Kalendarz Majów. Czym się wyróżnia astrologia oraz znaki zodiaku wg Majów?

Elżbieta Kozłowska
Majowie zakładali, że każdy dzień roku ma swoją specyficzną energię, a jeśli uda się nam z nią zsynchronizować, osiągniemy spełnienie.
Majowie zakładali, że każdy dzień roku ma swoją specyficzną energię, a jeśli uda się nam z nią zsynchronizować, osiągniemy spełnienie. JuanMarcelFrancia Pixabay.com
Kalendarz Majów pojęcie bardzo szerokie. Jego autorzy bacznie obserwowali przyrodę, opracowali wiele kalendarzy, które odnosić można było do różnych płaszczyzn egzystencji. Niektóre związane były z ruchem planet, inne z życiem na ziemi... Jeden z kalendarzy - Tzolkin zasługuje na szczególną uwagę. Wyjaśniamy, co to jest kalendarz Majów i horoskop oraz kiedy będzie koniec świata!

Kalendarz Majów często błędnie kojarzony jest wyłącznie z datą 21.12.2012 roku i rzekomym końcem świata. Ta informacja od samego początku wymagała sprostowania, ponieważ z przekazów pozostawionych przez Majów nic takiego nie wynikało. Owszem, mówiono o końcu, ale wyłącznie dwóch cykli kosmicznych: jednego, trwającego od 3113 r. p.n.e., drugiego zaś dłuższego, liczącego 26 000 lat, nazywanego rokiem platońskim. Ten koniec oznaczał jednocześnie początek czegoś nowego.

Kalendarz Majów i jego interpretacja

Jeśli chodzi o kalendarz Majów, interpretacja jego sensu przez wiele lat nie była jasna. Tzolkin ma formę dwóch kół, które każdego dnia przesuwają się o jedno miejsce, spotykając znów po upływie 260 dni. Ten fakt był znany, jednak nikt nie wiedział, w jaki sposób posługiwać się miernikiem i jak go odczytywać. José Argüelles, amerykański historyk sztuki i doktor filozofii, poświęcił temu przedsięwzięciu 33 lata swojego życia. Bezskutecznie studiował wiedzę Majów, ich podejście do astrologii kultury i sztuki. Dopiero w latach 70. pewien szaman zwrócił mu uwagę na duchowość kalendarza, co ułatwiło sprawę.

Majowie zakładali, że każdy dzień roku ma swoją specyficzną energię, a jeśli uda się nam z nią zsynchronizować, osiągniemy spełnienie. Ten wymiar duchowy nie odrzucał całkowicie naukowości. W kalendarzu Majów nie ma nic przypadkowego. Stanowi on uporządkowaną formę, bazującą na prawach cykliczności i matematyczno-astronomicznym porządku świata.

José Argüelles po latach zsynchronizował kalendarz Majów z kalendarzem gregoriańskim, ustalając, że początek nowego roku przypada na 26 lipca. W tym dniu na niebie zaobserwować można stałe zjawisko astronomiczne: Syriusz B w gwiazdozbiorze Psa znajduje się w koniunkcji bezpośredniej ze Słońcem i Alkione - najjaśniejszą gwiazdą gromady Plejad w gwiazdozbiorze Byka. Promienie Syriusza docierają do Ziemi, dzięki czemu pobudzają rozwój. Uznany w kalendarzu gregoriańskim za początek nowego roku 1 stycznia nie wiąże się z żadnym tego rodzaju zjawiskiem.

Kalendarz Majów Tzolkin pokazuje cykliczność pewnych zjawisk: historia ludzkości powtarza się, a dopóki dany element nie zostanie uporządkowany, będzie wracać, upominając się o uwagę. Gdy przepracujemy go, powróci, ale nie jako słabość, a dodatkowe możliwości. Nie jest to więc horoskop w ścisłym rozumieniu tego słowa. Majowie nie wyznaczają dni dobrych i złych. Wskazują za to na zmieniającą się energię, mającą wpływ na ludzi. W zależności od daty urodzenia i zdolności do synchronizacji z naturą reagujemy na energię dnia nieco inaczej.

