Jak odpowiednio zadbać o psa? Zobacz, o czym powinieneś pamiętać

Paula Apanowicz
Podjęcie decyzji o kupnie lub adopcji psa to duża odpowiedzialność. Codzienna opieka nad psem jest porównywalna do zajmowania się dzieckiem – czworonożny pupil również wymaga dobrej jakości karmy, regularnych wizyt u weterynarza, ciekawych zabawek, a przede wszystkim naszego czasu i uwagi, aby był szczęśliwy.

Codzienna opieka nad psem – o tym pamiętaj!

Pies to przyjemność, ale i odpowiedzialność. Zajmowanie się czworonogiem może nadwyrężyć nasz domowy budżet, wymaga ponadto od nas czasu i cierpliwości. Jeśli jednak odpowiednio zaopiekujemy się pupilem i stworzymy z nim bliską więź, pies z pewnością odwdzięczy się dozgonną przyjaźnią.

Jeśli dopiero planujesz zaprosić do swojej rodziny czworonoga, przygotuj wyprawkę dla psa. Miękkie i ciepłe legowisko, zabawki dla psa, gryzaki, produkty do pielęgnacji sierści i zębów, miski na karmę i wodę, a także smycz to absolutne podstawy. Zabezpiecz również potencjalnie zagrażające psu miejsca w domu m.in. kable i gniazdka. O czym jeszcze należy pamiętać?

1. Opieka nad psem: regularne spacery

Spacery to ruch, świeże powietrze, zaspokojenie psiej ciekawości, przełamanie nudy i w końcu czas spędzony wspólnie z opiekunem. To z kolei tworzy gwarancję dobrej kondycji i zdrowia. Psa wyprowadzamy co najmniej trzy razy dziennie, przy czym jeden z takich spacerów powinien być dłuższy, aby zwierzak mógł się wybiegać i spalić zapasy energii. Nie zapomnij o odpowiednim zabezpieczeniu pupila przed spacerem – koniecznie wyposaż się w smycz lub szelki, najlepiej również kaganiec. W niepogodę możesz zainwestować w specjalne ubranka dla psa, które ochronią zwierzę przed zimnem i deszczem.

Dobra smycz to podstawa

Materiały promocyjne partnera

2. Jak zajmować się psem? Zbilansowana dieta

Czasy, w których domowi pupile żywili się niewystarczającymi resztkami z obiadu, na szczęście dawno minęły. Zbilansowana dieta dostosowana do wieku, rasy, stanu zdrowia i aktywności psa to podstawa dobrej opieki nad nim. Nigdy nie próbuj oszczędzać na karmie i wybieraj produkty wysokojakościowe, bez sztucznych dodatków i z jak najwyższą zawartością mięsa.
Zwykle psy karmimy jednocześnie karmą mokrą oraz suchą. Nie zapominajmy również o stałym dostępie do wody – wymieniaj ją w misce co najmniej dwa razy dziennie, aby zachowała świeżość. W konsultacji z weterynarzem możesz także wprowadzić do diety psa suplementy wpływające korzystnie na stan uzębienia czy sierść pupila.

Sprawdź te karmy

Materiały promocyjne partnera

3. Pies to odpowiedzialność. Poświęć mu uwagę i czas

Nawet najlepsze zabawki i karma z najwyższej półki nie zastąpią pupilowi naszej miłości. Relacja z psem powinna opierać się na bliskości i zaufaniu, za które zwierzak odwdzięczy się dozgonną miłością. Opieka nad psem jest zbliżona do tej nad dzieckiem. Z tego względu tak ważne jest codzienne znalezienie czasu na wspólną zabawę z czworonogiem, głaskanie, mówienie do niego (spokojnym, czułym tonem – domowe zwierzęta to uwielbiają!) i dbanie o jego potrzeby psychiczne oraz socjalizację.

4. Obowiązki właściciela psa – odwiedzaj weterynarza

Posiadanie psa to wiele radosnych i pięknych momentów, ale też obowiązek. Aby pupil miał długie, szczęśliwe i zdrowe życie należy pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u weterynarza, a także odwiedzinach w klinice za każdym razem, gdy ze zwierzakiem dzieje się coś niedobrego. Zaniepokoić powinna nas nagła apatia, utrzymujący się przez kilka dni spadek energii, brak apetytu, napady agresji, wymioty, biegunka czy gorączka. Obowiązkiem każdego opiekuna psa jest szczepienie przeciwko wściekliźnie. Ważne jest ponadto coroczne odrobaczanie.

5. Opieka nad psem podczas naszej nieobecności

Zdarza się, że musimy wyjechać na kilka dni i nie mamy możliwości zabrać ze sobą ukochanego pupila. Psy podobnie jak koty mocno przeżywają rozłąkę z opiekunem. Wyjazd służbowy czy pobyt w szpitalu uniemożliwia nam jednak towarzystwo czworonoga. W takich sytuacjach należy zadbać o nasze zastępstwo i pod żadnym pozorem nie zostawiać zwierzaka samego w domu na dłuższy okres. Najlepszym rozwiązaniem jest przewiezienie pupila na czas nieobecności do członka rodziny lub znajomego, który zna pieska.

Polecane produkty

Materiały promocyjne partnera

Nie zawsze jest to jednak możliwe. Alternatywą jest hotel dla psów lub petsitter, który zatroszczy się o czworonoga. Przy wyborze hoteliku lub tymczasowego opiekuna warto kierować się opiniami pozostałych klientów – im bardziej sprawdzone i zaufane miejsce, tym większe prawdopodobieństwo, że nasza nieobecność odciśnie mniejsze piętno na stresującym się futrzaku.

Szukasz karmy dla psów w okazyjnej cenie? Sprawdź [kody rabatowe ZOOPLUS|https://kodyrabatowe.naszemiasto.pl/kody-rabatowe/zooplus] oraz promocje i zniżki w innych sklepach online dla zwierząt:

SPRAWDŹ KUPONY RABATOWE NAM:

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pozostałe

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet