Kim jest personal shopper? Doradca zakupowy, który zapewni ci stylowy i modny wygląd. Zobacz, ile kosztują jego usługi

Anna Moyseowicz
Doradca zakupowy pomaga w dobraniu odpowiedniej odzieży, ale nie tylko. Może na przykład przeprowadzić analizę kolorystyczną.
Doradca zakupowy pomaga w dobraniu odpowiedniej odzieży, ale nie tylko. Może na przykład przeprowadzić analizę kolorystyczną. freepik.com/ zdjęcie podglądowe
Personal shopper jest doradcą zakupowym lub też osobistym stylistą, choć funkcjonują również takie określenia, jak kreator wizerunku czy doradca stylu. Jego zadaniem jest pomoc klientowi podczas zakupów, by za pomocą ubrań, obuwia i dodatków odświeżyć lub nawet całkowicie zmienić wizerunek. To jednak nie zamyka całej listy usług. Co dokładnie robi personal shopper i ile kosztuje jego praca?

Spis treści

Personal shopper, kto to taki?

Pewnie wielokrotnie widziałaś programy telewizyjne, w których stylistka pomaga kobietom przejść metamorfozę, a te dzięki niej wyglądają i czują się przynajmniej kilka lat młodziej? Jeszcze jakiś czas temu oglądałyśmy jedynie wersje zagraniczne, obecnie tego rodzaju show produkowane są również w Polsce. Dla wielu kobiet taka usługa wydaje się być stworzona na potrzeby telewizji, lecz istnieją osoby, które zmianą wizerunku zajmują się nie przed kamerami, ale przede wszystkim dla swoich klientów. W większych miastach bez problemu można skorzystać z ich pomocy, choć nie są one jeszcze bardzo popularne.

Doradca zakupowy to osoba, która po prostu jest z tobą na zakupach i pomaga ci wybrać ubrania, dopasowane do sylwetki i kolorystyki. Ta pomoc zależy od oczekiwań klienta, bo często przy okazji tej usługi zajmuję się zmianą wizerunku. Wiele kobiet, ale też mężczyzn, ma problem z tym, aby się dobrze ubrać. O ile są ludzie, dla których odzież to kwestia drugorzędna, to są też osoby, które obserwują innych na ulicach i wzdychają, bo same nie potrafią się dobrze ubrać. W końcu idą na zakupy i kupują ubrania, które są za duże, za małe, niekoniecznie pasujące do sylwetki i podkreślają niedoskonałości i wtedy zgłaszają się do mnie – mówi Joanna Łęcka, stylistka i personel shopperka. – Ja w pewnym sensie robię za nie zakupy, ale przede wszystkim uświadamiam, z czym się mierzą. Większość personal shopperek pracuje tak, by klient wrócił, a ja z kolei się staram, aby mój klient sobie radził w przyszłości sam – dodaje stylistka. Joanna Łęcka prowadzi w Katowicach sklep z odzieżą używaną, w którym także doradza klientkom.

A czy doradczyni zakupowa działa również w sklepach z odzieżą używaną? Joanna Łęcka niekiedy tak, choć zauważa, że jest to praca bardzo czasochłonna i wymagająca kreatywności. O wiele łatwiej jest wybrać ubrania w galeriach handlowych, gdzie wiadomo, czego się spodziewać i które dysponują pełną rozmiarówką.

Co oferuje personal shopper? Od wyprzedaży, po śluby

Czym zajmuje się personal shopper? Doradca zakupowy może mieć bardzo szeroką ofertę. Jej dokładny zakres określa on sam. Podstawą pracy jest, jak sama nazwa profesji wskazuje, doradztwo podczas zakupów odzieżowych. Zadaniem stylisty nie jest przebranie klienta, lecz pomoc w odnalezieniu przez niego jego własnego stylu. Co więcej, doradca powinien poznać potrzeby oraz wymagania swojego klienta i na tej podstawie zaplanować zakupy.

Zakupy to główna, ale jedna z wielu usług doradców. Personal shopperzy, szczególnie ci pracujący w większych miastach, oferują szereg usług dodatkowych. O ile analiza sylwetki i analiza kolorystyczna są już niemal normą, to takie usługi jak analiza garderoby – czyli przegląd zawartości szafy klienta i porady na przykład w doborze poszczególnych rzeczy ze sobą – doradztwo ślubne czy zakupy na wyprzedażach, mogą zaskakiwać. Wśród usług dodatkowych niektórzy oferują dobór makijażu czy koloru włosów. Bywa też tak, że personal shopperem jest przykładowo makijażystka, która łączy profesje, poszerzając tym samym swoją ofertę.

Na podstawie analizy kolorystycznej dobiera się typ kolorystyczny, a potem przedstawia reguły doboru kolorów do urody. Tego typu usługa pomoże w doborze stylizacji, lecz także fryzury i makijażu. Z kolei analiza sylwetki ma podkreślić jej atuty i pomóc zatuszować niedoskonałości. Doradca pokaże z jakich krojów i wzorów korzystać, pomoże też dobrać dodatki.

Kto korzysta z usług doradcy zakupowego?

Z usług doradcy zakupowego mogą korzystać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jak się okazuje, nie ma jednoznacznego profilu takiego klienta.

Przekrój osób, z którymi pracuję jest ogromny. Często są to osoby, które przez lata się zaniedbały, ale w końcu to dostrzegły i zaczęło im to przeszkadzać, chciałyby coś zmienić. Bywa, że usługę u mnie dostają w formie prezentu od przyjaciółki albo męża. Druga grupa to osoby, które próbują fajnie się ubrać, ale same nie dają rady. Są też klienci, którzy dowiedzieli się o mnie od swoich znajomych i z ciekawości chcieli skorzystać – mówi Łęcka. Jak dodaje, finanse nie muszą być ograniczeniem. – Mam też panie, które na taką przyjemność odkładały po trochę przez kilka miesięcy i się u mnie pojawiły. Ale trzeba przyznać, że w Katowicach takie doradztwo nie jest aż tak popularne, jak na przykład w Warszawie.

Jak zostać personal shopperem?

Kto może zostać personal shopperem? By wykonywać ten zawód, nie trzeba kończyć studiów. Najważniejsze są umiejętności interpersonalne i wyczucie stylu, ale też znajomość trendów. Pomocne, choć nie niezbędne mogą być różne kursy. Doradcy pracują na swój wizerunek nawet latami. Ich reklamą są ich strony internetowe, media społecznościowe, niekiedy występowanie w roli eksperta w mediach tradycyjnych oraz oczywiście zadowoleni klienci. Niekiedy doradztwo jest ich pracą główną, ale czasem dodatkową, nie ma w tym przypadku reguły.

Ile kosztuje stylista ubioru? Ceny od kilkuset złotych do kilku tysięcy

Ceny stylistek wahają się w zależności od miasta i doświadczenia danej osoby. Godzina zakupów kosztuje od 150 złotych, lecz średnio około 200 złotych. Jak zauważa Joanna Łęcka, czas optymalny na zakupy odzieżowe z doradcą to około czterech – pięciu godzin.

– Spotykamy się, rozmawiamy, robimy analizę i idziemy na zakupy. Ja wysyłam klientkę w swoją stronę i sama szukam dla niej propozycji. Później się spotykamy, mierzymy i omawiamy nasze wybory – mówi ekspertka.

Tańszą opcją są zakupy ze stylistką w formie online. Przegląd szafy to opcja, ponownie w zależności od miasta i doświadczenia, od około 350 złotych do nawet ponad tysiąca. Połączenie tych dwóch usług może kosztować mniej. W wielu przypadkach tańsze są również kolejne godziny zakupów, od drugiej wzwyż. Metamorfoza to koszt od 1000 do 3000 tysięcy złotych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie. Obserwuj StronaKobiet.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet