Spis treści
- Królowa Danii Małgorzata II ogłosiła abdykację
- Proklamacja króla Danii. Nowa królowa w królewskiej sukni
- Nabożeństwo w Aarhus. Tak prezentowała się Maria
- Księżna Maria chciała zostać weterynarką. Życie przed poznaniem Fryderyka
- Znajomość Marii i Fryderyka rozpoczęła się w barze
- Romans Fryderyka? Małżeństwo nie komentuje
- KrólowaMaria cieszy się ogromnym poparciem. Jest też bardzo aktywna
Królowa Danii Małgorzata II ogłosiła abdykację
Królowa Danii Małgorzata II zasiadała na tronie 52 lata. 80-latka pod koniec zeszłego roku wygłosiła orędzie, w którym oznajmiła, że 14 stycznia, w rocznicę rządów, abdykuje. Monarchini przekazała władzę swojemu synowi Fryderykowi. Tym samym jego żona Maria została królową. Jednocześnie jest pierwszą na świecie królową, pochodzącą z Australii.
Zobacz księżną Marię na zdjęciach
Proklamacja króla Danii. Nowa królowa w królewskiej sukni
W niedzielę, 14 stycznia, podczas posiedzenia Rady Państwowej w Kopenhadze, odbył się akt podpisania abdykacji przez królową Małgorzatę II. Ustąpiła ona z tronu równo po 52 latach. Tron przejął jej syn Fryderyk. Ceremonia miała miejsce w pałacu Christianborg. Po skromnej uroczystości nowi królowa i król wyszli na balkon, by pozdrowić zebrane tłumy.
Nowa królowa znana jest ze świetnego gustu, a często bywa porównywana pod tym względem z Kate Middleton. Także tym razem nie zawiodła. Miała na sobie białą, długą suknię z rozkloszowaną spódnicą. Kreacja ozdobiona była paskiem w talii, a także woalem. Całość dopełniała biżuteria, która pojawiła się także na sukni.
Nabożeństwo w Aarhus. Tak prezentowała się Maria
Uroczystości zakończono nabożeństwem w Aarhus, które odbyło się w ostatnią niedzielę (21 stycznia). Było to pierwsze nabożeństwo nowej monarchii duńskiej. W wydarzeniu wzięli udział król Fryderyk X z królową Marią i dziećmi, uczestniczyła w nim także była królowa Małgorzata II.
Maria na nabożeństwie pojawiła się w sukni w królewskim fiolecie. Kreacja miała długie rękawy i sięgała za kolana. Rozkloszowana spódnica dodawała całości lekkości. Na wierzch królowa zarzuciła czarne ponczo. Całość uzupełniały ozdobny toczek oraz rękawiczki.
Księżna Maria chciała zostać weterynarką. Życie przed poznaniem Fryderyka
Mary Donaldson, obecnie znana jako królowa Maria, urodziła się w 1972 roku w Hobart, w Tasmanii. Ma troje starszego rodzeństwa, a jej rodzice pochodzą ze Szkocji. To właśnie w Tasmanii spędziła dzieciństwo. Jej ojciec był profesorem matematyki, a matka pracowała w biurze prorektora. Mary skończyła studia na Uniwersytecie Tasmańskim z handlu i prawa. Następnie pracowała w reklamie i marketingu.
W dzieciństwie Mary nie myślała o tym, że zostanie księżną i będzie żyła na królewskim dworze. Pytana o to przez media odpowiada, że wówczas sądziła, że zostanie weterynarką.
Znajomość Marii i Fryderyka rozpoczęła się w barze
Relacja księcia z Australijką wzbudzała wielkie zainteresowanie Duńczyków. Choć wcześniej Fryderyk przebierał w dziewczynach, to właśnie ona okazała się jego wybranką. Znajomość tej dwójki miała niepozorne początki.
Para poznała się w 2000 roku, podczas trwania Letnich Igrzysk Olimpijskich w Sydney. Książę kibicował na nich narodowej drużynie żeglarskiej. Jednego wieczoru wraz z bratem i przyjaciółmi, również arystokratami, ale pochodzącymi z Norwegii, Grecji i Hiszpanii, 32-letni wówczas Fryderyk wybrał się do pubu Inn Slip. Mary Donaldson przyszła tam ze współlokatorkami, ponieważ jedna z jej koleżanek została poproszona o przyprowadzenie ze sobą znajomych. Książę przedstawia się jako „Fred z Danii”, nie ujawniając swojej funkcji. Jak zdradziła Maria w jednym z wywiadów, po pół godzinie ktoś podszedł do niej i zapytał, czy wie, z kim rozmawia. Całe towarzystwo świetnie się bawi przy piwie i pizzy. Już kolejnego dnia Fryderyk dzwoni do nowej znajomej. Spotykają się też osobiście, Mary pokazuje Fredowi miasto.
Co ciekawe, gdy Fryderyk poznał Mary był w związku z Bettiną Odum. Po powrocie do kraju zerwał tę znajomość. Do kolejnej wizyty w Australii był w kontakcie telefonicznym i online z Mary. Często odwiedzał ukochaną, aż w końcu ona postanowiła przeprowadzić się do Europy, najpierw do Paryża, a następnie do Kopenhagi, w której zamieszkała w 2002 roku. Z początku musiała stawić czoła dystansowi przyszłych teściów, którzy bali się, że po rozstaniu będzie opowiadać prasie o życiu z księciem, podobnie jak jego byłe dziewczyny. Co więcej, na ich postrzeganie wybranki syna mogło wpłynąć to, że Maria w studenckich latach lubiła długie imprezy, próbowała modelingu, a nawet pojawiła się w kilku reklamach.
Gdy Fryderyk miał 35 lat, oświadczył się swojej ukochanej w Rzymie, a rok później odbył się ślub. Maria musiała zrzec się obywatelstwa australijskiego, a także wstąpić do kościoła ewangelicko-luterańskiego. W międzyczasie uczyła się języka duńskiego, co pozwoliło jej zdobyć przychylność obywateli.
Romans Fryderyka? Małżeństwo nie komentuje
Cieniem na pięknej historii miłosnej kładą się plotki o rzekomym romansie Fryderyka. Został on przyłapany w Madrycie na nocnym spotkaniu z Genovesą Casanovą, 47-letnią celebrytką mieszkającą w Hiszpanii. Według doniesień hiszpańskiego „Lecturas” książę po spacerze z kobietą udał się do jej domu. Tam się przebrali i poszli na kolację. Wrócili ponownie do jej domu, z którego Fryderyk wyszedł dopiero nad ranem.
Duński dwór nie komentuje plotek, ale zrobiła to sama celebrytka. Jak stwierdziła, fakty zostały przeinaczone, a sprawa trafiła do prawników.
KrólowaMaria cieszy się ogromnym poparciem. Jest też bardzo aktywna
Małżeństwo ma czworo dzieci: Chrystiana, Izabelę i bliźnięta Wincentego oraz Józefinę. Jak zapewniają, starają się, by ich dzieci miały normalne dzieciństwo, choć jednocześnie tłumaczą, jakie mają znaczenie w duńskiej tradycji i historii.
Według sondażu Kantar Gallup z 2020 roku aż 84 % Duńczyków popiera monarchię. Nowa królowa cieszy się dużą sympatią. Założyła fundację Mary Fonden, walczącą z wykluczeniem społecznym, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Fundacja skupia się na działaniach w obszarach zastraszania, przemocy domowej i samotności. Księżna działa również na rzecz kobiet oraz uchodźców, angażuje się w projekty WHO.
Maria nieczęsto udziela wywiadów, a jej wystąpienia publiczne dotyczą przede wszystkim działalności charytatywnej. W duńskich mediach komentowane są także jej wybory modowe, księżna ubiera się gustownie i z klasą. Jednocześnie propaguje zrównoważoną modę.