Spis treści
Często bywa tak, że chcąc podążać za trendami modowymi, nie zwracamy uwagi na to, czy dana rzecz jest wygodna. Dotyczy to zwłaszcza butów. Konsekwencją chodzenia w „modnych” butach mogą być deformacje stóp i np. haluksy. W takim razie jak dobrać obuwie i na co zwracać uwagę, kupując buty na jesień?
Dlaczego wybór odpowiednich butów na jesień jest tak ważny?
Buty na jesień powinny być przede wszystkim wygodne, przetrwać niesprzyjające i zróżnicowane warunki pogodowe, a także pozwolić nodze swobodnie oddychać. Warto także zwrócić uwagę, z czego wykonany jest produkt i jakie jest jego główne przeznaczenie. Decydując się na zakup jesiennego obuwia, trzeba sprawdzić, czy podeszwa odpowiednio izoluje stopę od warunków atmosferycznych panujących o tej porze roku i chroni przed zimnem. Buty jesienne mogą być użytkowane przez wiele sezonów pod warunkiem, że będą dobrze wykonane, z pewnych, trwałych materiałów i użytkowane zgodnie z ich przeznaczeniem. Buty damskie na jesień do pracy powinny się różnić od butów na jesień dla osób aktywnych.
Dowiedz się więcej:
Czym się kierować przy zakupie odpowiednich butów na jesień?
Dobrych butów praktycznie nie czuć na nogach, powinny być dopasowane tak, aby móc poruszać w nich palcami, a także chronić przed urazami i wychłodzeniem. Dlatego warto trzymać się następujących zasad:
- Daj nodze swobodę – buty na jesień powinny być dopasowane, jednak na tyle luźne, aby móc swobodnie poruszać nogą i palcami. Przyjmuje się, że przerwa między noskiem, a palcami powinna wynosić ok. 5 milimetrów. Za małe buty sprawią, że noga będzie się pocić, wnętrze buta będzie wilgotne, co może doprowadzić do grzybicy, odcisków oraz płaskostopia.
- Wybierz odpowiedni kształt, jeśli tego nie zrobisz, to twoje piękne i modne buty na jesień sprawią ci ból i zbyt długo w nich nie wytrzymasz. Najtrudniej będzie dobrać odpowiedni kształt buta tym osobom, które mają problemy, np. z haluksami.
- Sprawdź wkładkę w butach jesiennych. Dlaczego wkładka w butach na jesień jest ważna? Dlatego, że to ona jest odpowiedzialna za prawidłowe ułożenie stopy. Miękka zamortyzuje stopę, ortopedyczna dopasowana będzie do zdiagnozowanych wad. Inne wkładki są przeznaczone do butów sportowych, a inne do czółenek czy jesiennych botków. Dlatego, oprócz wyglądu zewnętrznego buta, warto zwrócić uwagę, na to co jest w środku.
Skutki źle dobranych butów
Źle dobrane buty mogą być prawdziwym zagrożeniem dla stóp i ich wyglądu. Do najczęstszych dolegliwości i chorób należą:
- Haluksy – to problem kobiet, które noszą buty na wysokich obcasy oraz z wąskim noskiem.
- Ostroga piętowa – tworzy się od spodniej strony kości piętowej. Ból bywa tak duży, że uniemożliwia chodzenie. Wówczas zalecane jest noszenie butów z obcasami amortyzującymi wstrząsy, mających sztywne zapiętki, szerokie noski i dobrze wyprofilowaną wkładkę.
- Bolesne otarcia – trudno się goją, są bolesne i powstają zarówno w wyniku chodzenia w za małych butach, jak i za dużych.
- Przeciążenia stawów – źle dobrane buty powodują bóle stawów skokowych, kolanowych i biodrowych.
- Nagnioty – fragment zgrubiałej skóry może się pojawić na piętach, palcach, podbiciach stóp.
- Zaburzony dopływ krwi – za ciasne buty sprawią, że mogą pojawić się problemy z żyłami i tętnicami.