Helena Modrzejewska w Google Doodle. Kim była słynna polska aktorka?

Anna Bartosiewicz
Opracowanie:
Helena Modrzejewska, aktorka. Fotografia portretowa.
Helena Modrzejewska, aktorka. Fotografia portretowa. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Helena Modrzejewska stała się tematem przewodnim w Google. Firma postanowiła uczcić pamięć o wybitnej aktorce. Polscy użytkownicy wyszukiwarki Google mogą zobaczyć portret słynnej rodaczki na stronie głównej. Warto więc przypomnieć fascynującą historię gwiazdy.

Helena Modrzejewska zainteresowała firmę Google. Z okazji 181. rocznicy jej urodzin światowy gigant zdecydował się na Google Doodle – tymczasową zmianę logo na stronie głównej. Zamiast logotypu marki internauci mogą zobaczyć rysunek przedstawiający podobiznę Modrzejewskiej. Po kliknięciu w grafikę użytkownik zostaje przeniesiony na stronę wyszukiwania z najważniejszymi informacjami na temat artystki.

Helena Modrzejewska (Jadwiga Helena Chłapowska z domu Misel) urodziła się 12 października 1840 r. w Krakowie. Rozgłos zdobyła m.in. dzięki występom w szekspirowskich sztukach i tragediach. Publiczność uwielbiała ją za wcielanie się w postaci Ofelii, Julii czy Lady Makbet. 

Modrzejewska debiutowała na deskach niewielkich teatrów w miastach takich jak Nowy Sącz, Rzeszów, Bochnia czy Przemyśl. W 1862 r. odniosła sukces jako Skierka z Balladyny Juliusza Słowackiego we Lwowie, a trzy lata później zaczęła występować w Krakowie. W 1868 r. rozpoczęła karierę w Warszawie, gdzie także udało jej się zjednać sobie publiczność.

Warto przeczytać również:

W 1876 r. Helena Modrzejewska wraz z rodziną i grupą przyjaciół, m.in. Henrykiem Sienkiewiczem, wyemigrowała do Kalifornii, gdzie przybrała pseudonim artystyczny „Helena Modjeska”. Wielokrotnie występowała w sztukach szekspirowskich, była też propagatorką twórczości dramaturga. W 1893 aktorka uczestniczyła w kongresie kobiet w Chicago (World’s Fair Auxiliary Congress), na którym wygłosiła odczyt dotyczący sytuacji kobiet w zaborze pruskim i rosyjskim, co zaowocowało zakazem jej powrotu na rosyjskie terytorium.

Helena Modrzejewska była także matką chrzestną Ethel Barrymore, amerykańskiej aktorki i stryjecznej babci Drew Barrymore, oraz Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Madame Modjeska zmarła 8 kwietnia 1909 r. w kalifornijskim Newport Beach. Zgodnie ze swoją wolą została pochowana na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. W 1910 r. w Stanach Zjednoczonych ukazały się wspomnienia Heleny Modrzejewskiej, napisane w języku angielskim Memories and Impressions of Helena Modjeska (wydanie polskie – Wspomnienia i wrażenia). 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szeremeta odrzuciła pół miliona

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet