Spis treści
Aby utrzymać zdrowe i piękne włosy, zaleca się używanie delikatnych produktów do pielęgnacji, ograniczanie stosowania gorących narzędzi do stylizacji, chronienie włosów przed szkodliwym działaniem słońca, jak i bardzo niskich temperatur i unikanie nadmiernego stosowania chemicznych zabiegów stylizacyjnych.
Warto zwracać uwagę, jakie kosmetyki aplikujemy na nasze kosmyki i czy właśnie one mogą przyczynić się do pogorszenia kondycji włosów - radzi Martyna Pobuta, trycholog i psycholog z wieloletnim stażem
Czy lakier do włosów jest dla nich bezpieczny? A co z suchymi szamponami?
Większość produktów do pielęgnacji włosów ma na celu zapewnienie natychmiastowych i bardzo szybkich rezultatów. Aby to osiągnąć, podczas wytwarzania tych kosmetyków stosuje się w dużych ilościach toksyczne chemikalia. I tak popularny lakier do włosów, dzięki któremu włosy idealnie się trzymają, długo stosowany i zalegający na skórze głowy może przyczyniać się do świądu scalpu.
Pamiętać należy, aby po każdej aplikacji kosmetyku dokładnie oczyścić skórę głowy przy pomocy peelingu. Oczyszczona skóra głowy zwiększa absorbcję składników aktywnych zawartych w szamponach co powoduje, że włosy będą piękne i zdrowe. – mówi Martyna Poubuta.
Szybka zmiana koloru w karnawałową noc? Czemu nie! Większość kobiet sięga wówczas po szamponetkę. Czy farbowanie w zaciszu domowym lub rozjaśnianie, może znacznie przyczynić się do pogorszenia kondycji włosów? Aby uniknąć po karnawałowych problemów typu rozszczepy, kruchość, nieodwracalne uszkodzenie w strukturze włosa, warto rozważyć zmianę pomysłu na efektowną fryzurę. To samo dotyczy hitu ostatnich lat, czyli sprayu z brokatem.
Bardzo często szczególnie w okresie karnawału wykorzystujemy wiele kosmetyków zawierających np.: brokat. Pamiętajmy, że każdorazowa aplikacja przyczynia się do zalegania produktu na skórze głowy co może powodować nasilenie świądu, stanów zapalnych czy wypadania włosów. – ostrzega trycholog, Martyna Pobuta.
Aby uniknąć powyższych problemów, pamiętaj o regularnym czyszczeniu skóry głowy, np. z wykorzystaniem szamponu oczyszczającego.
A skoro o szamponach mowa, to nie można nie wspomnieć o…suchym szamponie. Niejedną z kobiet uratował on w kryzysowej sytuacji, niezawodny produkt, który w szybki sposób zapewni świeży wygląd włosów. Niestety jednak nie zastąpi wody.
Częsta aplikacja tego produktu może nasilić świąd, powodować łupież i przesuszenie skóry głowy. Niestety pasma również nie będą cieszyły się zdrowym wyglądem z uwagi na przesuszenie. Warunkiem poprawnego stosowania kosmetyku jest okazjonalność oraz dokładne oczyszczenie scalpu po każdej aplikacji nawet pomimo karnawałowego szaleństwa. – mówi Martyna Pobuta.
Jeśli suszysz tak włosy, lepiej przestań. Możesz im bardzo zaszkodzić
Suszenie włosów suszarką uważa się za niekorzystne dla ich kondycji, ale tak samo może być z suszeniem naturalnym. Wszystko zależy od typu włosów oraz tego, w jaki sposób to robimy i jak często. Podpo...
Co najbardziej niszczy włosy?
Istnieją pewne składniki i produkty, które bardziej niż inne mogą przyczynić się do uszkodzenia włosów, zwłaszcza jeśli są używane nadmiernie lub nieodpowiednio. Zbyt częste korzystanie z suszarek do włosów, prostownic czy lokówek, zwłaszcza przy wysokich temperaturach, może prowadzić do uszkodzeń włosów, przesuszenia i łamliwości.
Mało kto wie, że przecieranie intensywnie ręcznikiem włosów po umyciu, mocne rozczesywanie i szarpanie, bardzo osłabia włosy. – uczula trycholog Martyna Pobuta.
Mokre włosy są bardziej narażone na uszkodzenia. Takie działania mogą przyczynić się do rozchylania łusek, a tym samym do rozdwajania końcówek i zwiększonej łamliwości.
Wystarczy, że je zawiniemy ręcznikiem i będziemy czesać delikatniej. – dodaje Martyna Pobuta.
Jakie składniki są szkodliwe dla włosów?
Niektóre szampony zawierają siarczany, które mogą być zbyt silne i wysuszać włosy oraz skórę głowy. Długotrwałe używanie szamponów zawierających siarczany może prowadzić do utraty wilgoci i uszkodzeń. Z kolei produkty do stylizacji włosów, takie jak lakiery, mogą zawierać alkohol, który może przesuszać włosy i skórę głowy. Chociaż alkohole są technicznie bezpieczne do stosowania w kosmetykach, unikanie składników wysuszających pomoże włosom i skórze głowy zachować zdrowie i nawilżenie w dłuższej perspektywie.
Niektóre osoby są też wrażliwe na parabeny, które są używane jako konserwanty w wielu kosmetykach. Mogą one przyczynić się do podrażnień skóry i włosów. – dodaje Martyna Pobuta.
Jeśli chcesz mieć piękne, odżywione włosy i efektowną fryzurę na imprezy karnawałowe, używaj odżywki, ale mądrze. W przeciwieństwie do szamponu, odżywka powinna być skoncentrowana na długości włosów, a nie u nasady.
Jeśli masz wyjątkowo suchą skórę głowy, możesz być wyjątkiem. Jednak peeling skóry głowy w celu pozbycia się suchych płatków i serum do skóry głowy mogą być bardziej skuteczne niż nakładanie odżywki u nasady. Jednak w przypadku większości osób nakładanie odżywki u nasady może spowodować nadmierne wydzielanie sebum i osadzanie się włosów oraz obciążenie włosów. – mówi Martyna Pobuta.
Twoje włosy po ściągnięciu czapki zimowej stają dęba? Wypróbuj nasze sposoby
Z pewnością nie raz tego doświadczyłaś, że po ściągnięciu czapki twoje włosy zaczęły się elektryzować? To zmora jesienno-zimowej pogody. Jak sobie poradzić z tym problemem? Jest na to kilka niezawodny...
Czego nie używać do włosów?
Woda utleniona o wysokich stężeniach, używana do rozjaśniania włosów, jest bardzo agresywnym dla włosów i skóry specyfikiem. Przez jej działanie łuski włosa otwierają się, pigment jest niszczony - co jest efektem zamierzonym, jednak przy tej okazji włosy także puszą się, sztywnieją, są matowe i ulegają przesuszeniu.
Efektowne znaczy zdrowe
Pamiętaj, że wygląd twoich włosów mówi prawdę o kondycji organizmu. Włosy nie wybaczają oraz nie zapominają błędów w ich pielęgnacji. Okazjonalne stosowanie produktów nie jest zabronione, natomiast warto zdawać sobie sprawę, że niektóre produkty stosowane nawet jednorazowo mogą przyczynić się do pogorszenia kondycji kosmyków oraz skóry głowy. Istotnym aspektem pielęgnacji jest regularne oczyszczanie skóry głowy z wszystkich zalegających kosmetyków. Co więcej, należy odpowiedzialnie dobierać produkty, z uwagą czytać składy, a jeśli zauważysz kłopoty udać się do specjalisty.