Jedziesz na urlop i chcesz zaoszczędzić? Spakuj się tylko w bagaż podręczny! Pokazujemy, że to możliwe. Poznaj sprawdzone triki

Anna Moyseowicz
Wbrew pozorom, bagaż podręczny może być całkiem pojemny.
Wbrew pozorom, bagaż podręczny może być całkiem pojemny. dolgachov/pl.123rf.com
Bagaż podręczny to dla wielu podróżników jedyny bagaż, który zabierają ze sobą na czas urlopu. Pozwala to obciąć koszty, ale też jest wygodniejsze podczas transportu, na przykład, gdy planujemy zatrzymać się w kilku miejscach. Zastanawiasz się, czy takie pakowanie jest w ogóle możliwe? Otóż możliwe, a co więcej, niczego nie musi ci zabraknąć. Poznaj kilka sprawdzonych sposobów.

Spis treści

Podczas kupowania biletów tanich linii lotniczych często można trafić na atrakcyjną okazję. Oferty lotów za kilkadziesiąt złotych może już nie są codziennością, lecz wciąż można znaleźć bilet w cenie dużo niższej, niż standardowa. Zazwyczaj jednak w takich przypadkach okazuje się, że opłata za bagaż rejestrowany przekracza nawet wysokość ceny biletu. Co wówczas? Wystarczy nieco wyobraźni i elastyczności, by spakować się jedynie w bagaż podręczny. Podpowiadamy, jak to zrobić!

Zobacz: Tych trzech rodzajów spodni nie zakładaj na podróż samolotem. Nie chodzi o modę, a o komfort i bezpieczeństwo

Co daje podróż tylko z bagażem podręcznym? To mnóstwo zalet!

Podróżowanie jedynie z bagażem podręcznym to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale również moc udogodnień. Jeżeli podróż obejmuje pokonywanie wielu kilometrów już po wylądowaniu, dobrze jest mieć wszystkie rzeczy przy sobie. Wówczas nasza ogromna walizka nie będzie przeszkadzać współpasażerom w komunikacji miejskiej, a łapiąc autostop i trzymając rzeczy w pobliżu, będziemy się czuli bezpieczniej. Jest to też po prostu komfort – łatwiej na plecach nosić 10 kilogramów, niż 30. Zaoszczędzimy pieniądze nie tylko na locie, ale również po wylądowaniu, ponieważ wybierając się na zwiedzanie miasta, ominie nas szukanie przechowalni bagażu. Inną opcją, gdy podróżuje się w parze, jest przepakowanie się na miejscu. Wówczas najpotrzebniejsze i najważniejsze rzeczy, jak telefony, dokumenty i pieniądze zabieramy ze sobą (dla bezpieczeństwa najlepiej umieścić je w różnych miejscach, jak nerka i kieszenie), a ubrania i kosmetyki pakujemy w drugą torbę bądź plecak, i to właśnie ten bagaż zostawiamy w przechowalni.

Spakowanie się na urlop jedynie w bagaż podręczny to nic trudnego. Wystarczy zastosować kilka trików

Wybierając się w podróż jedynie z małym bagażem, lepiej jest zdecydować się na plecak bądź torbę, niż walizkę, która ma kółka i stelaż. Zwróćmy uwagę, by nie posiadały one usztywnianych elementów, zabierających miejsce i wagę.

Gdy już wiemy, w co się zamierzamy spakować, należy dokonać restrykcyjnej selekcji rzeczy. Nie warto zabierać ze sobą laptopa, ani aparatu fotograficznego. Te sprzęty, na potrzeby laika, bez problemu zastąpimy smartphonem. Zrezygnujmy też z tego, co nie jest niezbędne, a jest duże i ciężkie, jak suszarka do włosów, lokówka, prostownica czy żelazko. Pamiętajmy za to o ładowarce do telefonu.

A co z kosmetykami? Teoretycznie możemy wnieść płynne kosmetyki do 100 mililitrów, jednak zastanówmy się, czy to konieczne. Może lepiej będzie kupić pastę do zębów, szczoteczkę, żel pod prysznic i krem nawilżający już na miejscu? Nie są to drogie produkty, lecz łącznie mogą sporo ważyć. Jeśli jednak nie będzie takiej możliwości, wybierzmy mydło, szampon oraz odżywkę do włosów w kostkach. Dzięki temu będziemy mogli odciąć interesującą nas ilość, a nasz bagaż nie będzie brudny od rozlanego płynu. Kosmetyki spakujmy w miękką, lekką kosmetyczkę.

Czytaj też: Fryzury damskie łatwe w stylizacji. To wygodne rozwiązanie na wakacyjny urlop. Zobacz, jak bez większego wysiłku wyglądać pięknie

Ubrania i obuwie to kwestia, która może spędzić sen z powiek niejednej kobiecie. Jak zmieścić je w małą torbę bądź plecak? Na to również są sposoby. Najlepiej jest wybrać się w podróż, mając już na stopach uniwersalne obuwie, w którym spędzimy urlop. Dobrze, by były to lekkie buty sportowe bądź sandały, w zależności od naszej destynacji i aktywności, które planujemy.

Wybierając odzież, zdecydujmy się rzeczy uniwersalne, które można włożyć zarówno na plażę, wyjście na lody jak i wieczorną kolację w restauracji. Najlepiej zamiast sukienek wybrać bluzki oraz spodenki bądź spódniczki, ponieważ w razie wybrudzenia jednej rzeczy, bez problemu zastąpimy ją inną. Dobrze jest też wziąć pod uwagę, że jakieś ubranie wypierzemy ręcznie i wysuszymy na miejscu.

Nasze ubrania złóżmy wzdłuż, a następnie zrolujmy, dzięki czemu będą zabierać mniej miejsca. Plecak bądź torbę postawmy pionowo. Na dnie połóżmy kosmetyczkę, a na niej układajmy ściśle ruloniki. Luki uzupełnijmy bielizną.

Czym jest bagaż podręczny i jakie ma wymiary?

Wymiary bagażu podręcznego zależą od wymogów konkretnych linii lotniczych, jednak wynoszą one na ogół około 50 x 40 x 20 centymetrów. W tańszych liniach lotniczych, jak Ryanair, jest to 40 x 20 x 25 centymetrów. W regulaminie linii warto sprawdzić nie tylko rozmiar, ale i wagę, która zazwyczaj waha się od 8 do 10 kilogramów.

Bagażem może być zarówno plecak, jak i torba oraz walizka. Jeżeli bagaż podręczny jest naszym jedynym, polecamy wybranie którejś z dwóch pierwszych opcji, ponieważ kółka od walizki oraz twarde elementy również wpływają na wymiary i wagę. Zakupić można plecaki i torby, szyte specjalnie dla podróżujących konkretnymi liniami, choć nie jest to konieczne.

Co można wziąć do bagażu podręcznego w samolocie?

Do bagażu podręcznego można zapakować sprzęt elektroniczny, w tym telefon, ładowarkę, aparat fotograficzny czy prostownicę. Bez problemu umieścimy tam też kosmetyki (płynne do 100 mililitrów), jak perfumy, pastę do zębów czy krem, a także jedzenie. Można zabrać leki, lecz powinniśmy o ich obecności poinformować kontrolę bezpieczeństwa, a także przygotować się na prośbę o zaświadczenie od lekarza.

Czego nie można mieć w bagażu podręczny,? Należy wziąć pod uwagę, że do bagażu podręcznego nie włożymy wielu przedmiotów, a w tym:

  • broni,
  • nożyczek o ostrzach dłuższych niż 6 centymetrów,
  • noży i scyzoryków o ostrzu dłużym niż 6 centymetów,
  • żyletek,
  • sprzętu sportowego,
  • napoi i kosmetyków o pojemności powyżej 100 ml,
  • termometru rtęciowego.
od 7 lat
Wideo

Nie żyje Stanisław Tym

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet