Feng shui to szczególnego rodzaju harmonia, która - dzięki odpowiedniemu zorganizowaniu przestrzeni życiowej - korzystnie wpływa na wszystkie sfery życia: od finansowej po uczuciową. Podkreślić warto, że w feng shui nie chodzi tylko o rozstawianie mebli zgodnie z ogólnymi zasadami, lecz o odkrycie potencjału miejsca, w którym spędzamy dużo czasu i regenerujemy siły.
Główne zasady feng shui
Zasady feng shui to dosłowne i bardzo konkretne wytyczne związane ze sztuką urządzania wnętrz. Dotyczą one całości mieszkania oraz każdego pomieszczenia z osobna. Planując rozmieszczenie poszczególnych mebli i wyposażenia, pod uwagę wziąć należy potencjał danego miejsca, okolicę, ukształtowanie przestrzeni oraz strony świata.
To cię zainteresuje: Co przyciąga miłość? Poznaj sposoby, które zagwarantują to, że już nigdy nie będziesz sama
Jakie zasady feng shui są najistotniejsze? Przede wszystkim uwagę należy zwrócić na przestrzeń do swobodnego przepływu energii. Powinna ona bezkonfliktowo docierać z korytarza do centrum mieszkania oraz do wszystkich pomieszczeń. Stosuje się tu analogię do ludzkiego organizmu: jeśli drogi oddechowe nie będą drożne, to człowiek udusi się, niezależnie od stanu narządów wewnętrznych. Z przepływem energii wiąże się także postulat często wietrzenia pomieszczeń.
Feng shui wykorzystuje siłę pięciu żywiołów, oddziałujących na różne dziedziny życia. Kluczowe dla osiągnięcia równowagi są ich właściwe proporcje w różnych strefach domu, wyznaczonych za pomocą bagua - siatki nałożonej na plan mieszkania.
Jak działają poszczególne żywioły:
- drewno pobudza kreatywność i rozwój,
- ogień dodaje odwagi,
- ziemia wpływa na siłę fizyczną i zdrowie,
- metal odpowiedzialny jest za umysł i logikę, pomaga również w skupieniu,
- woda to element odpowiedzialny za stronę duchową i emocjonalną.
Ważne są świeże rośliny oraz lustra. Oba te elementy wprowadzają do mieszkania pozytywny klimat. Niewskazane jest natomiast trzymanie w mieszkaniu suchych kwiatów ani eksponowanie ostrych przedmiotów.
Warto przeczytać
Jak wprowadzić zasady feng shui w domu?
Feng shui w domu można zastosować, uwzględniając z jednej strony specyfikę danego pomieszczenia, a z drugiej wykorzystując wspomnianą wyżej siatkę bagua. Tworzy się ją, dzieląc przestrzeń mieszkalną na dziewięć stref, odpowiadających za różne sfery życia. Nieco łatwiejsze jest urządzenie poszczególnych pomieszczeń zgodnie z ogólnymi zasadami.
Feng shui w mieszkaniu rozpoczyna się już w progu. Dużą wagę przywiązuje się do przestronności korytarzy. W przedpokoju poleca się umieszczenie lustra, nie powinno ono jednak znajdować się dokładnie na wprost wejścia, aby nie odbijać energii chi.
Według feng shui salon to miejsce odpoczynku. Jego centralna część powinna pozostać pusta. Jedynym pozytywnym energetycznie elementem może być dywan. Istotne jest punktowe i rozproszone światło, które kojąco wpływa na umysł. Meble wypoczynkowe ustawiać powinno się tyłem do ścian dla poczucia bezpieczeństwa.
Warto przeczytać
Kolory w feng shui to bardzo istotny element aranżacji wnętrz. W salonie szczególnie sprawdzają się harmonijne i stonowane barwy, takie jak: beże, żółcie, błękity, odcienie zielonego oraz jasne brązy. Zaliczane są one - poza żółtym - do kolorów Yin, czyli łagodnych. Żółty oraz czerwony i pomarańczowy to kolory Yang, czyli aktywne.
Feng shui w sypialni nakazuje eliminację luster lub przynajmniej ich zasłanianie, choć w innych częściach mieszkania są one bardzo pożądanym elementem. Lustra mocno energetyzują wnętrze, zaś pokój, w którym się śpi, stanowić ma azyl i miejsce odpoczynku. Z tego samego powodu łóżko nie powinno znajdować się na mocno energetyzowanej linii okno-drzwi, a jego wezgłowie powinno przylegać do ściany. Jeśli mamy wybór, sypialnię planujmy w pomieszczeniu ulokowanym w zachodniej części mieszkania.
Miejsce pracy powinno zostać wyraźnie oddzielone od reszty mieszkania, nawet jeśli granicą miałaby być tylko kotara. Przestrzeń wypoczynku nie może nakładać się na obszar aktywności zawodowej.
Feng shui a szczęście
Feng shui mocny akcent kładzie także na symbole i dekoracje, mające przynosić szczęście.
Dzwonki feng shui są bardzo popularnym przedmiotem, z którym związane jest znaczenie magiczne. Sam fakt wydawania przez nie dźwięków modyfikuje przepływ energii, zmieniając jej oddziaływanie na pozytywne. Zawieszone przy wejściu dzwonki chronią domostwo, stając na granicy świata wewnętrznego i zewnętrznego.
Jak przywołać pieniądze według feng shui? I co przynosi szczęście w finansach?
Tradycyjnie sprawom materialnym przypisuje się część mieszkania zlokalizowaną po lewej, najbardziej oddalonej od drzwi wejściowych stronie. Tam warto ustawić tzw. wazę dobrobytu, czyli naczynie z biżuterią lub monetami. Nie powinna ona znajdować się na widoku. Inna możliwość to trójnożna żaba, najlepiej z monetą w pyszczku, patrząca do wnętrza domu. W strefie dobrobytu sprawdzi się także tzw. drzewko szczęścia, czyli grubosz drzewiasty.
Feng shui lubi porządek, szczególny nacisk kładąc na czystość okien, przez które do pomieszczeń dociera energia.
Miłość przyciągnąć pozwolą żywe rośliny oraz zdjęcia szczęśliwych par. Sprawdzą się także figurki lub wizerunki par zwierząt oraz obrazy, na których znajdują się piwonie i narcyzy. Kwiaty te zwiastują szybkie małżeństwo.
Czego zgodnie z zasadami feng shui w mieszkaniu być nie powinno? Z całą pewnością zasuszonych kwiatów, o których mowa była już wyżej. Ostrych przedmiotów również nie należy eksponować. Niewskazane są też otwarte półki, sprzęty do sprzątania znajdujące się na widoku oraz rzeczy niepotrzebne i popsute. Kapiące krany na przykład wskazują na "uciekające" bogactwo.
Kobieta
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!
- Lidia Popiel wyjawia sekret o Bogusławie Lindzie. Tak naprawdę wygląda ich związek