Jaki materac dla dziecka? Wyjaśniamy, jaki będzie odpowiedni materac dla niemowlaka a jaki materac dla 3 latka?

BOREL Krzysztof Borowski
Noworodek spędza w łóżeczku większość dnia. Wybór odpowiedniego materaca dla niego to bardzo ważna kwestia. To on odpowiada za dobry sen i rozwój naszego dziecka.
Noworodek spędza w łóżeczku większość dnia. Wybór odpowiedniego materaca dla niego to bardzo ważna kwestia. To on odpowiada za dobry sen i rozwój naszego dziecka. PINIO
Materac jest jednym z najważniejszych elementów wyprawki dla noworodka. To gwarancja dobrego snu, który jest tak bardzo potrzebny zarówno dziecku, jak i rodzicom. Wielu rodziców zastanawia się jaki materac dla niemowlaka wybrać? Czym ma się różnić materac dla 3 latka od materaca dla dwulatka. Dostępność ofert jest duża. Warto poznać wady i zalety materacy dla dziecka przed ich zakupem.

Jaki materac do łóżeczka dziecięcego będzie najlepszy?

Oferowane przez producentów materace dziecięce różnią się między sobą przede wszystkim materiałem i technologią wykonania. Właściwości poszczególnych ich rodzajów mają w przypadku dzieci i młodzieży jeszcze większe znaczenie niż dla osób dorosłych. Ze względu na rozwój młodego organizmu oraz jego charakterystyczne etapy, podłoże, na którym śpi dziecko, to bardzo istotna kwestia. Materac dla niemowlaka, który dopiero uczy się na nim przewracać z plecków na brzuszek, powinien być inny, niż dla skaczącego po łóżku pięciolatka.

Jaki materac piankowy dla dziecka?

Materace wykonane z pianki to duża grupa produktów, które różnią się od siebie sprężystością, ciężarem i tym czy są hipoalergiczne, czy nie.

Produkty dla dzieci dzielimy na:

  • Materace z pianki poliuretanowej. Mają one dwie podstawowe zalety, do których należą niska cena i neutralna temperatura snu. Poliuretan nie nagrzewa się pod wpływem ciepłoty ciała. Śpiące dziecko nie ma uczucia „grzania” przez podłoże. Wadą poliuretanu jest jego podatność na odkształcenia.
  • Materace z pianki wysokoelastycznej. Są lekkie, oddychające, hipoalergiczne i higieniczne (nie rozwijają się w nich roztocza, grzyby i pleśnie). Stanowią doskonałą podporę kręgosłupa i ze względu na swoją elastyczność doskonale nadają się do dzielenia łóżka z rodzeństwem, ponieważ nieistotna jest w jego przypadku różnica obciążeń.
  • Materace z pianki termoelastycznej. Te materace reagują na temperaturę ciała i pod jej wpływem dopasowują się do jego kształtu. Są hipoalergiczne, lekkie i stanowią dobre podparcie kręgosłupa. Odznaczają się jednak niewielką sprężystością, dlatego nie są polecane dla niemowląt, ponieważ utrudniają im naukę poruszania. Ze względu na swoje termowłaściwości mogą również powodować uczucie ogrzewania.
  • Materace z pianki lateksoidalnej. Dopasowują się do sylwetki, są bezwonne, higieniczne i oddychające oraz hipoalergiczne. Odznaczają się lekkością i trwałością i są odpowiednie dla dzieci w każdym wieku.
  • Lateksowy materacyk dla dziecka. Te materace odznaczają się dużą żywotnością i są przyjazne środowisku. Organiczne, naturalne i oddychające, nie rozwijają się w nich roztocza, pleśnie i grzyby. Należą do produktów o dużej trwałości i nadają się zarówno dla noworodków, jak i dzieci przedszkolnych oraz szkolnych.
  • Materac kokosowy. Ze względu na dużą twardość nie jest polecany dla dzieci, mimo że posiada wiele zalet takich jak hipoalergiczność, przepuszczalność powietrza czy neutralność temperaturowa. Twardy materac dla dziecka zalecany jest niekiedy przez lekarzy i fizjoterapeutów w przypadku niektórych schorzeń ortopedycznych. Warto wtedy rozpatrzyć kupno materaca kokosowego, który spełnia ten warunek doskonale.
  • Materac sprężynowy dla dziecka. Materace sprężynowe dla dzieci produkowane są obecnie w technologii bonellowej, co oznacza, że każda ze sprężyn warstwy nośnej materaca umieszczona jest w odrębnej kieszeni i reaguje niezależnie w odpowiedzi na siłę nacisku oddziałującą na materac . Dzięki temu materace kieszeniowe dostosowują się idealnie do sylwetki i są odporne na odkształcenia. Charakteryzują się elastycznością punktową, dlatego dobrze podtrzymują kręgosłup podczas snu. Dość trudno jednak dobrać odpowiednią jego twardość, dlatego nie jest zalecany dla dzieci poniżej szóstego roku życia.

Jaki materac dla noworodka?

Wiek jest bardzo istotnym kryterium przy wyborze materaca, ponieważ każdy etap życia dziecka odznacza się innymi cechami charakterystycznymi. Inny materacyk dla dziecka wybierzemy kiedy jest noworodkiem, a inny powinien być materac dla 3 latka. W wieku nastoletnim szczególnie istotne są kwestie twardości i dopasowania do kształtu ciała oraz wspomaganie układu kostnego, mniejsze natomiast niż w okresie noworodkowym mają tu właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze, jeśli oczywiście dziecko nie jest alergikiem. W przypadku noworodków z kolei wystarczające podparcie dla kręgosłupa stanowić będzie praktycznie każdy materac - poza właściwym w starszym wieku sprężynowym czy stosowanym jedynie w określonych przypadkach kokosowym. Bardziej istotne w tym czasie są kwestie związane z higieną – materac powinien być hipoalergiczny, czyli minimalizować ryzyko gromadzenia się w nim licznych drobnoustrojów. Dlatego rodzicom noworodków szczególnie zaleca się zarówno materac z pianki wysokoelastycznej i lateksoidalnej, jak również dobry dla dzieci w każdym wieku materac lateksowy o doskonałych właściwościach prozdrowotnych.

Dowiedz się:

Jaki materac dla niemowlaka?

W przypadku niemowląt należy kierować się podobnymi zasadami, jak przy wyborze materaca dla noworodka, jednak jeśli zdecydowaliśmy się na początku na materac z pianki poliuretanowej, warto wymienić materacyk jeszcze w wieku niemowlęcym na nieco lepszy. O ile noworodek zwykle waży nie więcej niż 4 kg, i materac z poliuretanu o standardowej grubości 6-8 cm nie będzie ulegał trwałym odkształceniom przy tak niewielkim nacisku, o tyle dla siedmio- czy dziewięciokilowego niemowlęcia materac taki może okazać się już niekomfortowy. Jaki materac do łóżeczka dziecięcego będzie więc najlepszy w przypadku niemowląt? Świetnym rozwiązaniem jest materac lateksowy, choć niestety jego cena może zniechęcać do zakupu, ponieważ jest dość drogi. Wysoka trwałość jednak zapewnia przydatność przez długi czas, a nawet wykorzystanie tego samego materacyka przez młodsze rodzeństwo. Dobrym zakupem będzie też materac z pianki lateksoidalnej czy wysokoelastycznej.

500 złotych miesięcznie nie wystarczy. Wychowanie dzieci w P...

Jaki materac do łóżeczka rocznego dziecka?

Materac dla rocznego dziecka powinien odznaczać się bardzo dobrymi parametrami związanymi z ograniczeniem rozwoju mikroorganizmów oraz być wykonany z materiałów hipoalergicznych. Poza materacami lateksowymi i piankowymi z pianki wysokoelastycznej oraz lateksoidalnej świetnym wyborem może być materacyk z pianki termoelastycznej. W tym wieku dziecko nie ma już problemów ze zmianą pozycji ciała i nawet jeśli termoelastyczny materacyk oddaje ciepło, co może być niemiłe w czasie gorących dni, maluch jest w stanie odwrócić się lub przesunąć na nowe, chłodne miejsce i uniknąć nieprzyjemnego dyskomfortu.

Jaki materac dla dwulatka?

Materac dla dwulatka powinien spełniać te same kryteria, co w przypadku wyboru materacyka dla dziecka rocznego, dlatego jeśli zaledwie rok wcześniej zdecydowaliśmy się zmienić dotychczasowy materacyk na termoelastyczny, nie ma potrzeby jego wymiany. Podobnie w przypadku zakupu materaca lateksowego czy z pianki lateksoidalnej albo wysokoelastycznej, jeszcze przed narodzinami naszego potomka, dziecko może z niego swobodnie korzystać również w drugim, trzecim, a nawet czwartym roku życia, tak długo, jak będzie spało w niemowlęcym łóżeczku.

Jaki materac dla 3 latka?

Trzy lata to często czas zamiany łóżeczka ze szczebelkami na nieco większe lub nawet pełnowymiarowe, takie, z którego pociecha będzie korzystać przez kilka następnych lat. Nowe łóżko wiąże się z zakupem nowego materaca. Czym kierować się przy wyborze materaca dla 3 latka? Poza cechami związanymi z elastycznością i higieną istotna jest wielkość materacyka. Jeśli zdecydujemy się na łóżko nieco tylko większe niż niemowlęce, jego długość powinna wynosić co najmniej 140 cm przy szerokości 60-70 cm, a w przypadku pełnowymiarowych materacy dziecięcych najczęściej stosowane są długości 190-200 cm oraz szerokości 80-90 cm. Grubość zależy od rodzaju materaca, jednak nie powinna być mniejsza niż 8 cm.

Materac dla trzylatka nie musi spełniać aż tak rygorystycznych kryteriów higienicznych, jak w przypadku dzieci młodszych, jednak zwykle materace o parametrach związanych ze sprężystością i gęstością odpowiednią do wieku, są jednocześnie hipoalergiczne i nie sprzyjają rozwojowi mikroorganizmów. Poza lateksowymi oraz wykonanymi z pianki wysokoelastycznej lateksoidalnej i termoelastycznej, które będą dobre zarówno dla trzylatków, jak i dzieci młodszych, można zastanowić się nad zakupem perspektywicznego materaca sprężynowego z warstwą lateksową czy z jednej z pianek. Takie rozwiązanie będzie dobre zwłaszcza dla większych dzieci, które są cięższe i wyższe niż przeciętny trzylatek. Sprężyny bonellowe zapewnią dobre podtrzymanie ciała, a jednocześnie lateksowa warstwa dopasuje się do jego kształtu.

Takie uwagi zachowaj dla siebie! Jakie hasła najbardziej den...

Jaki materac dla starszego dziecka?

Poza materacami lateksowymi i z pianki lateksoidalnej, które polecane są dla dzieci w każdym wieku, starsze przedszkolaki i dzieci szkolne, mogą z powodzeniem korzystać z materacy sprężynowych. Ich ciężar ciała jest na tyle duży, że sprężyny bonellowe dobrze spełniają swoją funkcję, rzeczywiście podtrzymując ciało dziecka w odpowiedni i komfortowy sposób.

Ochraniacz na materac czy prześcieradło nieprzemakalne?

Jaki powinien być ochraniacz na materac i czy w ogóle jest potrzebny? Ochraniacze na materac są zalecane szczególnie w przypadku dzieci najmłodszych ze względu na potencjalnie dużą możliwość zmoczenia materaca przesiąkniętą pieluszką czy rozlanym sokiem. Każdy taki „wypadek” tworzy świetną pożywkę dla bakterii, grzybów i pleśni, dlatego łatwiej będzie utrzymać w czystości materac chroniony dodatkową, zdejmowaną warstwą niż pozbawiony tego zabezpieczenia. Warto także zabezpieczyć materac dla dziecka, który właśnie pożegnał się z pieluszką. Najwygodniejszą jednak opcją będzie zakup prześcieradła ze specjalną nieprzemakalną powłoką. W przypadku “awarii” zwłaszcza tej nocnej, w łatwy i szybki sposób można zmienić prześcieradło na nowe.

Ochraniacz na materac, szczególnie ten dla noworodków i niemowląt powinien być hipoalergiczny i przepuszczający powietrze, nie dawać uczucia nadmiernego ogrzewania ani chłodzenia, a także pozwolić na łatwe zdejmowanie, pranie i najlepiej suszenie w suszarce bębnowej.

Atesty materacy dziecięcych – na co zwrócić uwagę

Decydując się na konkretny materac, warto zwrócić uwagę również na bezpieczeństwo, które zapewniają atesty Państwowego Zakładu Higieny (PZH) i Oeko-tex. Ten ostatni informuje o tym, że do produkcji materaca użyto surowców wolnych od substancji szkodliwych oraz szkodliwych potencjalnie, czyli takich chemicznych substancji, które są zakazane prawnie lub takich, które mogą oddziaływać na zdrowie człowieka w negatywny sposób. Badania produktów przeprowadzane są zarówno pod kątem bezpośredniego kontaktu ze skórą, jak również dostania się substancji szkodliwych do organizmu przez ślinę lub wziewnie. Wyroby bada się na każdym etapie produkcji i tylko te spełniające wszystkie wymagania otrzymują Certyfikat Oeko-tex Standard 100.

Czego nie potrzebuje niemowlak?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

h
https://alvare.pl
Przede wszystkim materac dla dziecka nie może być z najniższej półki.

1. Dla dziecka absolutnie nie będzie taki materac wygodny. Może zrobić więcej szkody dziecku niż pożytku

2. Trzeba koniecznie zapytać o certyfikaty. Tanie materace dla dzieci często produkowane są z najgorszego sortu toksycznych pianek. Wręcz rakotwórczych. Ale to nie tajemnica jeśli zadasz sobie trochę trudu i w google w wyszukiwarce napiszesz hasło: materace rakotwórcze
M
Magdalena

Duzy wybor materacy dla dzieci maja na youko. I to nie byle jakich. My z męzem kupilismy tam córce materac termoelastyczny z kokosem. Okazał się tak świetny ze postanowilismy kupic taki sam mojej siostrzenicy na chrzciny

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet