Historia o czapce z antenką, która zrewolucjonizowała świat mody. Beret można kochać i nienawidzić jednocześnie

Katarzyna Dębek
Beret to wyjątkowy element garderoby, który przez wieki przeszedł niezwykłą ewolucję – od praktycznego nakrycia głowy po symbol artystycznej wolności i szykownej mody.
Beret to wyjątkowy element garderoby, który przez wieki przeszedł niezwykłą ewolucję – od praktycznego nakrycia głowy po symbol artystycznej wolności i szykownej mody. look_studio_freepik
Beret damski jest to jedna z najbardziej kontrowersyjnych czapek w świecie mody. Są tacy, którzy uważają go za kwintesencję smaku i elegancji, są również tacy, którym kojarzy się on z ich babciami. Muszę przyznać, że sama kiedyś chodziłam w berecie i zastanawiam się, czy nie odnaleźć go w zakamarkach swojej szafy. Oto historia czapki z antenką, która stała się największym modowym hitem wśród okryć głowy.

Spis treści

Beret początkowo uznawany był za element męskiej części garderoby. Noszony przez elity i osoby wykształcone. Z czasem chętnie zaczęły po niego sięgać osoby związane z kulturą i sztuką, a później przeniknął do ubioru warstw niższych – żołnierzy, pasterzy i robotników. Jednak prawdziwą transformację przeszedł, kiedy zaczął pojawiać się na damskich głowach.

Jak wygląda beret i skąd pochodzi?

Beret to miękka, okrągła czapka o charakterystycznym, płaskim kształcie. Najczęściej wykonany jest z filcu, wełny lub innych ciepłych materiałów. To sprawia, że chętnie zakładany jest w chłodniejsze dni. Beret nie posiada daszka ani wyraźnej struktury, przez co można go łatwo formować i nosić na różne sposoby.

Najbardziej typowy beret ma płaską, rozłożystą koronę i nieco sztywniejszy, wąski brzeg, który pomaga w jego dopasowaniu do głowy. W klasycznej wersji na środku beretu znajduje się mały „ogonek”, nazywany również „antenką”.

Berety występują w wielu kolorach, choć tradycyjnie, klasyczne są czarne, granatowe lub ciemnozielone. Współcześnie można znaleźć również berety w żywych barwach, z haftami, aplikacjami czy ozdobami, co czyni je modnym dodatkiem pasującym do różnych stylizacji. Nosi się je często nieco na bakier, lekko zsunięte na bok głowy, co nadaje nieformalny, swobodny wygląd.

Beret kojarzony jest z Francją nie bez powodu. W XV wieku nosiły go francuskie elity, podkreślając nim swój szyk i elegancję. Jego nazwa wywodzi się od francuskiego słowa béret, oznaczającego „płaszcz z kapturem”.

Beret to nie tylko nakrycie głowy, ale i symbol

Prawdziwa transformacja beretu w modne damskie nakrycie głowy nastąpiła w pierwszej połowie XX wieku. Bardzo ważną rolę w popularyzacji tego nakrycia głowy odegrała Coco Chanel. To ona właśnie w latach 20. ubiegłego wieku wprowadziła m.in. beret na paryskie salony. Wówczas stał się on symbolem wyzwolenia kobiet, którym zależało na komforcie, prostocie, ale jednocześnie na wyrafinowanym stylu. Od tej pory beret zaczął być kojarzony z nonszalancją, elegancją i swobodą.

W latach 60. beret ponownie stał się popularny, a to dzięki takim gwiazdom jak Brigitte Bardot czy Catherine Deneuve, które pięknie się prezentowały w tego typu czapce. Wówczas ponownie wrócił on do łask i stał się symbolem nie tylko szyku, ale i rewolucji kulturowej. To właśnie wtedy modne kobiety zaczęły eksperymentować z różnymi materiałami, kolorami i stylami – od klasycznego, czarnego beretu po modele ozdabiane cekinami czy brokatem.

Beret współcześnie

Obecnie beret pozostaje w modzie jako ponadczasowy dodatek i ważny element garderoby kobiet. Może nadać stylizacji eleganckiego lub casualowego charakteru. Jest ulubieńcem influencerek i celebrytek, które doceniają jego uniwersalność i możliwość nadania każdej nawet zwykłej kreacji odrobiny paryskiego szyku.

Niezależnie od tego, czy noszony jest luźno na bakier, czy dokładnie osadzony na głowie, beret nieodmiennie kojarzy się z wolnością, kreatywnością i odrobiną nonszalancji. W takim razie, jak modnie nosić beret? Na przykład na zasadzie kontrastu do reszty stroju (np. czerwony beret do stonowanej, czarno-szarej stylizacji) lub dopasować go do odcieni innych elementów ubrania.

W zależności od sezonu i okazji warto wybierać berety z różnych materiałów – np. z wełny na zimę, a z cieńszych, bardziej przewiewnych tkanin na cieplejsze miesiące. Beret jest na tyle plastycznym nakryciem głowy, że można nosić go zarówno z rozpuszczonymi, jak i spiętymi włosami.

Beret to więc nie tylko nakrycie głowy, ale i symbol – jego historia obejmuje wieki, zmieniające się konteksty społeczne i kulturowe, od pasterskich łąk Pirenejów po wybiegi mody i paryskie ulice. To prosty element garderoby, który dzięki swojej funkcjonalności i estetyce znalazł swoje miejsce zarówno w codziennym życiu, jak i na kartach historii mody.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie. Obserwuj StronaKobiet.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gosc
Sądziłem ze wygolony łeb
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet