Czekolada a demencja
Czekolada o wysokiej zawartości kakao może ograniczać negatywne konsekwencje zanieczyszczenia powietrza m.in. przez minimalizowanie ryzyka zapalenia nerwów. Istnieją liczne opracowania naukowe, które udowadniają związek pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza a rozwojem chorób neurodegeneracyjnych, m.in. Parkinsona i Alzheimera. Regularne spożywanie kilku kostek czekolady dziennie w połączeniu z innymi formami stymulacji może ograniczać zmiany w mózgu związane z demencją.
Czekolada a płodność
Regularne spożywanie gorzkiej czekolady może zmniejszyć ryzyko niepłodności. Pomaga bowiem ograniczać stres oksydacyjny, który ma wpływ na rozwój niepłodności (zarówno męskiej, jak i kobiecej), a także chorób układu rozrodczego i poważnych powikłań ciąży.
Poszczególne składniki czekolady poprawiają płodność poprzez poprawę funkcjonowania śródbłonka naczyń krwionośnych. Istnieją dowody naukowe na to, że na przebieg ciąży wpływa pozytywnie spożywanie ok. 30 g czekolady o wysokiej zawartości kakao codziennie przez okres 24 tygodni.
Czekolada a nowotwory
Spożywanie gorzkiej czekolady w ilości ok. 30 g dziennie może zmniejszać ryzyko zachorowania na nowotwór. Jakim sposobem? Przede wszystkim dzięki zawartości antyoksydantów, do których należy m.in. resweratrol. Związek ten wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające i przeciwwirusowe.
Czekolada na odchudzanie
Chociaż może się to wydawać szokujące, czekolada, może pomóc w gubieniu tkanki tłuszczowej. Dotyczy to czekolady gorzkiej, która charakteryzuje się wysoką zawartością kakao (powyżej 70 proc.) Spożycie 2-3 kostek takiej czekolady zapewnia uczucie sytości, a przy tym dostarcza do organizmu wielu cennych składników odżywczych.