Gdzie zorganizować przyjęcie z okazji pierwszej komunii świętej?
Przyjęcie z okazji pierwszej komunii świętej niekiedy przypomina wesele. Obecnie wiele rodzin wynajmuje w celu jego organizacji oddzielne lokale, sale bankietowe lub restauracje, w których można świętować przy suto zastawionym stole. Jeżeli jednak zdecydujemy się na tego typu inwestycję, powinniśmy dysponować odpowiednim budżetem.
– W 2022 r. w restauracji za przyjęcie komunijne zapłacimy od 120 do 400 zł od osoby – szacują eksperci z firmy Mońki.
Co jednak zrobić, jeżeli nie chcemy lub nie możemy narażać się na wysokie koszty? Jak zorganizować komunijne przyjęcie w domu tak, aby dziecko poczuło się ważne i nie było mu przykro z powodu mniej hucznej imprezy? Chociaż celebracja pierwszej komunii świętej w domowym zaciszu może wydawać się nieco skromniejsza, warto ją rozważyć, zwłaszcza jeżeli dysponujemy większym mieszkaniem. W razie konieczności odpowiednio duże lokum mogą użyczyć np. dziadkowie.
Świętowanie pierwszej komunii wcale nie musi wiązać się z wystawnym przyjęciem. Osoby wierzące podkreślają, że nie w tym tkwi istota świętego sakramentu. Równie udaną rodzinną uroczystość można urządzić we własnym mieszkaniu. Aby jednak spotkanie było pozytywnie wspominane przez dziecko i gości, warto odpowiednio się do niego przygotować.
Zacznij od wybrania miejsca i przygotowania mebli
Gości najlepiej będzie przyjąć w dużym pokoju – salonie lub jadalni. Aby pomieścić więcej osób, na czas spotkania możemy usunąć z pomieszczenia zbędne meble i bibeloty, np. stojaki na kwiaty, które ktoś może niechcący potrącić. Warto także zastanowić się, ile osób jesteśmy w stanie posadzić przy stole oraz jaką liczbą krzeseł dysponujemy. W razie konieczności brakujące meble można pożyczyć od sąsiadów lub rodziny. W ten sposób można nawet zaopatrzyć się także w drugi stół.
Upewnij się, czy masz odpowiednią liczbę naczyń i sztućców
Równie ważna jest zastawa stołowa. Jeżeli nie posiadamy wystarczającej liczby sztućców i talerzy, możemy pożyczyć również tego typu przedmioty. W miarę możliwości naczynia powinny pochodzić z jednej zastawy, a jeżeli nie jest to możliwe, warto poszukać osób, które dysponują kompletem na większą liczbę gości. Powinniśmy też mieć nadwyżkę naczyń, ponieważ w trakcie przyjęcia będzie mało czasu na ich zmywanie, a dodatkowo niektóre przedmioty mogą się potłuc lub „zaginąć” wśród innych rzeczy.
Ciekawym i niebanalnym rozwiązaniem są talerze z otrąb. Nie tylko wyglądają dużo solidniej od swoich papierowych odpowiedników, ale także są bardziej wytrzymałe. Taki ekologiczny akcent na komunijnym przyjęciu pozwoli uniknąć rosnącej sterty brudnych naczyń. Do dyspozycji mamy także ekologiczne drewniane sztućce oraz papierowe słomki i kubeczki, prezentujące się lepiej od swoich plastikowych odpowiedników. Na rynku bez problemu można także znaleźć jednorazowe zastawy odświętne, które będą spełniać swoje funkcje i dobrze się przy tym prezentować.
Co zrobić, żeby dziecko dbało o środowisko? Naucz je tych prostych zasad
Jak uczyć dzieci ekologicznych postaw? Co zrobić, aby przedszkolak lub uczeń troszczył się o środowisko naturalne? Już od najmłodszych lat warto wyrabiać w dzieciach szacunek do planety. Można robić t...
Co jeszcze może się przydać na przyjęciu komunijnym?
Przed przystąpieniem do przygotowywania jedzenia powinniśmy upewnić się, że dysponujemy odpowiednią liczbą garnków, patelni, salaterek, waz na zupę, kubków i szklanek. Również tego typu rzeczy z łatwością można pożyczyć. Powinniśmy też mieć wystarczająco dużo palników na kuchence, ponadto przyda się mikrofalówka i zmywarka. Nawet w tym przypadku warto popytać najbliższą rodzinę i znajomych, czy nie dysponują przenośną kuchenką indukcyjną, małym piecykiem lub innym urządzeniem, które mało waży, więc można je przewieźć samochodem i użyczyć na potrzeby spotkania.
Przygotuj mieszkanie
Gdy już uda nam się zgromadzić wszystkie potrzebne sprzęty, warto zadbać o odpowiednie rozmieszczenie stołów i krzeseł. Układ pomieszczenia powinien umożliwiać swobodne poruszanie się gości – tak, aby nikt nikogo nie potrącał.
Pierwsza komunia to szczególnie ważne dla dziecka wydarzenie, dlatego warto postawić na odpowiednie dekoracje. Sprawdzą się tutaj kwiaty (prawdziwe lub sztuczne), owoce w misach, baloniki, małe figurki. Możemy również przygotować na potrzeby gości dyskretny, ale duży pojemnik na odpady (np. w kuchni), zaopatrzyć się w odpowiedni zapas serwetek oraz zadbać o napoje chłodzące, zwłaszcza wodę i soki. Goście powinni mieć do nich stały dostęp. Dzięki temu zyskają komfort i nie będą nas kłopotać w trakcie spotkania.
Jakie potrawy zrobić na komunijne przyjęcie?
Przygotowania do przyjęcia z okazji pierwszej komunii świętej pod wieloma względami przypominają przygotowania do świąt. Trzeba z dużym wyprzedzeniem sporządzić listę dań, zrobić odpowiednio duże zakupy i zawczasu przygotować jedzenie. Na spotkaniu z okazji komunii sprawdzą się łatwe do odgrzania zupy, różnego rodzaju sałatki, zdrowe przekąski (np. paski warzyw z hummusem czy koreczki nadziewane serem i oliwkami), małe słodkości (np. babeczki, ciasteczka czy np. desery z tapioką i musem owocowym), a także świeże owoce. Najwięcej problemów mogą przysporzyć drugie dania. Gdy zaprosimy zbyt wielu gości, odgrzanie i przygotowanie jedzenia może być szczególnie czasochłonne.
Jeżeli dysponujemy odpowiednio dużym budżetem, przynajmniej część posiłków możemy zamówić w restauracji lub firmie cateringowej. Tego typu miejsca mają bardzo zróżnicowane menu zarówno pod względem oferty, jak i ceny. Warto skorzystać z usług sprawdzonego miejsca. Nawet jeżeli nie jest ono na tyle eleganckie, żeby zaprosić do niego gości, może poratować nas w kuchni swoimi smacznymi wyrobami. Jeśli znajdziemy taki lokal odpowiednio wcześnie, możemy umówić się na degustację, a później dostawę w konkretnych godzinach.
Również rodzimi cukiernicy oferują bardzo bogaty wybór ciast i deserów na specjalne okazje. Warto zamówić coś dobrego, jeżeli nie dysponujemy wystarczającą ilością czasu na domowe wypieki lub po prostu nie stanowią one naszej mocnej strony. Zakalec czy przypalone ciasto może sprawić dziecku dużo przykrości. Innym pomysłem jest zwrócenie się z prośbą o odpłatną pomoc do osoby, która specjalizuje się w pysznych wypiekach lub regionalnych daniach. Na Facebooku czy Instagramie można znaleźć wiele ofert cateringowych o lokalnym charakterze.
Zadbaj o to, żeby goście nie czekali
Jeżeli kościół znajduje się daleko od domu, warto zapewnić gościom transport do mieszkania, zwłaszcza w przypadku osób starszych. Możemy poprosić o pomoc członków rodziny, którzy dysponują autem albo zamówić najbliższym taksówkę. Dobrym pomysłem będzie poproszenie o pomoc osoby, której obecność w kościele nie jest obowiązkowa, np. znajomego. Może ona zawczasu zająć się odgrzewaniem posiłków oraz wesprzeć w obsłudze gości. Dzięki temu organizacja przyjęcia z okazji pierwszej komunii świętej przebiegnie sprawnie, my będziemy mieć więcej czasu na dotrzymanie towarzystwa przybyłym, a nasza pociecha zyska niezapomniane wspomnienia.
Sukienki w okazyjnych cenach
Nie żyje Stanisław Tym
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Prawdziwe oblicze syna Steczkowskiej. Nawet przy matce nie potrafił się pohamować
- Pogrzeb Poznakowskiego bez gwiazdora Trubadurów. Wiemy, co z Krawczykiem juniorem
- Gwiazdy poleciały zarobić tysiące, a Górniak się z nimi nie bratała. Bała się Jusi?
- Córka Węgrowskiej trafiła do szpitala! Alarmujące doniesienia