Kiedy są ferie zimowe 2022? Sprawdź, do kiedy wykorzystasz bon turystyczny! Poznaj terminy ferii zimowych 2022

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Ferie zimowe w 2022 już lada chwila. Warto spędzić ten czas wspólnie z dziećmi i zaplanować różne aktywności. Nawet jeśli nigdzie nie wyjedziemy, możemy wybrać się na ciekawą wystawę, sanki czy łyżwy i pograć wspólnie w planszówki.
Ferie zimowe w 2022 już lada chwila. Warto spędzić ten czas wspólnie z dziećmi i zaplanować różne aktywności. Nawet jeśli nigdzie nie wyjedziemy, możemy wybrać się na ciekawą wystawę, sanki czy łyżwy i pograć wspólnie w planszówki. choreograph/123RF.com
Kiedy są ferie zimowe w 2022 roku? Dzieci w wieku szkolnym na pewno już dawno sprawdziły te daty i nie mogą się już doczekać zimowej przerwy w nauce i odpoczynku od klasówek, wypracowań oraz odrabiania lekcji. Również rodzice powinni znać terminy ferii zimowych, ponieważ różnią się one od siebie w poszczególnych województwach. Sprawdź, kiedy możesz wyjechać z dziećmi na ferie lub musisz zorganizować czas oraz opiekę najmłodszym uczniom.

Terminy ferii zimowych 2022 są ustalane odgórnie przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. W poprzednim roku ze względu na pandemię i związane z nią liczne ograniczenia data ferii zimowych 2021 była taka sama w całej Polsce. Terminy przerwy zimowej 2022 dla uczniów szkół podstawowych i średnich poznaliśmy już pod koniec czerwca 2021 roku. W harmonogramie na rok szkolny 2021/2022 powrócono do systemu sprzed pandemii i ustalono cztery różne daty przerw zimowych z podziałem na województwa. Ferie zimowe w Polsce w 2022 roku zaplanowano od 17 stycznia do 27 lutego. Długość trwania wakacji zimowych się nie zmieniła, więc uczniowie będą mogli odpoczywać od szkoły przez dwa tygodnie. Dowiedźcie się, kiedy są ferie zimowe 2022 w poszczególnych regionach Polski.

Sanki w promocyjnych cenach

Materiały promocyjne partnera

Termin ferii zimowych w 2022 roku

Harmonogram rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych 2022 dla poszczególnych rejonów Polski:

  • 17–30 stycznia 2022 roku, województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie;
  • 24 stycznia–6 lutego 2022 roku, województwa: podlaskie i warmińsko-mazurskie;
  • 31 stycznia–13 lutego 2022 roku, województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie oraz zachodniopomorskie;
  • 14–27 lutego 2022 roku, województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie.

Ferie zimowe w 2022 roku będą więc trwały łącznie sześć tygodni, a każdy z uczniów ma zagwarantowany dwutygodniowy wypoczynek.

Ferie zimowe 2022 w cieniu pandemii

W poprzednim roku szkolnym ferie zimowe dla uczniów w całej Polsce przebiegały w tym samym czasie. Miało to zniechęcić rodziców do spędzania urlopów z pociechami poza miejscem zamieszkania, co przełożyło się na spowolnienie rozprzestrzeniania się pandemii.

W tym roku wprawdzie różne terminy ferii zimowych dla poszczególnych województw mogą zachęcać rodziny z dziećmi w wieku szkolnym do masowych wyjazdów, ale nie powinniśmy zapominać o tym, że szalejąca epidemia przybiera na sile i nadal zbiera śmiertelne żniwo. Pesymistyczne scenariusze mówią m.in. o tym, że lada chwila nowy wariant Omikron zdominuje Polskę.

Dlatego, jeśli planujemy wyjazd z dziećmi na zimowe ferie, to nie zapominajmy o zasadach bezpieczeństwa i zdecydujmy się na wyjazd w mniej popularne miejsca, żeby uniknąć dużych skupisk ludzkich. Coraz więcej osób decyduje się na wyjazdy na odludzie, do domku w lesie lub w górach, z dala od tłumów. Jeżeli zarezerwujemy taką kwaterę z dużym wyprzedzeniem, cena noclegów może być bardzo atrakcyjna. Jeśli jednak mamy ograniczony budżet, to możemy przyjemnie spędzić z dziećmi czas w domu. Wystarczy odrobina kreatywności, aby wspólnie zaplanować atrakcje i aktywności w miejscu zamieszkania.

Czas na łyżwy!

Materiały promocyjne partnera

Bon turystyczny – ważna informacja

Pamiętajmy, że w roku 2022 możemy częściowo opłacić zimowy pobyt z dziećmi również z bonu turystycznego, jeśli go jeszcze nie wykorzystaliśmy. Bon opiewa na kwotę 500 złotych, a wniosek o wypłatę składamy online. Czas na realizację bonu turystycznego został wydłużony do końca września 2022 roku, a więc nie tylko w ferie możemy z niego skorzystać, ale również w czasie letnich wakacji.

Bon turystyczny przysługuje rodzinom, które mają przynajmniej jedno dziecko w wieku poniżej 18. roku życia i na które pobierane jest świadczenie 500+ lub dodatek wychowawczy. W przypadku dziecka z orzeczoną niepełnosprawnością rodzicom przysługuje dodatkowe świadczenie w formie bonu w wysokości 500 zł. Bonem możemy zapłacić za noclegi i usługi turystyczne w Polsce, w miejscach, gdzie są one honorowane.

od 12 lat
Wideo

Zacięte walki kobiet podczas gali Hybrid MMA 4 w Zielonej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet