Kandydatki do roli pierwszej damy RP. Wybory 2020.
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Kandydatki do roli pierwszej damy RP. Wybory 2020.
Karina Bosak, żona Krzysztofa Bosaka, posła, kandydata Konfederacji Wolność i Niepodległość
Świeżo poślubiona żona (ślub był w lutym 2020 r.) Karina Bosak, z domu Walinowicz, wyznaje podobne mężowi poglądy. Jest dobrze wykształcona - w 2012 r. skończyła prawo na Uniwersytecie Warszawskim.
Pochodzi ze Szczecina. - Podobnie jak ja od wielu lat mieszka w Warszawie i angażuje się na rzecz realizacji konserwatywnych idei. Jej pasją sportową jest taniec towarzyski - pisał o niej na Facebooku Bosak. Sam polityk w 2007 r. wystąpił w "Tańcu z gwiazdami", więc tanecznie ta para pewnie byłaby na pierwszym miejscu wśród wszystkich kandydujących.
Karina Bosak pracuje jako prawniczka i analityczka oraz koordynatorka Centrum Wolności Religijnej i Wolności Sumienia Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris (choć pewnie żeńskie końcówki jej funkcji by jej się nie spodobały).
Na stronie internetowej Ordo Iuris Karina Bosak przedstawia się też jako absolwentka Centrum Prawa Amerykańskiego Uniwersytetu we Florydzie F.G. Levin College of Law i Uniwersytetu Warszawskiego oraz programu European Advocacy Academy w Brukseli.
Doświadczenie zdobywała pracując warszawskich kancelariach prawnych, Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, w sądach okręgowych w Warszawie, w Parlamencie Europejskim w Brukseli oraz Observatory on Intolerance and Discrimination against Christians in Europe w Wiedniu.
- Trzeba przyznać, że poseł ma oko do kobiet - cieszył się na wieść o rychłych zaślubinach Bosaka "Najwyższy Czas".
Pani Bosak chętnie towarzyszyła jeszcze przed ślubem swojemu wybrankowi w politycznych wydarzeniach. Dość często wypowiada się w mediach katolickich na tematy związane ze swoją pracą, np. analizując problem chrystianofobii w Polsce.
Jest zdeklarowaną przeciwniczką aborcji.
Ma konto na Instagramie, ale wrzuciła tam zaledwie kilka zdjęć swoich lub z mężem.
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Kandydatki do roli pierwszej damy RP. Wybory 2020.
Paulina Kosiniak-Kamysz, żona lekarza, posła Władysława Kosiniaka-Kamysza, kandydata Polskiego Stronnictwa Ludowego na prezydenta RP.
Jest drugą żoną lidera PSL. Z pierwszą, lekarką Agnieszką Kosiniak-Kamysz, poseł Władysław rozstał się w 2016 r., po 7 latach małżeństwa.
Para pobrała się w lutym 2019 r. w urzędzie stanu cywilnego. Nie mają ślubu kościelnego, bo Władysław nie ma kościelnego unieważnienia pierwszego małżeństwa.Trzy miesiące po ślubie urodziła się ich córka Zofia.
Paulina Kosiniak-Kamysz ma 31 lat (7 mniej niż mąż). Pochodzi z Podolan koło Gdowa (woj. małopolskie, okolice Wieliczki). Do Warszawy przeniosła się za to ze Śląska, gdzie studiowała na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach (studia skończyła w 2012 r.). Liceum ukończyła w Krakowie, rodzinnym mieście prezesa PSL (zresztą absolwentką tego liceum jest obecna pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda).
Jest z zawodu stomatologiem, specjalizuje się w ortodoncji. Pracuje w jednej z warszawskich klinik - Klinice Elektoralna Dental Clinic, gdzie ciągle występuje jako Paulina Wojas.
Paulina Kosiniak-Kamysz ma duży atut - pochodzi z rozpolitykowanej rodziny. Jej tata. Zbigniew Wojas, od prawie 20 lat jest samorządowcem, wójtem gminy Gdów w Małopolsce.
Para znała się od dawna, ich rodziny się przyjaźniły, ale ostatecznie zbliżył ich do siebie bolący ząb polityka, który pani Paulina uleczyła awaryjnie. A gdy na spotkanie w rodzinnej miejscowości posła przywiozła jego ulubione ciasto rabarbarowe, Władysław przepadł.
Paulina udziela się też jako wolontariuszka, m.in. w Fundacji Wiewiórki Julii, która zapewnia opiekę stomatologiczną chorym dzieciom. Wraz z fundacją kilka razy do roku latała do Armenii (była tam w sumie 14 razy), by w Erywaniu leczyć dzieci z domu dziecka. Opiekowała się też podopiecznymi Kliniki Budzik powołanej przez Fundację Ewy Błaszczyk „A kogo?" - donosi z dumą na swojej stronie kandydat na prezydenta RP.
Widać, że dobrze się czuje na scenie. Niektórzy mówili, że nawet ukradła show mężowi na jego konwencji wyborczej. Przemawiała przed nim, i zapowiedziała go zdaniem: „Chodź, tygrysie, scena jest twoja”.
Sama mówi, że jako pierwsza dama nie będzie siedzieć jak mysz pod miotłą, tylko będzie aktywnie uczestniczyć w życiu politycznym i społecznym. - Chcę być aktywną pierwszą damą - mówiła w Radiu Zet.
Zresztą nawet na konwencję wybrała odważne połączenie kolorystyczne ubrania - czerwieni z fuksją, jakby chciała od razu zasygnalizować: nie jestem żadną mimozą, chcę być widoczna.
Jest zwolenniczką finansowania in vitro przez państwo i uregulowania prawnego związków partnerskich. Do tego popiera edukację seksualną. Można nawet powiedzieć, że ma za nowoczesne poglądy jak na wyborców PSL.
Lubi muzykę gospel i sporty ekstremalne. Na koncie ma skok ze spadochronem z samolotu pilotowanego przez jej brata (ma też siostrę).
Przyznaje, że religia jest ważna w jej życiu.
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Kandydatki do roli pierwszej damy RP. Wybory 2020.
Agata Kornhauser-Duda, obecna pierwsza dama, żona urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy.
Chwalona za nienaganną prezencję, ganiona za niechęć do wyrażania swoich poglądów.
Kornhauser-Duda ma 48 lat, jest równolatką męża. Urodziła się w Krakowie, pochodzi z inteligenckiej rodziny. Jest córką pochodzącego z Gliwic Juliana Kornhausera, poety, prozaika, krytyka literackiego, tłumacza, autora książek dla dzieci i Alicji Wojny-Kornhauser, z wykształcenia polonistki. Jej młodszym bratem jest Jakub Kornhauser, literaturoznawca, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, tłumacz i poeta.
Jej dziadkami od strony ojca byli syn krakowskiego Żyda i Ślązaczka.
Ona sama skończyła renomowane liceum im. Nowodworskiego w Krakowie (to samo co później Paulina Kosiniak-Kamysz i córka, Kinga Duda), a później germanistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracę magisterską napisała na temat tetralogii Horsta Bienka, śląskiego pisarza pochodzenia niemieckiego.
Od 1998 r. do 2015 r. była nauczycielką języka niemieckiego w II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie.
W 1994 r. poślubiła prawnika Andrzeja Dudę. Rok później na świat przyszła ich jedyna córka, Kinga.
Słynie z idealnej figury (jest wysoka - ma prawie 1,8 m wzrostu), którą lubi podkreślać dobrze dobranymi ubraniami, ale raczej zachowawczymi niż odważnymi.
Jest jedyną pierwszą damą w historii, która w tak znikomy sposób (o ile w ogóle) uczestniczy w debacie publicznej. Nie udziela wywiadów, nie wypowiada się na żadne aktualne tematy. Jej przemówienia, jeśli już jakieś wygłasza, dotyczą spraw ogólnych, związanych z działalnością charytatywną. Nie siedzi zamknięta w pałacu, towarzyszy mężowi przy wielu okazjach, sama też odwiedza domy dziecka, szpitale czy fundacje, ale nie ma wtedy mowy, by dziennikarze mogli jej zadać jakieś pytania.
Pięć lat prezydentury męża nic nie zmieniło w jej nastawieniu do życia publicznego, więc można sądzić, że w ewentualnej drugiej kadencji Andrzeja Dudy będzie zachowywać się tak samo biernie jak do tej pory.
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE