Kasztany mają wyjątkową moc. Emanują dobrą energią, ale ich nadmiar może zaszkodzić. Fakty i przesądy dotyczące kasztanów

Anna Moyseowicz
Kasztany mają wiele drogocennych dla zdrowia właściwości, ale narosło też wokół nich wiele zabobonów.
Kasztany mają wiele drogocennych dla zdrowia właściwości, ale narosło też wokół nich wiele zabobonów. pixabay.com
Chronią, mają magiczne moce, a nawet pochłaniają promieniowanie? Na temat kasztanów pojawia się mnóstwo mniej i bardziej sprawdzonych informacji. Ten symbol jesieni jest nie tylko ładną ozdobą, ale dla wielu osób również amuletem. Czy ten rodzaj talizmanu ma rzeczywiście wyjątkowe moce? Poznaj fakty i przesądy.

Spis treści

Kasztany od lat są jednym z symbolów jesieni. Gdy we wrześniu i w październiku spadają z drzew, dorośli wsadzają je do kieszeni, a dzieci zbierają i tworzą z nich ludziki. Często są też ozdobą domów, bo wiele osób wierzy, że mają szczególne właściwości. Jest to prawdą, ale tylko częściowo.

Kasztany: Fakty naukowe. Co o nich wiadomo?

Kasztany, czyli owoce kasztanowca zawierają wiele wartościowych substancji, takich jak escyna, flawonoidy, saponiny i garbniki. Szczególnie cenna jest escyna – związek o silnych właściwościach przeciwzapalnych, który działa ochronnie na naczynia krwionośne. Stosowany jest też w leczeniu żylaków, obrzęków i innych problemów związanych z układem krążenia.
Ekstrakty z kasztanowca często znajdują się w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji skóry naczynkowej oraz tych o działaniu ujędrniającym. Regularne stosowanie kosmetyków z kasztanem wspomaga mikrokrążenie i wzmacnia naczynka krwionośne, zapobiegając ich pękaniu.

Kasztany w wierzeniach i przesądach. Zapewnią zdrowie i pomogą się zrelaksować!

W wielu kulturach kasztan uważany był za talizman chroniący przed chorobami i nieszczęściem. Ludzie wierzyli, że noszenie przy sobie kasztana pomaga wzmocnić odporność i chroni przed przeziębieniami. Szczególnie popularne było wkładanie kasztanów do kieszeni, co miało zapewnić dobrą energię i ochronić przed negatywnym wpływem otoczenia. Noszone przy ciele kasztany mają też pomagać na bóle reumatyczne.

Według ludowych wierzeń trzymanie kasztanów pod łóżkiem lub poduszką miało przynosić spokojny sen i chronić przed koszmarami. Wierzono, że kasztany mają zdolność absorbowania złych energii, co pomagało w relaksie i wyciszeniu po ciężkim dniu. Co więcej, ich obecność miała też zapewnić zdrowie, a nawet długowieczność. Nie mogły tam jednak leżeć zbyt długo, by nie oddawać złych mocy, które zgromadziły. Niektórzy twierdzą, że zbyt wiele kasztanów było przyczyną złego samopoczucia i złej koncentracji. W niektórych regionach kasztany układano w domach na parapetach, by odstraszały zło i zapewniały domownikom harmonię.

Kasztany na pieniądze

Wierzono także, że kasztany przyciągają bogactwo i powodzenie finansowe. Trzymanie ich w domu miało zapewnić obfitość i dostatek. Niektórzy wkładali kasztany do szuflady, wierząc, że przyniosą szczęście w interesach i zapobiegną stratom pieniężnym. Można je też zawinąć w banknot, włożyć do woreczka i nosić przy sobie.

W tradycji ludowej istniał jednak także przesąd, że zbyt wiele kasztanów w jednym miejscu może przynieść odwrotny skutek. Zbyt duża liczba kasztanów miała zaburzać przepływ energii, co mogło prowadzić do problemów zdrowotnych lub finansowych. Dlatego zalecano, by z nimi nie przesadzać.

Kasztany, a... promieniowanie elektromagnetyczne

A czy kasztany chronią przed promieniowaniem elektromagnetycznym? Zostało to zbadane, a tekst opublikowano w ramach rządowego projektu „Sprawna telekomunikacja mobilna jako klucz do rozwoju i bezpieczeństwa". Zmierzono natężenie pola elektromagnetycznego w pobliżu telefonu komórkowego. Porównano pole przy dzwoniącym telefonie, przy dzwoniącym telefonie, przy którym leżało kilka kasztanów i przy dzwoniącym telefonie zanurzonym w kasztanach. Pomiędzy pierwszą a drugą sytuacją różnice były niewielkie. Przy trzeciej sytuacji różnica jest zauważalna, lecz jak stwierdzono, wynika ona z wilgoci w kasztanach.

Kasztany nie tylko od święta

Kasztany wykorzystywano także podczas specjalnych okazji, przede wszystkim świąt. Religijny charakter tych dni nie przeszkadzał w tym, by jednocześnie pokładać wiarę w przesądy. Podczas Wszystkich Świętych dekorowano nimi groby, na dzień później rozkładano je na stole, by dusze zmarłych mogły się nimi pożywić.

Co ważne, z cmentarza nie wolno przynosić do domu kwiatów, ani kasztanów, ponieważ należą one do świata zmarłych. Mogą wówczas sprowadzić do nas duszę, szukającą drogi do czyśćca.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie. Obserwuj StronaKobiet.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pol
I to samo oferuje tusk w 100 konkretach:-) działa tak samo i tyle samo daje. Dziad i pachołek moskwy i berlina.
M
Marek
Znów "rzymianka" mąci w chrześcijańskim porządku. Szkoda gadać.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet