja byłam zatrudniona na zastępstwo 3 lata i zostałam na lodzie mimo ciążyprzed samym porodem bo wróciła w trakcie dziewczyna na miejscu, której pracowałam. A w świetle prawa macierzyński nie przysługiwał.Niech zmienią to chore prawo
m
miki
Ja to mam wrażenie, że Lewiatan to jest zawsze i wszędzie przeciwko pracownikowi. Wyzysk i nic więcej. Kobiety to mają przerąbane:(
.
A potem się dziwią że polacy zakładają firmy w czechach lub na słowacji...
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet