Jadwiga Skolimowska ps. „Jadwiga Czarna” nie żyje. Harcerka Szarych Szeregów brała udział w Powstaniu Warszawskim

Damian Kelman
Jadwiga Skolimowska od 1939 do 1944 roku brała udział w polskiej konspiracji.
Jadwiga Skolimowska od 1939 do 1944 roku brała udział w polskiej konspiracji. Ewa Drabikowska/Stowarzyszenie Monopol Warszawski
W wieku 95 lat zmarła Jadwiga Skolimowska ps. „Jadwiga Czarna”. Była m.in. harcerką Szarych Szeregów i sanitariuszką Armii Krajowej. Brała udział w Powstaniu Warszawskim.

Nie żyje Jadwiga Skolimowska ps. „Jadwiga Czarna”

Fundacja Nie zapomnij o nas, za pośrednictwem swojego profilu na Twitterze, poinformowała o śmierci Jadwigi Skolimowskiej – sanitariuszki Armii Krajowej, która brała udział w powstaniu warszawskim. Jak przekazała nam Jolanta Leśko-Szymczakowska z Muzeum Powstania Warszawskiego, harcerka Szarych Szeregów zmarła 2 stycznia 2023 r.

Jadwiga Skolimowska (panieńskie nazwisko Gadomska) urodziła się 21 września 1927 roku w Warszawie i ze stolicą była związana przez całe swoje życie, również w momencie wybuchu II wojny światowej.

Urodziłam się w Warszawie i całe życie jestem związana z Warszawą. W momencie wybuchu wojny byłam uczennicą szkoły warszawskiej, powszechnej szkoły nr 192 imienia Adama Asnyka, na Pradze – powiedziała Skolimowska w rozmowie z Maciejem Bandurskim z 2006 roku, zamieszczonej na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego

Pięć lat w konspiracji i nauka po wojnie

Jak możemy się dowiedzieć z biogramu bohaterki na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego, uczyła się we wspomnianej szkole na Pradze do rozpoczęcia wojny. Pomimo walk, nie przerwała edukacji i kontynuowała naukę w szkole handlowej przy ulicy Smolnej, która działała wówczas pod oficjalną nazwą Handel Schule für Mädchen.

Dostałyśmy od razu legitymacje i byłyśmy nauczone, jak tłumaczyć się w razie łapanki, że jesteśmy uczennicami – po niemiecku umiałam to powiedzieć od razu: Ich bin Schülerin, Handel Schule für Mädchen, Smolna Strasse 30. – wspominała w rozmowie.

W konspiracji działała już od 1939 roku i była aktywna aż do października 1944. Działała jako harcerka Szarych Szeregów. Była członkinią 31. Warszawskiej Drużyny Harcerek, gdzie w oddziale Armii Krajowej, Grupie „Kampinos”, pełniła służbę w szpitalu w Laskach jako sanitariuszka. Po zakończeniu II wojny światowej dokończyła edukację. W 1947 roku zdała maturę jako absolwentka szkoły przy ulicy Otwockiej, a w 1952 roku otrzymała dyplom magisterski Uniwersytetu Warszawskiego. 13 listopada 1985 roku została natomiast odznaczona Warszawskim Krzyżem Powstańczym.

od 16 lat

Ted

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
John Deere
Moj tata tez bral udzial w powstaniu ale zadnych peanow od "wladzy" nie otrzymal. Ani od pzpr ani od solidarnosci ani od kaczana i jego szajki.

Za swoj pogrzeb zaplacil sam. Ksiundz nie przyszedl, bo piniedzy nie bylo.

Ja [wulgaryzm] na Polske i jej powstania.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet