Justyna Kowlaczyk kończy karierę?
Justyna Kowalczyk obejmie stanowisko asystentki Aleksandra Wierietielnego, nowego trenera kobiecej kadry w biegach narciarskich - jak poinformował Polski Związek Narciarski.
- Trzeba wykorzystać jej talent. Nie wiem czy w Polskim Związku Narciarskim, czy może w ministerstwie sportu lub nawet w Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, ponieważ jest autorytetem - komentuje decyzję naszej biegaczki Stanisław Mrowca, pierwszy trener Justyny Kowalczyk
- Nie była to dla mnie niespodzianka, bo Justyna myśli już o biegach masowych. Po biegu na 30 km w Pjongczangu powiedziała, że biegła na tyle, na ile dała radę. Delikatnie mówiąc, jej czas minął. Tak wiele osiągnęła, że teraz można jej oddać za to pokłon. Dla niej osiąganie dwudziestych miejsc jest żadną satysfakcją. Trochę jest mi przykro, gdy kibice patrzą na nią z politowaniem - dodał trener.
Justyna Kowalczyk, najlepsza polska zawodniczka w biegach narciarskich, urodziła się 19 stycznia 1983. W swoim dorobku ma pięć medali olimpijskich, które wywalczyła w Turynie, Vancouver i Soczi. Największy sukces odniosła osiem lat temu w Kanadzie, gdzie zdobyła trzy medale, w tym złoty w biegu na 30 km stylem klasycznym. Wygrała także w Soczi - na 10 km "klasykiem".
W mistrzostwach świata zdobyła osiem medali, w tym dwa złote. Oba w 2009 roku w Libercu - w biegu łączonym (2x7,5 km) i na 30 km stylem dowolnym. 7 stycznia 2006 roku w estońskiej Otepaeae po raz pierwszy stanęła na podium zawodów PŚ, zajmując 3. miejsce na 10 km w "klasyku". Pod koniec stycznia 2007, również w Otepaeae, cieszyła się z pierwszego pucharowego zwycięstwa (na 10 km techniką klasyczną). Łącznie 50 razy zwyciężyła w zawodach tego cyklu. Cztery razy wygrała klasyfikację generalną Pucharu Świata - w 2009, 2010, 2011 i 2013 roku. Czterokrotnie triumfowała w prestiżowym i bardzo trudnym Tour de Ski (2010, 2011, 2012, 2013).
Justyna Kowalczyk jako jedyna pięć razy wygrała plebiscyt "Przeglądu Sportowego" na najlepszego sportowca roku.
źródło: TVN24