Promocje na Black Friday – czy naprawdę warto?
Wielkie wyprzedaże na Black Friday trwają już od początku listopada. Czarny Piątek to już nie tylko jeden dzień. Chociaż datę Black Friday wyznaczono na 27 listopada, szalony czas przecen zamienił się na: Black Weekend, Black Week oraz noce zakupów. Wiele sklepów internetowych wprost świeci banerami, z których biją coraz większe zniżki, - 50%, - 70%, a nawet – 90%! Czy naprawdę jest, aż tak tanio?
Roboty kuchenne i multicookery
Z pewnością istotny wpływ na zakupową gorączkę mają obrazy rodem ze Stanów Zjednoczonych. Gdzie tłumy Amerykanów, tuż po święcie Dziękczynienie, szturmem ruszają na szalone zakupy. Zachęceni ogromnymi, amerykańskimi promocjami, w Polsce również chcielibyśmy korzystać z wymarzonych zakupów za bezcen. Niestety ci, którzy w Black Friday pokusili się na buszowanie po galeriach handlowych w ubiegłych latach, spotkać mogli się z wielkim rozczarowaniem oraz ogromnymi korkami w centrach miast.
Na pewno niejednokrotnie zdarzyło Ci się naciąć na pozornie “wielkie wyprzedaże”. Niestety, nie wszystkie sklepy grają fair. Taktyka, w której pierwotne ceny, obowiązujące przez cały rok, są podnoszone przed okresem promocji, nie dziwi już nikogo. W efekcie, zamiast zaoszczędzić, wydajemy tyle samo, a niejednokrotnie nawet więcej...
Czy Black Friday się opłaca? Dane nie kłamią
Statystyki mówią jasno, Polacy decydują się na kupowanie podczas Black Friday. Według raportu Deloitte „Zakupy Świąteczne 2019”, 3 na 4 osoby deklarowały zakupy w Czarny Piątek. Czy w takim razie faktyczne udział w wyprzedażach się opłacał?
Laptopy w promocji
Według danych zebranych od 22 listopada a piątkiem 29 listopada ubiegłego roku, obniżki cen spośród przeanalizowanych produktów wynosiły około 4%.
Jak nie dać się oszukać? Poznaj proste triki
W tym roku z powodu obostrzeń i reżimu sanitarnego Black Friday przeniósł się do internetu. Jak kuszą nas sklepy online? Na co uważać, by nie dać się zaskoczyć?
- Po pierwsze: Zrób listę. Lista zakupów, podczas przeglądania stron sklepów internetowych? Tak! Może się przydać. Jeśli wybierasz się na wirtualne zakupy odzieżowe, warto przyjrzeć się zawartości szafy i ustalić, co tak naprawdę jest nam potrzebne. Ta sama zasada tyczy się drogerii oraz perfumerii. Lista nie musi ograniczać się do spisu produktów, jeśli szukasz sprzętu elektronicznego lub sportowego, z wyprzedzeniem zapoznaj się z parametrami, które powinien posiadać.
- Po drugie: Porównaj ceny. Ta zasada obowiązuje zwłaszcza podczas zakupów internetowych, kiedy mamy dostęp do niezliczonej ilości sklepów oraz opinii na ich temat. Warto zajrzeć również do porównywarek cen. Niektóre sklepy potrafią znacznie zawyżać ceny swoich artykułów.
- Po trzecie: Myśl racjonalnie. Kto nie lubi promocji w stylu 3 w cenie 2? Zanim jednak zapakujesz do wirtualnego koszyka 5 produktów, zatrzymaj się i pomyśl chwilę. Czy na stronę danego sklepu nie wchodziłeś z zamiarem kupienia jednego artykuły? Zastanów się dwa razy, czy na pewno są Ci one potrzebne.