Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka podczas ferii zimowych? Na co zwrócić uwagę w miejscu zamieszkania i na zorganizowanym obozie?

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Podczas ferii zimowych rodzice chcą, aby ich dziecko miało niezapomniane chwile. Aby jednak tak się stało, warto zadbać o ich bezpieczeństwo.
Podczas ferii zimowych rodzice chcą, aby ich dziecko miało niezapomniane chwile. Aby jednak tak się stało, warto zadbać o ich bezpieczeństwo. jty11117777 Pixabay.com
Ferie to czas odpoczynku dzieci od nauki w szkole. Podczas tych dwóch tygodni trzeba zapewnić najmłodszym opiekę i zadbać o ich bezpieczeństwo – dotyczy to zarówno wyjazdu na obóz, jak i spędzenia ferii w miejscu zamieszkania. Oto kilka ważnych zasad, z którymi każdy rodzic powinien się zapoznać, mając dziecko w wieku szkolnym.

Spis treści

Organizacja czasu dzieciom podczas ferii zimowych to wielkie wyzwanie dla rodziców. Najważniejszą kwestią jest zadbanie o ich bezpieczeństwo. Wypadki mogą przydarzyć się zarówno w domu, poza nim, jak i na zorganizowanym wyjeździe.

Jak zapewnić dziecku bezpieczne ferie zimowe w domu i podczas wyjazdu?

Duża liczba dzieci na dwa tygodnie ferii zimowych pozostaje w miejscu zamieszkania. Opiekunowie powinni zadbać nie tylko o to, aby maluchy się nie nudziły, ale także o ich ochronę. Podczas zabaw zimowych na dzieci czyha wiele niebezpieczeństw, których można uniknąć. Zapewniając najmłodszym atrakcje na świeżym powietrzu lub w domu, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Jeśli za oknem jest dużo śniegu, można to wykorzystać i wybrać się na sanki, ulepić bałwana, pojeździć na łyżwach lub na nartach. Zanim jednak zaplanujecie takie wyjście, trzeba zadbać o to, aby dziecko ciepło się ubrało i zjadło lekki, ale sycący posiłek. Dobrze jest także pamiętać o kilku ważnych zasadach. Niestety trzeba zdać sobie sprawę z tego, że nawet zwykłe zabawy na śniegu mogą być niebezpieczne.

Czy jazda na sankach lub zabawa śnieżkami może być ryzykowna?

Pozornie bezpieczne zimowe zabawy mogą skończyć się urazami i wizytą w szpitalu. Jest szansa, aby tego uniknąć, pod warunkiem przestrzegania ważnych zasad, które każdy rodzic i dziecko powinni znać. Wybierając się na sanki, należy sprawdzić stan techniczny sprzętów zimowych oraz znaleźć odpowiednie miejsce do takich aktywności fizycznych. Górka nie powinna być zbyt stroma, ani usytuowana blisko ruchliwej ulicy czy skrzyżowania. Powinna być też oddalona od zbiorników wodnych. Ponadto mali narciarze muszą zostać wyposażeni w odzież termiczną i kask na głowę.

Sanki, jazda na łyżwach i nartach to ulubione aktywności w czasie zimy, które mogą być bardzo niebezpieczne.
Sanki, jazda na łyżwach i nartach to ulubione aktywności w czasie zimy, które mogą być bardzo niebezpieczne. Pezibear Pixabay.com

Dzieci uwielbiają rzucanie śnieżkami, jednak ta niepozorna zabawa może skończyć się siniakami, urazem głowy lub oka. Kulki ze śniegu nie powinny być za bardzo zbite, nie mogą też zawierać twardych elementów, na przykład kamieni, które mogą zranić dziecko. Warto także zastanowić się i wybrać odpowiednie miejsce do ślizgania się na lodzie. Absolutnie nie wolno jeździć na łyżwach po zamarzniętych akwenach wodnych!

Dziecko pozostające w domu podczas ferii zimowych – o to zadbaj!

Nie zawsze rodzice są w stanie zapewnić dziecku opiekę na całe dwa tygodnie ferii zimowych. Starsi uczniowie, którzy mogą już sami pozostawać w domu, powinni znać zasady bezpieczeństwa. Warto je jasno zakomunikować dziecku i powtórzyć je nawet kilka razy. Oto kilka z nich:

 • Drzwi od domu powinny być zamknięte od środka.
 • Zakaz otwierania drzwi i wpuszczania do domu nieznajomych osób – nawet, jeśli jest to listonosz, policjant, czy sąsiadka.
 • Zabezpieczenie kluczy od mieszkania przed ich zgubieniem lub kradzieżą.
 • Zakaz rozmawiania z obcymi osobami poza domem i przekazywania im informacji o sobie (dotyczy to zarówno świata rzeczywistego, jak i wirtualnego).
 • Dziecko korzystające z internetu powinno mieć zablokowane strony, które nie są dla niego przeznaczone.
 • W przypadku dzieci, które wychodzą z domu po zmroku, konieczne jest wyposażenie ich w odblaski.

Co trzeba sprawdzić przed wyjazdem dziecka na obóz zimowy? Kilka wskazówek dla rodziców

Wyjazd na obóz zimowy dziecka może wzbudzać niepokój u rodzica. Nieważne, czy jest to pierwszy czy piąty wypad. Obowiązkiem mamy lub taty jest przygotowanie młodego człowieka, zwrócenie uwagi na możliwe niebezpieczeństwa i sprawdzenie organizatora.

Zanim rodzice puszczą dziecko na obóz zimowy, powinni dokładnie sprawdzić organizatora wypoczynku.
Zanim rodzice puszczą dziecko na obóz zimowy, powinni dokładnie sprawdzić organizatora wypoczynku. PIRO4D Pixabay.com

Dlatego, zanim dziecko wyjedzie na ferie zimowe, koniecznie trzeba upewnić się, czy organizator jest zarejestrowany w oficjalnej bazie organizatorów wypoczynku. Jeśli tak – można mieć pewność, że dostał zgodę na prowadzenie kolonii czy obozu i organizowane przez niego atrakcje są nadzorowane przez kuratora oświaty, służby sanitarne, a także przez straż pożarną. Jeśli jednak rodzic nadal ma wątpliwości, dodatkowych informacji może szukać u kuratora oświaty lub w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Można:

 • zadzwonić lub wysłać e-mail do wybranego kuratora oświaty,
 • zadzwonić do MEN na numer 22 34 74 361 – konsultanci MEN są dostępni w dni robocze, od poniedziałku do piątku, od 8:15 do 16:15,
 • wysłać e-mail do MEN na adres wypoczynek@men.gov.pl.

Konieczne jest również sprawdzenie warunków, w jakich dzieci będą podróżowały. Zazwyczaj organizator takiego wypoczynku z wyprzedzeniem umawia się z policją na kontrolę techniczną autokaru, jednak warto ocenić przewoźnika również na własną rękę i dowiedzieć się:

 • Jak długo działa firma?
 • Czy ma odpowiednie ubezpieczenie?
 • Czy w przypadku awarii autokaru dysponuje pojazdami zastępczymi?

Takie bezpłatne informacje można uzyskać na stronie bezpiecznyautobus.gov.pl. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny pojazdu, aby sprawdzić, czy autokar, który zawozi dziecko na wypoczynek, ma aktualne badania techniczne i polisę ubezpieczeniową.

Jeśli w dniu wyjazdu dziecka na ferie zimowe rodzica zaniepokoi stan techniczny pojazdu lub nieodpowiednie zachowanie kierowcy, konieczne jest wezwanie policji. Bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze!

Aby wyjazd na zimowisko był bezpieczny, warto ustalić pewne zasady z dzieckiem. Przeczytać o nich można m.in. na stronie gov.pl:

Wyjazd na obóz to doskonała okazja do nawiązania nowych znajomości i świetnej zabawy. By te wspomnienia miały swój urok, zadbaj o to, aby nic złego nie przydarzyło Ci się w trakcie zimowiska:

 • ustal z rodzicami godzinę, o której będziecie do siebie dzwonić każdego dnia,
 • sprawdź, czy masz przygotowane podstawowe dane (numer telefonu do siebie, rodziców, opiekuna i do placówki wypoczynku, nazwę placówki, do której jedziesz, listę przyjmowanych leków),
 • noś zawsze na ubraniu wierzchnim elementy odblaskowe,
 • zawsze uważnie słuchaj poleceń swoich opiekunów,
 • nie oddalaj się od swojej grupy podczas wycieczek.

Dowiedz się więcej:

Pandemia a ferie zimowe 2022

Z uwagi na trwający stan epidemii, organizatorzy wypoczynku dla dzieci powinni stosować się do zaleceń, które są jasno określone w wytycznych dla organizatorów wypoczynku zimowego dzieci i młodzieży w roku szkolnym 2021/2022.

Najważniejsze zasady bezpieczeństwa w czasie wyjazdu na ferie:

 • Uczestnicy wypoczynku w dniu wyjazdu powinni być zdrowi.
 • Rodzice powinni udostępnić organizatorowi i kierownikowi wypoczynku numer telefonu lub inny kontakt zapewniający szybką komunikację.
 • Osoby odprowadzające dziecko na zbiórkę lub do obiektu są zdrowe, nie mają objawów infekcji lub choroby zakaźnej, nie podlegają obowiązkowej kwarantannie lub izolacji .
 • Jeżeli dziecko choruje na chorobę przewlekłą, zwiększającą ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, rodzic/ prawny opiekun ma obowiązek poinformować organizatora o tym fakcie na etapie zgłaszania udziału w wypoczynku, w karcie kwalifikacyjnej uczestnika wypoczynku. To samo dotyczy pełnoletniego uczestnika wypoczynku.
 • Należy zaopatrzyć uczestnika wypoczynku w maseczki oraz środek antybakteryjny.
 • Liczba uczestników przebywających w obiekcie, w zależności od standardu obiektu, musi zapewniać zachowanie dystansu pomiędzy uczestnikami podczas pobytu (min. 1,5 m), w tym podczas prowadzenia zajęć.
 • Należy zapewnić dziecku stałą obecność lub możliwość natychmiastowej interwencji pielęgniarki, ratownika medycznego lub lekarza.
 • Należy wymagać od kadry oraz uczestników wypoczynku, regularnego i dokładnego mycia rąk wodą z mydłem (w szczególności przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety), ewentualnie dezynfekowania ich środkiem do dezynfekcji rąk (wyłączyć stosowanie środków do dezynfekcji w przypadku dzieci do 6. roku życia).

Odpowiednie przygotowanie do wyjazdu dziecka to gwarancja odpoczynku nie tylko naszych pociech korzystających z dni wolnych od szkoły, ale także rodziców, którzy muszą podczas tych dni pracować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet