Idziesz na cmentarz? Koniecznie spakuj do torebki... makaron! Ten pomysł tylko z pozoru jest dziwny

Anna Moyseowicz
Na cmentarzu może się przydać sporo, z pozoru dziwnych przedmiotów, jak makaron, ale też lakier do paznokci czy drut.
Na cmentarzu może się przydać sporo, z pozoru dziwnych przedmiotów, jak makaron, ale też lakier do paznokci czy drut. Edwin Remsberg/ Getty Images, freepik.com
Idąc na cmentarz, by odwiedzić groby bliskich, zabieramy wiele rzeczy, jak znicze, wkłady, zapałki, grabki czy środki do czyszczenia nagrobków. Produkty spożywcze raczej nie znajdują się na liście. Mimo tego, na cmentarzu może okazać się przydatny... makaron spaghetti. Choć pomysł brzmi nietypowo, zdobył całkiem niezłą popularność.

Spis treści

Makaron na cmentarzu. Po co zabierać spaghetti na groby?

Pomysł zabierania makaronu na cmentarz zdobył swego czasu niemałą popularność. Nie chodzi tu o wznowienie zwyczaju dziadów czy posilenie się w przerwie od sprzątania grobu. Makaron musi koniecznie być surowy, prosty i długi – najlepiej sprawdzi się spaghetti. Służy on do zapalania zniczy, do których nie można sięgnąć zapałkami lub zapalniczką. Często podpalenie knotu sprawia trudności i grozi oparzeniem dłoni. Makaron przychodzi z pomocą. Wystarczy podpalić jego końcówkę i zapalić znicz.

Co wziąć ze sobą na cmentarz? Nietypowe, ale pomocne pomysły

Na cmentarzu może przydać się więcej, pozornie dziwnych przedmiotów. Gdy będziemy pakować makaron z kuchennej szafki, sięgnijmy od razu po sól. Możemy posypać nią chwasty lub już wypieloną ziemię, by chwasty na niej nie urosły tak szybko, jak zazwyczaj. Warto też posypać sól wokół knota, co przedłuży żywotność znicza.

Do torby spakuj też drut lub trytytki. Na wielu cmentarzach, w szczególności przed 1 listopada, grasują złodzieje. Jeśli boisz się, że nowy, piękny stroik zniknie z nagrobka, mamy na to sposób! Przymocuj od spodu drut lub trytytki i doczep wiązankę do jakiegoś stałego elementu na grobie, jak wazon. Nawet jeśli złodziej zainteresuje się kwiatową kompozycją, najprawdopodobniej będzie obawiał się majstrowania przy grobie, by nie wzbudzić podejrzeń.

A jak zabezpieczyć inne elementy, jak znicze? Na cmentarz zabierz marker lub lakier do paznokci o intensywnym kolorze. Możesz nimi oznaczyć znicz, na przykład rysując na podstawce znak krzyża, pisząc inicjały lub dedykację, np.: Od rodziny Kowalskich dla Ukochanej Babci. Tak oznaczony znicz trudniej będzie sprzedać, więc nie będzie się opłacało złodziejowi go zabierać.

Termos z gorącą wodą z kolei przyda się podczas sprzątania. Ciepła woda posłuży do mycia płyty nagrobnej, w szczególności do pozbycia się zastygniętego wosku.

Szczoteczka do zębów i szare mydło też nie są standardowymi rzeczami, które zabieramy na cmentarz. Będą jednak pomocne przy usunięciu mchu z grobu. Wystarczy polać pomnik wodą, natrzeć omszałe miejsca mydłem, spienić (na przykład gąbką) i chwilę szorować szczoteczką do zębów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szeremeta odrzuciła pół miliona

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet