Jak zachęcić dziecko do uprawiania aktywności fizycznej? Zobacz, co można robić w mieście i na jego obrzeżach

Anna Bartosiewicz
Opracowanie:
Światowa Organizacji Zdrowia wskazuje, że dzieci i młodzież w wieku od 5 do 17 lat potrzebują minimum jednej godziny ruchu dziennie. Musi być to aktywność o średniej i zwiększonej intensywności.
Światowa Organizacji Zdrowia wskazuje, że dzieci i młodzież w wieku od 5 do 17 lat potrzebują minimum jednej godziny ruchu dziennie. Musi być to aktywność o średniej i zwiększonej intensywności. Germán/Pexels.com
Co zrobić, aby dziecko nie przesiadywało długich godzin w internecie? Jak nakłonić najmłodszych do wyjścia z domu i uprawiania aktywności fizycznej? Czy można zapewnić dziecku ruch, spędzając wakacje w mieście lub na działce z dziadkami? Podpowiadamy, jak skłonić dziecko do aktywności fizycznej i co można z nim robić w wakacje.

Spis treści

W dobie internetu przekonanie dziecka do ruchu nie jest rzeczą prostą, nawet w wakacje. Starsze pokolenia pamiętają długie godziny spędzane na podwórku, trzepaku lub na drzewie, jednak rozrywki współczesnych dzieci znacznie odbiegają od tego, co pamiętamy z dzieciństwa. Grę w klasy, gumę lub nogę zastąpił Netflix, a przychodzenie po kolegę lub koleżankę – komunikatory online. Jak więc nakłonić dziecko do ruchu? Co zrobić, aby nie siedziało cały dzień w domu?

Odkryjcie wspólnie okolicę

Eksperci z Akademii Kubusia Puchatka na początek zalecają wspólne eksplorowanie okolicy. Nawet, jeśli rodziny nie stać na długie wakacje i wszyscy domownicy spędzają lato w mieście lub rodzinnym domu, warto przestudiować mapę, zasięgnąć języka na lokalnych grupach na Facebooku lub poszukać przewodnika z lokalnymi atrakcjami. Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, ile ciekawych miejsc znajduje się w promieniu kilku kilometrów od ich miejsca zamieszkania. Wspólna przechadzka ze zwiedzaniem okolicznych zaułków czy wycieczka rowerowa za miasto może okazać się dla dziecka wielką przygodą.

Odwiedźcie miejsce stworzone specjalnie dla dzieci

Innym interesującym pomysłem na wspólne spędzenie czasu jest wizyta w miejscu stworzonym z myślą o dzieciach. Mamy do wyboru wiele atrakcji, które prowokują do ruchu i zabawy. Na najmłodszych oraz ich najbliższych czekają: parki trampolin lub linowe, miejskie baseny pod gołym niebem, wyszukane place zabaw z torami przeszkód, ścianki wspinaczkowe z trasami dostosowanymi nawet dla kilkulatków oraz piesze szlaki i ścieżki przyrody ukryte w lasach.

Wybierając czas spędzony na łonie natury, warto również zabrać malucha na kajak lub wycieczkę promem. Można wybrać się z nim na tego typu wycieczkę w chłodniejszy dzień, ale dobrze jest i tak przygotować na wyjazd prowiant i dużą ilość wody. Kajakowicze nie powinni także zapomnieć o nieprzemakalnym worku na rzeczy oraz szczelnym futerale na telefon. Innym wyjściem może być spacer w parku lub wyprawa do zoo nawet tego w wersji mini. Wspólne odkrywanie nowych miejsc dostarczy dziecku mocnych wrażeń, a jeżeli maluch nie wyjechał na wakacje, będzie to dla niego dodatkowa rekompensata.

Dzieci uwielbiają wycieczki z nagrodami. Jeżeli zdecydujemy się na rowerowy podbój pobliskiego lasu, wypad może się zakończyć ogniskiem na polanie lub minipiknikiem. W przypadku, gdy wybierzemy zwiedzanie lokalnego zamku, trudy podróży wynagrodzi wejście na wieżę lub mury obronne. Jeśli postawimy na wystawę dla dzieci w jednym z muzeów, warto wybrać instytucję z interaktywnymi elementami lub oprowadzaniem po wystawie dla najmłodszych, a na koniec kupić dziecku pamiątkę. Każda forma aktywności wymagająca ruchu ma pozytywny wpływ na zdrowie dziecka.

Co daje dziecku ruch?

– Światowa Organizacji Zdrowia (WHO) zaleca dzieciom i młodzieży w wieku 5–17 lat co najmniej 1 godzinę ruchu o średniej i zwiększonej intensywności. Poza tym co najmniej 3 razy w tygodniu dziecko powinno wykonywać przez 30 minut intensywne ćwiczenia, podczas których następuje wzmacnianie mięśni odpowiedzialnych za postawę ciała, oraz ćwiczenia poprawiające gibkość – przypomina Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, na które powołują się eksperci z Akademii Kubusia Puchatka.

Dzięki aktywności fizycznej zmniejszamy także ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych u dziecka, np. otyłości. Ruch pozwala najmłodszym rozładować stres i nadmiar energii, a także poprawia jakość snu. Ponadto w trakcie wysiłku fizycznego organizm produkuje endorfiny, tzw. hormon szczęścia. Bez nich dziecko nie będzie cieszyć się w pełni swoim dzieciństwem.

Co robić z dzieckiem w upał?

W upalny dzień można zabrać dziecko na kryty basen, do parku wodnego ze zjeżdżalniami lub pójść wspólnie na plażę strzeżoną z kąpieliskiem. Tych nie brakuje nie tylko nad morzem, ale również w miastach i miejscowościach letniskowych. Powinniśmy jednak dopilnować, aby dziecko korzystało z brodziku lub kąpało się pod okiem ratownika. Maluchy uwielbiają ekscytujące atrakcje powodujące chwile grozy, prześcigają się w biegach na kręte zjeżdżalnie w aquaparkach i kochają ruch. Jednak chwila nieuwagi ze strony rodziców może skończyć się tragicznie.

Do aktywności w mieście maluchy zachęci też spacer przy kurtynach wodnych. Są one często uruchamiane w centrach miejscowości w upalne letnie tygodnie.

Gdzie szukać innych rozrywek?

W wakacje dla mieszkańców miast organizowane jest tzw. lato w mieście, natomiast w roku szkolnym można zapisać dziecko na zajęcia do Szkolnego Klubu Sportowego w ramach tzw. SKS-ów. Korzystając z tych form animacji czasu wolnego, można zapewnić dziecku nie tylko opiekuna, ale i dodatkowe rozrywki. Ponadto warto poszukać dostępnych możliwości w domach kultury i klubach sportowych poza szkołą. W ten sposób można znaleźć zajęcia taneczne, ze sztuk walki, gimnastyczne oraz wiele innych.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Reklama

Zadbaj o odpowiednią ochornę przed słońcem

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet