Spis treści
T-shirt crew-neck, czyli co mają wspólnego ze sobą bluzka i załoga?
Określenie „crew-neck” odnosi się do rodzaju dekoltu w bluzce, koszuli lub swetrze. Jest to dekolt okrągły, znajdujący się blisko szyi i bez kołnierzyka. Nazwa pochodzi z języka angielskiego i dosłownie oznacza „załoga – szyja”. Choć na pierwszy rzut oka to określenie wydaje się nieco tajemnicze, ma swój sens!
Tego rodzaju dekolt został spopularyzowany przez wioślarzy oraz żeglarzy, stąd nawiązanie do „załogi”. Początki sięgają jednak jeszcze dalej. Jak podają internetowe źródła, koszulka została opracowana w 1932 roku jako bielizna dla zawodników futbolu amerykańskiego i miała za zadanie pochłaniać pot oraz chronić przed otarciami od naramienników. Z czasem T-shirty zaczęły też podobać się studentom uprawiającym sport, co przyczyniło się do ich popularności.
Koszulkę tę przejęła też marynarka wojenna USA. Jak głosi plotka, miała zakrywać włosy na klatce piersiowej żołnierzy. Według innej wersji, trafiła do Stanów podczas I wojny światowej, gdy amerykańscy żołnierze zauważyli, że ich europejscy odpowiednicy noszą przewiewne, lekkie koszulki, a nie wełniane, jak oni.
Początkowo żołnierze marynarki wojennej nosili T-shirty w kolorze białym, ale szybko zorientowali się, że w ten sposób zwiększają swoją widoczność u wroga. Wówczas farbowali bluzki kawą, a wkrótce zaczęli otrzymywać je w kolorze wojskowej zieleni.
Czym jest T-shirt crew-neck?
T-shirt crew-neck to bawełniana koszulka, którą wyróżnia przede wszystkim dekolt. Przylega on do szyi, jest wykonany z materiału „ściągaczowego” i najczęściej jest doszywany oddzielnie. Wyróżnia ją też lekki, bawełniany materiał.
Ich zadaniem początkowo było przede wszystkim wchłanianie potu. Wcześniej także sięgano po koszulki w tym celu, jednak w większości były one bez rękawów. Z kolei T-shirt zyskał taką nazwę, ponieważ rozłożony na płasko, przypomina literę T.
T-shirty crew neck zyskują sławę. Sięgały po nie gwiazdy muzyki i kina
Koszulki crew neck z czasem zaczęły zyskiwać na popularności, również poza środowiskiem sportowym i militarnym. Nosiły je takie gwiazdy, jak Elvis Presley, James Dean czy też Marlon Brando. Dopasowany krój, podkreślający mięśnie, zaczął się kojarzyć z wysportowanymi, przystojnymi mężczyznami.
Kobieta

W latach 50. XX wieku T-shirty crew neck zaczęły być coraz popularniejsze też wśród pań. Koszulki zaczęły pojawiać się w wielu odmianach, na przykład z efektem tie-dye, czyli zafarbowane w charakterystyczny sposób, czy też koszulki z nadrukiem. Zaczął się też zmieniać dekolt – popularność zyskiwały koszulki z dekoltem w serek czy też kołnierzykiem. W ostatnich latach jednak T-shirty crew neck znów zyskują na popularności.
Jak nosić koszulki crew neck w dojrzałym wieku? Oto propozycje stylizacji!
Koszulki typu crew neck to baza każdej garderoby. Choć często kojarzą się z młodzieżowym stylem lub sportowymi zestawieniami, w dojrzałym wieku również możemy je nosić – z klasą, elegancją i wyczuciem stylu. Kluczem jest odpowiednie zestawienie ich z innymi elementami. Oto kilka propozycji:
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie; Obserwuj StronaKobiet.pl!