Światowy Dzień Czekolady
Święto czekolady obchodzimy w Polsce 12 kwietnia i 7 lipca.
Czekolada a miażdżyca
Czekolada gorzka jest obfitym źródłem polifenoli (m.in. katechiny, epikatechiny, gallokatechiny). Regularne spożywanie kilku kostek czekolady o wysokiej zawartości kakao może stymulować rozszerzanie się naczyń krwionośnych, a w konsekwencji – zmniejszać zagrożenie rozwojem miażdżycy i zakrzepicy żylnej. Ma to związek z jego wpływem na syntezę tlenku azotu, który reguluje pracę naczyń krwionośnych.
Czekolada a dobry nastrój
Czekolada gorzka wpływa pozytywnie na humor i samopoczucie. Niektórzy badacze uważają nawet, że jest wyrobem cukierniczym o największym wpływie na nastrój. Związane jest to przede wszystkim z tym, że czekolada zawiera wiele substancji psychoaktywnych, w tym m.in. anandamind, kofeinę, fenyloetyloaminę i magnez. Pobudzają one wydzielane endorfin (hormonów szczęścia). Co ważne, czekolada o wysokiej zawartości kakao może nawet czasowo łagodzić przebieg depresji.
Czekolada a praca mózgu
Jak wykazały badania, jedzenie wysokiej jakości czekolady jest neuroprotekcyjne i zwiększa plastyczność mózgu, a zawarte w niej flawanole poprawiają przepływ krwi do mózgu u osób w każdym wieku. U starszych wspierają pamięć i koncentrację, a także zmniejszają ryzyko wystąpienia demencji. Jedzenie czekolady przez osoby zdrowe, skutkuje natomiast poprawą zdolności poznawczych mózgu.