Astrologia i znaki zodiaku Majów

Kalendarz Majów ściśle powiązany jest z astrologią i zakłada, że w dniu urodzin każdy człowiek otrzymuje jedną z 20 solarnych pieczęci, nazywanych także aspektami stwórcy. Określają one dziedzinę, w której dana jednostka ma przeznaczone zadania. Mogą to być na przykład: gwiazda, słońce, smok, zwierciadło, orzeł, pies, wąż, wojownik, wędrowiec, ziarno, wicher, łącznik. Pieczęć może mieć jeden z czterech kolorów: czerwień symbolizującą wtajemniczenie, zarezerwowaną dla inicjatorów zmian, biel oznaczającą ład i dyscyplinę, niebieski zarezerwowany dla osób odpowiedzialnych za eksperymenty i zmiany oraz żółty przeznaczony dla nauczycieli. Uzupełnienie każdej pieczęci stanowi ton.

Znaki Majów powstają na skutek kombinacji 20 pieczęci oraz 13 tonów. To pula aż 260 osobistych znaków nazywanych kinami. Jeśli chodzi o kalendarz Majów, kalkulator dostępny w internecie pozwala po wprowadzeniu daty urodzenia wyświetlić konkretny kin narodzin oraz jego opis. Uzupełnia ten kalendarz Majów metryka, z której czerpać można informacje na temat kinów roku, dnia oraz poszczególnych cykli życia. Kin narodzin pojawia się w kalendarzu co 260 dni, ale ten sam znak z towarzyszącym mu nowym tonem co 20 dni.

Horoskop Majów zakładał, że szeroką perspektywę i możliwości działania daje 13-dniowy okres nazywany falą. To wtedy możemy dokonywać zmian na polu świadomości, jednak ważna jest systematyczna praca. Pierwsze cztery dni powinny być poświęcone przygotowaniu fundamentów, kolejne sześć - działaniu, a ostatnie - bilansowi. Ważnym momentem są urodziny: to one wiążą się z zadaniami na kolejny rok, aż do ukończenia 52. roku życia, w którym powraca kin narodzin i rozpoczyna się nowy cykl życiowy.

Znaki zodiaku Majów przedstawiane są w różnych interpretacjach. Jeden z najprostszych wariantów przyporządkowuje po prostu daty urodzenia do nazw kamieni szlachetnych. Bliższa oryginałowi jest jednak analiza, polegająca na odnalezieniu w tabelach lub obliczeniu za pomocą kalkulatora majańskiego znaku urodzeniowego. Dla starożytnych Majów stanowi on swego rodzaju nawigację w dalszym życiu.

Istnieje także wariant uproszczony, według którego wyróżniamy następujące znaki zodiaku:

 • Ch'en - urodzeni między 2 a 21 stycznia. To ludzie nocy, mający naturalny związek z księżycem. Powinni ładować swoje akumulatory o zmierzchu i przed świtem.
 • Yax - urodzeni między 22 stycznia a 10 lutego. Znak charakteryzuje osoby łagodne, wykazujące duchowy związek z przyrodą. W naturalny sposób tworzą one wokół siebie harmonię i spokój.
 • Sac - urodzeni między 11 lutego a 2 marca. To osoba odżywająca w świetle dziennym. Potrafi zmieniać swój stan świadomości i dobrze adaptować się w nowych warunkach.
 • Keh - urodzeni między 3 a 22 marca obdarzeni są energią działania i umiejętnością zachowywania naturalnego stanu równowagi. Dobrze czują się w bliskim związku z przyrodą.
 • Mak - urodzeni między 23 marca a 11 kwietnia. To najbardziej tajemniczy ze znaków. Spędza wiele czasu na refleksji i medytacji. Dąży do równowagi.
 • K'ank'in - urodzeni między 12 kwietnia a 1 maja są ludźmi Ziemi i Słońca. Mocno zakorzenieni na nogach, energię czerpią z góry. Są lojalni i skłonni do refleksji.
 • Muwan - urodzeni między 2 a 12 maja. Ich żywiołem jest i ogień, i woda, dlatego najlepiej czują się w czasie burzy. Potrafią odkrywać prawdę i widzą więcej niż inni.
 • Pax - urodzeni między 22 maja a 10 czerwca. Cechuje ich siła i zdolności przywódcze. Mają prostą naturę i dobrze komunikują się z otoczeniem.
 • Kayab - urodzeni między 11 a 30 czerwca. Mają głęboki związek z duchowością. Szukają w życiu codziennym głębokich znaczeń i sensu. Mają w sobie wiele mądrości przodków.
 • Kumk'u - urodzeni między 1 a 20 lipca. Mają podwójną naturę i zawsze widzą sprawy z dwóch stron. Są cierpliwi i długowieczni. Jest w nich wiele siły przetrwania, a zachodzące w życiu zmiany rzadko mają wpływ na ich osobowość.
 • Wayeb - urodzeni między 21 a 25 lipca. To ludzie unikatowi, gdyż znak ten obejmuje tylko 5 dni, w czasie których po ziemi chodzą duchy. Osoby urodzone w tym czasie często mają zdolności paranormalne.
 • Pop - urodzeni między 26 lipca a 14 sierpnia. To znak władców i przywódców, którzy lubią prowadzić innych i zarażać ich swoją wizją świata.
 • Wo - urodzeni między 15 sierpnia a 3 września. Dostrzec można u nich wiele podobieństw do osób urodzonych w znakach Che'n i Sac. Sprzyja im zmierzch i czas przed świtem.
 • Sip - urodzeni między 4 a 23 września. Połączenie siły i delikatności.
 • Sotz - urodzeni między 24 września a 13 października. Ich żywioły to woda i powietrze. Mają wiele wrażliwości, dobrze rozwiniętą intuicję i podświadomość.
 • Sec - urodzeni między 14 października a 2 listopada. Łączą w sobie Niebo i Ziemię, poruszając się swobodnie między dwoma światami: fantazji i praktyczności.
 • Xul - urodzeni między 3 a 22 listopada. Lojalni, silni, zdolni do poświęceń. Powinni zajmować się ludźmi pełnymi obaw, także przed śmiercią.
 • Yaxk'in - urodzeni między 23 listopada a 12 grudnia. Mają zdolności uzdrawiania innych, często zostają więc lekarzami. Ich największą wadą jest brak wiary w siebie.
 • Mol - urodzeni między 13 grudnia a 1 stycznia. To znak silnych przywódców, znających tajemnice szamanów.

Koniec świata według Majów

Koniec świata według Majów datowany bywał różnie. Niegdyś za pewną uważany był wspominany już wyżej 21.12.2012 roku. Teraz coraz częściej wskazuje się rok 2020.

Wiadomo natomiast, że koniec świata według Majów nie polega na pojedynczej katastrofie, która zniszczy świat w kilka sekund. To proces, w skład w którego wchodzą wydarzenia określane mianem siedmiu proroctw. Sekwencja ta składa się z:

 • postępujących zmian klimatycznych,
 • silnego wzrostu temperatury,
 • zagrożenia spowodowanego przez blisko przelatujące ciało niebieskie,
 • wzrostu aktywności Słońca,
 • trzęsień ziemi i powodzi,
 • przebiegunowania Ziemi,
 • stopienia pokrywy lodowej.

Jeśli weźmiemy pod uwagę ostrzeżenia naukowców, przepowiednia Majów może brzmieć alarmująco...

od 12 lat
Wideo

Psycholog odpowiada: Czy wakacyjny romans to dobra rzecz?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet