Jak spocony koń. Tak pachniemy, gdy idziemy na randkę

Profesor Antoni Szumny prezentuje wodę, która skrapiała się Elżbieta Łokietkówna, królowa Polski i Węgier.
Profesor Antoni Szumny prezentuje wodę, która skrapiała się Elżbieta Łokietkówna, królowa Polski i Węgier. Fot. Adriana Boruszewska
Kleopatra uwiodła Marka Antoniusza jaśminem i zapachem róż. Dziś wiemy, że olejki eteryczne mogą nam pomóc zbudować intymny nastrój, jednak nie zastąpią naturalnych feromonów, które niestety z naszym wyobrażeniem o zniewalającym zapachu mają niewiele wspólnego.

Jak spocony koń - tak pachną feromony, dzięki którym potrafimy uwieść płeć przeciwną. Prof. Antoni Szumny, kierownik Katedry Chemii na Uniwersytecie Przyrodniczym potwierdza, że zapach feromonów niewiele różni się od zapachu … potu czy moczu.
- Feromony działają na nas na tak małej granicy stężeń, że ich zapach jest praktycznie niewyczuwalny. Dzieje się tak również w przypadku dodawania feromonów do perfum. Pot zaś jest tysiące razy bardziej skondensowany od feromonów - tłumaczy profesor i dodaje, że nie ma szans, byśmy w zatłoczonym tramwaju pomylili feromony z zapachem potu.

Grudzień to najpłodniejszy miesiąc roku

Feromony, mimo iż wszyscy o nich mówią, są nadal nie do końca zbadaną częścią naszej biologii. Dr Katarzyna Wińska, chemik z Uniwersytetu Przyrodniczego zaznacza, że istnieją badania, które potwierdzają działanie feromonów. - Mówi się, że mężczyźni produkują najwięcej feromonów wtedy, gdy skraca się dzień, czyli w grudniu. Autorzy badań sugerowali, że feromony wpływają na psychikę kobiet i dlatego właśnie w grudniu dochodziło do większej liczby poczęć niż podczas pozostałych miesięcy w roku - wyjaśnia naukowiec.

Jednak to, czy nasz mózg zareaguje na feromony, jest nadal loterią. - Dzięki badaniom rezonansu mózgu widzimy, że wąchając pewne cząsteczki, można zauważyć, że oddziałują one na nasz mózg. Faktycznie określono, że istnieją pewne cząsteczki, które wpływają na zachowania damsko-męskie. Na zachowania seksualne ma wpływ cząsteczka estratetraenol, którą wydzielają kobiety, zaś mężczyźni stają się bardziej atrakcyjni dzięki trzem cząsteczkom tj. androstadienon, androsteron i androstenol - wylicza prof. Szumny.

Dlaczego feromony i w jaki sposób działają na płeć przeciwną? Tego do końca nie wiadomo. Naukowcy mówią o dwóch teoriach. Pierwsza to bezpośredni wpływ feromonów na nasz mózg. Druga to efekt placebo - dzięki cząsteczkom feromonów dodanych np. do perfum czujemy się i zachowujemy bardziej pewnie, co przyciąga potencjalnego partnera.

Jeżeli nie mamy pewności, czy nasze feromony utrafią w mózg i serce wybranka, warto zastosować olejki eteryczne. Przykładem starożytnych możemy przyciągnąć do siebie partnera olejkiem różanym i jaśminem (Kleopatra "zwabiła" Marka Antoniusza żaglami statku nasączonymi jaśminem i metrową warstwą róż pod łóżkiem) lub wypróbować perfumy, którymi skrapiała się królowa Polski i Węgier Elżbieta Łokietkówna. Dzięki miksturze złożonej m.in z rozmarynu, tymianku, lawendy czy cytrusów ponad 50-letnia kobieta musiała opędzać się od adoratorów.

Nasze ciało potrafi "powiedzieć": Odczepcie się
Dzięki specyficznemu zapachowi naszego ciała stajemy się rozpoznawalni. Nie tylko na płci przeciwnej. - Pies potrafi z kilkunastu tysięcy osób wybrać swojego właściciela, właśnie dzięki naszemu specyficznemu zapachowi. Ludzie jednak nie potrafią tego zrobić - mówi profesor Szumny. - Oprócz feromonów i potu, nasze ciało wydziela jednak tysiące innych substancji. Małe dziecko wydziela laktony, dzięki czemu noworodek pachnie mlekiem. Również gdy się stresujemy i jesteśmy wzburzeni, wraz z potem wydzielają się niskocząsteczkowe kwasy tłuszczowe, które sygnalizują otoczeniu, by wszyscy zostawili nas w spokoju.

Komentarze 20

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marcel
To jest pseudonauka i nic więcej.
F
Feromony.pl
Według badań naukowych osoby homoseksualne inaczej reagują na feromony niż osoby heteroseksualne. Mężczyźni homoseksualni reagują na zapach innego mężczyzny, natomiast kobiety homoseksualne reagują na zapach innej kobiety. Dużo nt temat znajdziesz w dziale badań naukowych na naszej stronie.
F
Feromony.pl
Pozdrawiamy profesora Szumnego i katedrę Chemii Uniwersytetu Przyrodniczego! Feromony.pl
G
Gość
To nie pochwała brudu... ale czy widzeliście Cyganów i ich dzieciaczki tak często u lekarzy?
e
emka
Mariuszek to ogierek ze szlacheckiego rodu :D, w sam raz dla takiej klaczki jak ja :D.
a
aerf
???
a
asdv
szybciej w jego efekcie też zejdziesz.
e
emma
Od czystości grzyba się nie dostaje raczej z brudu, rany aż strach mieć takiego faceta, fujjjj.
e
emma
Człowiek się poci i brudzi więc musi się myć, brać prysznic. Nie jestem typem śmierdzącego trola, czystość i ładny zapach to u mnie priorytet. Od śmierdzieli i brudasów trzymam się z dala by czegoś nie załapać brrrrrrr.
G
Gość
tylko sobie szkodzisz zamiast pomagać, całkowicie stracisz odporność,zabije cię najmniejszy zarazek,grzybek
c
chodziło Jej o
"odziałowywują":-P
b
bjs
Gratulacje, to się skończy grzybem.
s
słoneczko
Tak śmierdzą tylko KODziarze .
e
emma czyścioszka z DTR
W przeciwieństwie do was ja biorę prysznic codziennie. Rano i wieczorem innej opcji nie ma!:)))).
W
Wrocławianin
skoro nazjeżdżało się tyle WIOCHY.... chanel stodoła i chanel mycie raz w tygodniu w Niedziele ...:)
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet