W skrócie
Właściciele psów i kotów mają różne cechy charakteru! Udowodniły to badania naukowe
Psycholog z University of Texas profesor Sam Gosling przeprowadził badania dotyczące cech osób preferujących psy lub koty. Częściowo potwierdzają one stereotypowe myślenie. Wyniki sugerują, że „psiarze” są bardziej ekstrawertyczni, ugodowi i sumienni oraz towarzyscy, a jednocześnie bardziej konserwatywni, mniej otwarci na sztukę i nowe doświadczenia. Z kolei fani kotów postępują bardziej niekonwencjonalnie i są bardziej neurotyczni od wielbicieli psów. Według profesora Stanleya Corena z University of British Columbia, właściciele kotów częściej niż psów żyją samotnie i w mieszkaniu. Z kolei posiadacze psów mają domy i rodziny.
Sprawdź w galerii zalety posiadania kota.Jest ich wiele!
Zapewne stąd kotom i stereotypowym kobietom przypisuje się wiele cech wspólnych. Mniej lub bardziej żartobliwie zarzuca im się kapryśność, skoncentrowanie na wyglądzie, przywiązanie do wygody, pamiętliwość, zdolności manipulacji, ale też potrzebę bliskości, niezależność i uwielbienie wolności. A od tego już niedaleko droga od skojarzenia kotów ze „starymi pannami”, które według dużej części społeczeństwa lokują swoje uczucia w zwierzętach, zamiast w mężu i dzieciach. Pomija się przy tym fakt, że nie każdy ma te same potrzeby i cele życiowe.
Jędrzej Zięcina, psycholog i neuropsycholog MindHealth Centrum Zdrowia Psychicznego, tłumaczy, że nie ma jednego modelu właściciela zwierzaka, tak samo, jak nie ma jednego schematu różnych zachowań, na przykład wyboru kariery, doboru partnera bądź partnerki.
Wszystko jest uzależnione od tego, jacy jesteśmy. Osoba otwarta może chcieć mieć kota ze względu na charakter pracy związany z częstym opuszczaniem domu, wówczas kot poradzi sobie lepiej, niż pies, a właściciel kota może być superotwarty, chętnie wychodzi do ludzi i łamie ten stereotyp. Często to nasz tryb życia narzuca, czy naszym kompanem będzie pies, czy kot – mówi psycholog.
Ludzie potrzebują bliskości, a zwierzak tę potrzebę wypełnia
Nie da się ukryć, że każdy człowiek potrzebuje bliskości i kontaktu, a nie zawsze poszukujący drugiej połówki ją szybko znajdują, jest im trudno znaleźć partnera. Wynikać to może z różnych zależności, choćby w obracaniu się wśród osób, których charakter nie musi odpowiadać nam pod kątem dłuższych relacji.
Często to właśnie zwierzęta potrafią zapewnić nam odrobinę radości, tego, czego potrzebujemy. Nie jesteśmy odpowiedzialni za to, że nie spotkaliśmy właściwej osoby, a nasze potrzeby wciąż istnieją – tłumaczy Zięcina. – Wiele różnych osób posiada zwierzęta bez względu na to, czy są sami, jaki mają charakter. Wszystko zależy od potrzeb, a potrzeby są indywidualne i indywidualnie reagujemy na to, co się dzieje w naszym życiu. Jedna osoba może chcieć kota, bo czuje się samotna, inna chce zwierzaka w domu, któremu mogłaby okazywać uczucia, ale niestety praca nie pozwala na zobowiązanie, którym jest pies – dodaje.
Kot dobry na zdrowie
Bez względu na cechy charakteru właściciela zwierząt warto podkreślić, że mieszkanie z czworonogiem przynosi szereg korzyści zdrowotnych. Zalety, również dla zdrowia psychicznego, podkreśla psycholog. – Kontakt z człowiekiem to coś innego, ale kot, pies czy inne zwierzę pozwalają stworzyć inny rodzaj relacji, który wzbogaca życie codzienne – podsumowuje Zięcina.
Źródła:
- zpazurem.pl
- focus.pl
Nie żyje Stanisław Tym
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wydało się, co Feldman wyrabiała poza kamerami. Koleżanka z planu obnażyła prawdę
- Smaszcz komentuje nowe dziecko Hakiela. Wspomniała o jego uczuciu z Dominiką
- Zenek Martyniuk nie poleciał do USA przez Daniela? W tle ogromne pieniądze
- Pogrzeb Poznakowskiego z garstką znajomych. Tylko oni pożegnali Trubadura | ZDJĘCIA