Julia Tymoszenko – bogata, wpływowa i silna. Kim jest jedna z najbardziej barwnych i kontrowersyjnych postaci politycznych na Ukrainie

Katarzyna Dębek
Julia Tymoszenko to polityczka, która zapisała się na kartach ukraińskiej historii. W 2005 roku znalazła się na liście najpotężniejszych kobiet świata.
Julia Tymoszenko to polityczka, która zapisała się na kartach ukraińskiej historii. W 2005 roku znalazła się na liście najpotężniejszych kobiet świata. AKPA/Niemiec
Julia Tymoszenko to postać nietuzinkowa. Nie da się jej opisać w kilku zdaniach. Budzi kontrowersje nie tylko na Ukrainie, ale i na całym świecie! Kim jest kobieta kojarzona z charakterystycznym warkoczem? Bogaczką, polityczką, czy może po prostu silną osobowością? Przyglądamy się sylwetce Julii Tymoszenko.

Biografia „żelaznej damy” Ukrainy jest pełna zwrotów akcji. Walczyła o demokrację, była pierwszą ukraińską kobietą premier, siedziała w więzieniu i może się pochwalić ogromnym majątkiem. W 2005 roku „Forbes" umieścił ją na trzecim miejscu listy najpotężniejszych kobiet na świecie. Budzi skrajne emocje i ma równie dużo zwolenników, co przeciwników.

Kim jest Julia Tymoszenko i jak wygląda jej życie prywatne?

Julia Tymoszenko urodziła się w 27 listopada 1960 roku w Dniepropietrowsku. Jej ojciec był Łotyszem, a matka Ukrainką. Jako nastolatka poznała swojego obecnego męża - Ołeksandra Tymoszenko, którego poślubiła w 1979 roku. Para znała się dwa lata. Jej mąż związany był z miejscową partią. Już rok po ślubie doczekali się córki, którą nazwali Jewhenija.

Pierwsza dama Ukrainy. Kim jest Ołena Zełenska?

Pierwsza dama Ukrainy. Kim jest Ołena Zełenska?

Ołena Zełenska to żona prezydenta Ukrainy. Ich miłość została wystawiona na ciężką próbę. W obliczu wojny, która trwa w ich ojczyźnie, para dalej pielęgnuje swoją miłość. Jednocześnie pierwsza dama su...

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek

Rola żony i matki nie przeszkodziły Julii w zdobywaniu wiedzy i wykształcenia - studiowała ekonomię w Dniepropetrowsku, a następnie na Kijowskim Narodowym Uniwersytecie Ekonomicznym, gdzie w 1999 r. uzyskała stopień doktora. Po ukończeniu szkoły pracowała w Zakładzie Budowy Maszyn im. Lenina, który zajmował się przemysłem zbrojeniowym. Sprowadzała również niedostępne na Ukrainie kasety VHS i otworzyła wypożyczalnie filmów video. Później rozpoczęła pracę w przemyśle paliwowym. Stanowisko prezesa w jednej z tych firm zawdzięczała swojemu teściowi, który był wówczas wicepremierem ds. paliwowo-energetycznych, a następnie premierem. Ta praca pozwoliła jej zgromadzić pokaźny majątek i razem z mężem stać się jedną z najbogatszych par na Ukrainie.

Kariera polityczna Julii Tymoszenko

Pod koniec lat 90. Tymoszenko rozpoczęła polityczną karierę. W 2001 roku została oskarżona o korupcję i niegospodarność. Trafiła na miesiąc do aresztu. Oczyszczono ją z zarzutów, ale pozbawiono wszelkich państwowych stanowisk. Po sfałszowanych wyborach prezydenckich w 2004 roku, Tymoszenko stała się jedną z liderek pomarańczowej rewolucji. To ona prowadziła tłumy obywateli pod rządowe budynki.

W tym czasie Julia popierała Wiktora Juszczenkę, który ostatecznie został prezydentem Ukrainy, a ona z kolei objęła stanowisko premiera, jednak kilka miesięcy później została zdymisjonowana z powodu konfliktu z otoczeniem prezydenta. Po tych wydarzeniach próbowała wrócić do polityki, udało jej się to w 2007 roku, kiedy ponownie została premierką. W 2010 roku startowała w wyborach prezydenckich, jednak przegrała je z Wiktorem Janukowyczem. Kilka miesięcy później jej rząd został rozwiązany.
W październiku 2011 r. skazano ją na 7 lat w kolonii karnej za rzekomą defraudację. 21 lutego 2014 Tymoszenko opuściła więzienie. Wkrótce potem, w maju 2014 r., wystartowała w wyborach prezydenckich, które przegrała, i kolejnych nieudanych dla niej w 2019 r. Od 2014 r. jest deputowaną ukraińskiego parlamentu.

W sumie o urząd prezydenta ubiegała się trzykrotnie: w 2010, 2014 i 2019 r., jednak nigdy nie udało jej się zdobyć wystarczającego poparcia. Jednak jako pierwsza kobieta na Ukrainie została premierką. Pełniła tę funkcję dwukrotnie – pierwszy rząd utworzyła w 2005 roku, drugi – w 2007 roku. W wyborach parlamentarnych w 2014 i 2019 r. uzyskała mandat posła. Magazyn Forbes w 2005 umieścił ją na trzecim miejscu listy najpotężniejszych kobiet na świecie.
Julia jest też kobietą, która potrafi świadomie wykorzystywać swój wizerunek w polityce. Na przykład charakterystyczny warkocz, który wywodzi się tradycyjnego uczesania ukraińskich kobiet, pojawił się na jej głowie tuż przed pomarańczową rewolucją. Potem fryzury i styl Julii zmieniały się w zależności od okoliczności i zawsze były do nich dopasowane.

Julia Tymoszenko dzisiaj

Po długiej nieobecności w życiu publicznym Julia Tymoszenko zaczęła relacjonować obecne wydarzenia na Ukrainie. Publikuje zdjęcia i filmy na swoich kanałach w mediach społecznościowych. Trzeciego dnia wojny apelowała do liderów europejskich o wsparcie dla swojego kraju m.in.: zamknięcia nieba nad Ukrainą, odłączenie Rosji od SWIFT, wykluczenie Rosji z Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz wysłaniu sił pokojowych na terytorium Ukrainy.

Polityczka zaangażowała się również w pomoc pacjentom Szpitala Dziecięcego Ohmatdyt w Kijowie. Odwiedziła to miejsce już parę razy, co dokumentuje na zdjęciach, które publikuje na Facebooku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet