Co zrobić, żeby dziecko dbało o środowisko naturalne? Naucz je tych prostych zasad, żeby wyczulić je na ekologię

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Nawet przedszkolaki warto edukować na temat ekologii, aby kształtować w nich odpowiedzialny stosunek do środowiska.
Nawet przedszkolaki warto edukować na temat ekologii, aby kształtować w nich odpowiedzialny stosunek do środowiska. 123 RF
Udostępnij:
Jak uczyć dzieci ekologicznych postaw? Co zrobić, aby przedszkolak lub uczeń troszczył się o środowisko naturalne? Już od najmłodszych lat warto wyrabiać w dzieciach szacunek do planety. Można robić to całkowicie za darmo, m.in. dzięki programowi „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Poznaj szczegóły!

Spis treści

O ekologii można uczyć już w przedszkolu

W 2021 r. wytworzono w Polsce ponad 13 mln ton odpadów komunalnych – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Tę liczbę można zmniejszyć poprzez kształtowanie dobrych nawyków u najmłodszych. Pomóc w tym mogą zajęcia edukacyjne w szkole lub przedszkolu. W tego typu działania wpisuje się m.in. inicjatywa „Kubusiowi Przyjaciele Natury” – bezpłatny program edukacyjny skierowany do przedszkolaków i uczniów klas I-III szkół podstawowych.

W ramach przedsięwzięcia realizowanego od 14 lat przez markę Kubuś dzieci uczą się, jak mądrze korzystać z dostępnych dla nas zasobów. W programie uczestniczyło łącznie blisko 8 milionów nieletnich.

Szkoły i przedszkola przystępujące do inicjatywy otrzymują bezpłatne materiały edukacyjne z gotowymi scenariuszami lekcji dla nauczycieli. Są wśród nich materiały multimedialne, animowane filmy, bajki, piosenki i audiobooki opracowane przez ekspertów. Twórcy programu wyszli z założenia, że do nauki dzieci warto włączyć elementy zabawy i rozwijania wyobraźni. Jednocześnie w młodych odbiorcach ma być rozbudowywane poczucie odpowiedzialności za planetę oraz poszanowanie dla ekologii.

Czego uczyć najmłodszych?

Każdego dnia produkujemy tony odpadów. Mimo to systemy ich segregacji nie są wystarczające, a wielu rodziców i nauczycieli nie potrafi wykształcić w dzieciach związanych z tym dobrych nawyków. Tymczasem edukacja na temat ekologii ma kluczowe znaczenie w kształtowaniu postaw przyszłych pokoleń.

W szczególności warto przekazywać dzieciom kilka prostych zasad. Są to:

  • racjonalne zakupy (np. kupowanie produktów na wagę lub w kartonowych opakowaniach),
  • upcykling (znajdowanie nowego zastosowania dla niepotrzebnych przedmiotów),
  • segregacja odpadów i korzystanie z odpowiednio oznaczonych kolorami kontenerów na odpady,
  • ograniczanie produkcji śmieci (np. poprzez korzystanie z przedmiotów wielokrotnego użytku, np. szklanych pojemników na żywność, metalowych kubków na napoje czy toreb z tkaniny),
  • racjonalne zakupy, dzięki którym można uniknąć marnowania żywności,
  • kupowanie napojów w butelkach zwrotnych i opakowaniach nadających się do recyklingu,
  • zaopatrywanie się w biodegradowalne produkty niezawierające drobin plastiku (np. peelingi, chusteczki odświeżające),
  • kompostowanie odpadów.

Te zasady nie wszystkim dorosłym wydają się oczywiste. Tym bardziej nie każdy wie, w jaki sposób przekazać je dziecku. Tymczasem szerzenie wiedzy o ekologii w ciekawy i urozmaicony sposób może zachęcić najmłodszych do dbania o środowisko.
– Dzięki recyklingowi makulatury oszczędzanych jest wiele drzew, przeróbka szkła pozwala ograniczyć zużycie energii, a ponowne wykorzystanie plastiku – ropy naftowej – przypominają autorzy programu Kubusiowi Przyjaciele Natury.

Nauka poprzez doświadczanie świata

Eksperci radzą, by zabrać dziecko na łono natury, np. do lasu, parku, ogrodu botanicznego lub w inne miejsce z terenami zielonymi. Oglądanie roślin, szukanie zwierząt i wsłuchiwanie się w odgłosy natury może mieć pozytywny wpływ na postawy dziecka w przyszłości.
– Rodzice, którzy pozwalają dzieciom doświadczać świata, pokazują, jak żyć w zgodzie z naturą czy otwarcie rozmawiają o tym, co widzą i czują, kształtują u pociechy empatię wobec przyrody. Dzięki temu dziecko stanie się wrażliwsze, będzie więcej rozumieć oraz darzyć szacunkiem rośliny i zwierzęta – wskazują eksperci z programu Kubusiowi Przyjaciele Natury.

Warto także nauczyć dziecko jazdy na rowerze, rolkach czy hulajnodze, tłumacząc mu przy okazji, dlaczego dobrze jest zrezygnować z poruszania się samochodem. Z kolei widok śmieci znalezionych podczas spaceru mogą stać się punktem wyjścia do rozmowy o tym, dlaczego nie powinno się zaśmiecać przestrzeni publicznej.

Ważne jest także kształtowanie w najmłodszych poszanowania dla przedmiotów codziennego użytku. Można uczyć je, że nie trzeba wyrzucać przedmiotów, w których rozładowały się baterie, rozprutych zabawek czy przetartych ubrań. Zużyte baterie przeważnie da wymienić na nowe, a najlepiej – na akumulatorki wielokrotnego użytku, pluszaka można zeszyć, a na ubranie z dziurą – przykleić modną łatkę. Dzieci mogą stać się świadkami napraw rzeczy, które się popsuły. Możemy też zaangażować je do pomocy np. przy podawaniu bezpiecznych dla nich przedmiotów i narzędzi.

Nie bez znaczenia pozostaje również postawa rodzica. Jak przypominają eksperci, nie należy dawać maluchom złego przykładu. Jeżeli będziemy śmiecić w obecności dziecka, może ono uznać takie zachowanie za normę i przejąć złe nawyki. Warto natomiast zwracać uwagę najmłodszych na pozytywne zachowania i tłumaczyć im własne motywacje. Przykładowo, wyjmując w sklepie osobiście przyniesione siatki na zakupy, można wytłumaczyć, że dzięki temu zostanie wyrzucona mniejsza ilość plastiku.

Równie istotne jest to, jakie produkty lądują w koszyku z zakupami. Jeżeli będą to warzywa i owoce na wagę, można dziecku przypomnieć, że dzięki temu mniej opakowań jednorazowego użytku wyląduje w koszu na śmieci. Jednocześnie dobrze jest przyzwyczajać młodą osobę do kupowania takiej ilości jedzenia, jakiej rzeczywiście potrzebujemy. W ten sposób nie tylko będziemy wyrabiać w nim dobre nawyki żywieniowe, ale także nauczymy je dbania o to, żeby zakupiona żywność się nie zepsuła. Oczywiście, również w tym przypadku powinno się wjaśnić dziecku swoją motywację. Podobnie warto zadbać o to, żeby dziecko nauczyło się sprzątać po gotowaniu, np. wyrzucać resztki żywności do pojemnika na odpady bio, z których potem można wspólnie zrobić kompost.

Edukując najmłodszych na temat ekologii, zabezpieczamy ich własną przyszłość. Mądrze wychowane dzieci mogą podjąć w przyszłości działania, które pozwolą zminimalizować skutki efektu cieplarnianego i przyczynią się do poprawy stanu środowiska, w którym żyją. Dbanie o naturę leży w interesie nas wszystkich.

Pomysł na wspólny czas z dzieckiem

miejsce #1

Rebel

Dixit (2021)

841,08 zł95,10 zł-89%
miejsce #2

Portal Games

Portal Games Grajeczka

79,96 zł29,90 zł-63%
miejsce #3

Foxgames

Foxgames Queendomino

119,99 zł49,49 zł-59%
miejsce #4

Hasbro

Hasbro Monopoly Classic C1009

177,61 zł94,90 zł-47%
miejsce #5

Lucrum Games

Lucrum Games Brzdęk! Nie Drażnij Smoka

251,44 zł143,80 zł-43%
miejsce #6

Egmont

Egmont Ubongo

138,99 zł79,98 zł-42%
miejsce #7

Albi

Albi Karak

139,09 zł87,99 zł-37%
miejsce #8

Galakta

Star Wars: Rebelia

540,00 zł356,45 zł-34%
miejsce #9

Portal Games

Portal Games Blood Rage

389,95 zł262,05 zł-33%
miejsce #10

Lacerta

Lacerta Great Western Trail Druga Edycja

262,14 zł177,35 zł-32%
miejsce #11

Albi

Albi Gloomhaven Edycja Polska

649,61 zł469,90 zł-28%
miejsce #12

Filipek

Filipek Drewniane Szachy Królewskie 35cm

149,49 zł109,00 zł-27%
miejsce #14

Lacerta

Lacerta Azul Edycja Polska

137,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Czy Polska jest krajem do rodzenia dzieci?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strona Kobiet
Dodaj ogłoszenie