Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w taksówce? Zobacz, jakie zachowania kierowcy powinny Cię zaniepokoić i jak ustrzec się przed przemocą?

Katarzyna Dębek
Przejazd taksówką może być niebezpieczny. Decydując się na samotną podróż taryfą, należy zachować szczególna ostrożność.
Przejazd taksówką może być niebezpieczny. Decydując się na samotną podróż taryfą, należy zachować szczególna ostrożność. 123 RF
Powszechnie panująca opinia, że kobiety to słaba płeć, naraża je na niebezpieczeństwo. Sprawia, że to właśnie one częściej stają się ofiarami napadów, kradzieży i ataków na tle seksualnym. Do takich zdarzeń może dojść wszędzie: na ulicy, w domu, ale także i w taksówce. Chcąc dotrzeć bezpiecznie na miejsce taryfą, należy nie tylko zdać się na swoją intuicję, ale także przestrzegać kilku ważnych zasad.

Spis treści

Taksówka powinna być bezpiecznym środkiem lokomocji. Korzysta z niej wiele osób, zwłaszcza kobiet, które chcą dotrzeć do domu lub w inne miejsce. Jednak nie zawsze taka opcja okazuje się dobrym wyborem. Nigdy nie wiadomo, jakie intencje ma kierowca i co może zrobić! Jak się wówczas zachować i na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Bezpieczny przejazd taksówką

Wiele firm, które oferują przewóz osób, dba o bezpieczeństwo swoich klientów. W tym celu powstały aplikacje na smartfony, dzięki którym można udostępnić znajomym trasę przejazdu, obserwować samemu na mapce, w jakim kierunku porusza się samochód, a także wezwać służby ratunkowe.

Każdy zatrudniony kierowca powinien przedstawić szereg dokumentów potwierdzających jego zdolność do przewozu osób, m.in. zaświadczenie o niekaralności, dokumenty identyfikacyjne, kopię prawa jazdy kierowcy oraz numer dowodu rejestracyjnego.

Jednak pomimo tego w dalszym ciągu dochodzi do przemocy wobec kobiet w polskich taksówkach. Nie zawsze jest to oczywiście najgorszy scenariusz, czyli pobicie, kradzież i gwałt. Często są to tylko (i aż) niepokojące zachowania lub obrzydliwe propozycje i tematy rozmów. Bywa też tak, że kierowca posuwa się za daleko w pozornie grzecznościowej pogawędce. Powinien być to sygnał alarmowy i wzbudzić niepokój!

Jak reagować na dziwne zachowania taksówkarza?

Nie każdy taksówkarz jest gwałcicielem, ale zawsze trzeba zachować czujność i zaufać swojej intuicji. Trzeba szczególnie uważać, bo samochód to miejsce, w którym jest się w bliskim kontakcie z potencjalnym oprawcą, a możliwości ucieczki są ograniczone.

W takiej sytuacji najlepiej jest zareagować, zanim coś się wydarzy. Jeżeli rozmowa z kierowcą schodzi na niebezpieczny tor, warto uciąć taką pogawędkę. Jeśli to nie pomaga i czujesz się nie komfortowo, natychmiast wysiądź z samochodu, o ile jest to oczywiście możliwe.

Co zrobić, by być bezpieczną w taksówce?

Niestety, pewnych zdarzeń nie da się przewidzieć i nawet przy zachowaniu szczególnych środków ostrożności można stać się ofiarą przestępstwa.

Oto najważniejsze zasady, których warto przestrzegać, zanim wsiądzie się do taksówki, oraz w trakcie podróży:

  • przed rozpoczęciem podróży sprawdź, czy wsiadasz do odpowiedniego auta,
  • jeśli coś wzbudza twój niepokój, zrezygnuj z takiej podróży,
  • sprawdź, czy kierowca ma identyfikator w widocznym miejscu,
  • udostępnij znajomym swoją lokalizację,
  • bądź w stałym kontakcie z bliskimi podczas podróży,
  • zachowaj czujność i obserwuj, dokąd jedziesz,
  • nigdy nie zasypiaj w taksówce,
  • nie opowiadaj kierowcy zbyt dużo o sobie,
  • nie eksponuj biżuterii, gadżetów elektronicznych ani pieniędzy,
  • rzeczy najcenniejsze oraz dokumenty i pieniądze postaraj się mieć przy sobie, a nie w torebce,
  • w żadnym przypadku nie korzystaj z poczęstunku oferowanego przez kierowcę.

Jeśli jednak zostałaś zaatakowana przez kierowcę taksówki, spróbuj utorować sobie drogę ucieczki, korzystaj z technik samoobrony, krzycz i wzywaj pomoc. Broń się, jak tylko możesz. W tym celu użyj torebki, parasolki, a nawet obcasów. Wszystko, co może zdekoncentrować napastnika, zwiększa twoją możliwość ucieczki. Postaraj się nie dopuścić do tego, aby przestępca przewrócił cię na ziemię i za wszelką cenę zachowaj równowagę. Gdy znajdziesz się na ziemi, skul się, a rękoma osłoń głowę.

Po napadzie koniecznie zgłoś się na policję. Jeśli jest to możliwe, nie oddalaj się z miejsca zdarzenia i postępuj zgodnie z poleceniami służb mundurowych. Jeżeli staniesz się ofiarą gwałtu, musisz to zgłosić. Nie pierz ubrań, na nich może znajdować się materiał dowodowy przeciwko oprawcy. Postaraj się również zapamiętać jak najwięcej szczegółów, a zwłaszcza rysy mężczyzny, który cię zaatakował.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Judy Thomason
Pracuj przez 2-3 godziny w wolnym czasie i co tydzień otrzymuj 1000$ na konto bankowe... Dowiedz się więcej na temat

Obserwujesz witrynę.................l­i­v­e­j­o­b­2­4­7.c­o­m
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet