Przewijanie noworodka: jak często należy to robić? Dowiedz się, jak prawidłowo przewinąć noworodka i niemowlaka oraz jak przewijać chłopca!

BOREL Krzysztof Borowski
Przewijak to miejsce przeznaczone do zmiany pieluszki i wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych noworodka. Przewijanie noworodka bywa trudne, warto więc zadbać o odpowiednie miejsce do wykonywania tej czynności.
Przewijak to miejsce przeznaczone do zmiany pieluszki i wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych noworodka. Przewijanie noworodka bywa trudne, warto więc zadbać o odpowiednie miejsce do wykonywania tej czynności. 123rf.com
Przewijanie noworodka może być dla świeżo upieczonego rodzica prawdziwym wyzwaniem. Brak doświadczenia w opiece nad maleństwem, do tego stres, zmęczenie i duża zmiana, jaką wprowadza w dotychczasowym życiu pojawienie się potomka sprawiają, że czujemy się w nowej roli niekomfortowo, a czynności związane z obsługą dziecka sprawiają nam zwyczajnie trudność. Wszystko to z czasem minie, a przewijanie dziecka stanie się bardzo proste. W tym artykule przeczytasz, jak prawidłowo przewijać noworodka i niemowlaka krok po kroku. Dowiesz się, kiedy i jak często należy to robić, oraz czy przewijanie chłopca wykonuje się tak samo, jak przewijanie dziewczynki.

Jak przewijać noworodka?

Pomocne dla rodziców opiekujących się swoim pierworodnym, mogą się okazać krótkie i treściwe wskazówki na temat tego, jak poradzić sobie przy podstawowych czynnościach, takich jak karmienie, ubieranie, czy właśnie przewijanie dziecka.

Korzystając z doświadczenia innych rodziców, dziadków i opiekunów, przekonajmy się, jak wygląda przewijanie noworodka krok po kroku:

  • Jeśli dysponujemy przewijakiem, przed przystąpieniem do przewinięcia maluszka, przygotujmy sobie wszystkie potrzebne rzeczy tak, żeby mieć je pod ręką. Jeżeli przewijamy dziecko na łóżku czy kanapie, powinniśmy postąpić podobnie.
  • Połóżmy na przewijak cienki kocyk lub pieluszkę – dziecku na pewno nie jest przyjemnie, kiedy kładziemy je nagie na chłodnym ceratowym podkładzie. Podobnie kocyk czy pieluszkę umieśćmy na kanapie, nawet jeśli jest miękka. Tym razem wymagają tego względy higieniczne.
  • Na przewijak połóżmy dziecko na plecach, ostrożnie zdejmijmy śpioszek czy spodenki i zabrudzoną pieluszkę. Przy usuwaniu pieluchy pamiętajmy o podtrzymywaniu dziecka za bioderka – nigdy nie podnośmy miednicy trzymając noworodka za nóżki – jest to bardzo niebezpieczne dla delikatnych stawów biodrowych maluszka.
  • Wyczyśćmy pupę i narządy rodne za pomocą ściereczki, wilgotnej gazy lub mokrej chusteczki. Następnie osuszmy czystą skórę, nałóżmy w razie konieczności warstwę kremu przeciw odparzeniom czy innego odpowiedniego specyfiku.
  • Podnieśmy bioderka dziecka w górę (pamiętając o ich delikatnej budowie), wsuńmy przygotowaną wcześniej pieluszkę pod pupę, rozłóżmy ją dobrze, pamiętając o zabezpieczeniach z boków, a następnie zapnijmy. Zróbmy to tak, żeby po zapięciu pieluchy w pasie, możliwe było swobodne wsunięcie w tym miejscu naszej dłoni pod pieluchę. Noworodkom po najedzeniu znacznie zwiększa się obwód brzuszka i zbyt ciasno zapięta pielucha może uciskać.

Ważne: Przy przewijaniu nigdy nie zostawiajmy dziecka bez opieki na przewijaku ani w żadnym innym niż łóżeczko miejscu. Potrzebne sprzęty ustawiajmy poza zasięgiem maluszka!

Jest sporo gadżetów, które ułatwią życie mamie karmiącej piersią.Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Osiem funkcjonalnych akcesoriów ułatwiających karmienie piersią

Jak często przewijać noworodka?

Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na pewno każdego noworodka trzeba przewinąć kilka razy dziennie, przy czym niektórym maluszkom zupełnie to wystarcza, inne muszą być przewijane nawet kilkanaście razy dziennie albo po każdym oddaniu stolca, ponieważ ich wrażliwa skóra reaguje podrażnieniem. Istotna jest tu też osobista tolerancja dziecka na dyskomfort, jakim jest zabrudzona pieluszka. Niektóre noworodki nie reagują na nieświeżą pieluchę jeśli nie powoduje ona niekorzystnych zmian skórnych. Inne, mimo braku jakichkolwiek podrażnień, bardzo szybko domagają się zmiany pieluszki. Żeby ustalić, co lubi nasze dziecko, a co mu przeszkadza, musimy je trochę poobserwować. Mimo, że noworodki i niemowlęta nie mówią, rodzic dość szybko uczy się, jak często i kiedy należy wymienić pieluszkę maluszkowi.

Przed rozpoczęciem przewijania noworodka zadbajmy, abyśmy mieli wszystkie potrzebne rzeczy pod ręką.
Przed rozpoczęciem przewijania noworodka zadbajmy, abyśmy mieli wszystkie potrzebne rzeczy pod ręką. heymattallen Pixabay.com

Przewijanie przed czy po karmieniu? Co jest dla dziecka lepsze?

Noworodki i niemowlęta wykazują tendencję do wypróżniania się dość szybko po karmieniu. Wpływa na to konsystencja pokarmu, który zwykle jest płynny, a później półpłynny i papkowaty, a także niedojrzałość systemu trawiennego. Dlatego podczas dnia, jeśli pieluszka naszego malucha nie wymaga natychmiastowej interwencji, warto poczekać z jej zmianą do zakończenia karmienia. Dodatkowym argumentem przemawiającym za takim postępowaniem może być zniecierpliwienie głodnego bobasa. Z kolei, jeśli przystępujemy do karmienia wieczornego, przy którym dziecko zasypia, lepiej wymienić pieluchę przed karmieniem.

Dowiedz się:

Jak przewijać chłopca? Czym się różni zmiana pieluszki u dziewczynki i chłopca?

Co do zasady, przy przewijaniu płeć nie ma znaczenia. Jednak przewijanie chłopca, zwłaszcza tuż po przebudzeniu maluszka, wiązać się może z niespodzianką w postaci strumienia moczu zraszającego najczęściej tego, kto dziecko przewija. Taki epizod oczywiście najczęściej staje się później domową anegdotką, jednak w danym momencie może stanowić problem. Zwłaszcza, jeśli zdarzenie miało miejsce poza domem, a mama czy tata nie mają się w co przebrać. Podczas przewijania chłopca warto więc mieć zawsze pod ręką tetrową pieluszkę, którą można dziecko przykryć, jeśli zacznie siusiać. Naturalnie, z powodu budowy anatomicznej, w przypadku dziewczynek taki problem nie istnieje.

Nawet, jeśli chcesz dobrze, czasami lepiej jest powstrzymać się od komentarzy i zadawania niektórych pytań. Czy wiesz, czego lepiej jest nie mówić świeżo upieczonej mamie? Poznaj 8 rzeczy, o których raczej nie chce rozmawiać z Tobą żadna młoda mama.

8 rzeczy, których lepiej nie mówić świeżo upieczonej mamie

Jak przewijać niemowlę, czyli kolejny stopień wtajemniczenia

Przewijanie niemowlaka, zwłaszcza starszego, który umie już pełzać lub czworakować, może być dla rodzica prawdziwym wyzwaniem. Niemal regułą jest, że w takiej sytuacji dziecko płacze przy przewijaniu. Najczęściej się złości, że musi leżeć w pozycji, która nie jest dla niego interesująca, ucieka przed zakończeniem przewijania, rzuca tym, co znajdzie pod ręką – słowem utrudnia przewijanie wydłużając całą akcję. Jak sobie poradzić w tej sytuacji? Najlepiej jest zająć dziecko czymś ciekawym – dać mu do ręki jakiś błyszczący, pełen detali przedmiot (zwracając uwagę na bezpieczeństwo!), ulubioną zabawkę czy książeczkę. U starszych dzieci warto, przynajmniej częściowo, zastąpić pieluszki zapinane pieluchomajtkami, które zakłada się zdecydowanie szybciej.

Odparzenia skóry u niemowląt

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet