Spis treści
Skąd wziął się karnawał?
Geneza europejskiego karnawału sięga średniowiecza. W Europie tradycja karnawałowa odgrywała szczególną rolę w krajach południowoeuropejskich: we Włoszech z Wenecją na czele, w Portugalii, Hiszpanii, a także we Francji czy w Niemczech. Z Europy Zachodniej zwyczaj obchodzenia karnawału przywędrował do Polski. Zapusty rozpoczynały się w święto Trzech Króli i trwały do wtorku przed Środą Popielcową, aby mieć swoją kulminację właśnie tego dnia.
Zobacz zdjęcia sprzed lat!
Ostatni dzień karnawału nazywano „diabelskim” lub „kusym” wtorkiem, a trzy ostatnie dni karnawału znane były pod nazwą „mięsopustu” (co oznaczało pożegnanie, opuszczenie mięsa). Pierwsze zapiski na temat karnawału na ziemiach polskich pochodzą z XVII wieku - w 1622 r. ukazał się utwór „Mięsopust albo Tragicocomedia”. Inne synonimy karnawału to: ostatki, kuse (diabelskie) dni, kusaki, podkoziołek, dni zapustne czy dni zapuśne. Karnawał kończył się wraz z początkiem Środy Popielcowej i Wielkiego Postu.
Atrakcje na balu karnawałowym dla dorosłych i dla dzieci. Karnawałowe zabawy
Podczas karnawału urządzano liczne zabawy, potańcówki, widowiska i bale maskowe bale kostiumowe (tzw. reduty). Te ostatnie początkowo stanowiły atrakcję na polskich dworach. Szczególną popularnością do dziś cieszą się korowody przebierańców maszerujących głównymi ulicami miast i wsi, jedna z największych karnawałowych atrakcji.
Obchody zapustne miały zróżnicowany charakter, w zależności od regionu. Często były związane z lokalnymi wierzeniami, a szczególnie chętnie przebierano się za budzące lęk maszkary i zwierzęta znane z opowieści dla dzieci. W karnawałowych pochodach można było spotkać osoby w kostiumach typowych dla kolędników: turonia, niedźwiedzia, kozę czy konia, a repertuar tych postaci uzupełniali: baby, dziady, diabły, anioły, kominiarze i doktorzy przygrywający na dudach, lirach korbowych oraz tzw. mazankach.
Zobacz: Królowe karnawału z lat 30. Zobacz, jakie kreacje noszono na bal karnawałowy
Przebierańcy w karnawałowych strojach i maskach mieli zwiastować rychłe przyjście wiosny, a bale karnawałowe do dziś są uwielbiane przez dzieci i dorosłych. W Polsce tańczono na nich mazurka i poloneza, ale popularnością cieszyły się także: młynek, taniec świeczkowy czy hajduk. Natomiast podczas mroźnych, polskich zim, czas umilano sobie w kuligach.
Zobacz modny manicure na karnawał i nie tylko: Paznokcie brokatowe to idealny wybór na domówkę, na bal karnawałowy i do pracy. Brokat zawsze jest na topie. Zobacz najpiękniejsze wzory
Jaki jest związek między karnawałem a katolicyzmem?
Ważną rolę podczas karnawału odgrywało Święto Ofiarowania Pańskiego, czyli święto Matki Boskiej Gromnicznej. Tego dnia odbywa się w kościele uroczystość Ofiarowania Pańskiego i zapala się gromnicę - symbol życia. To także moment, do którego należało rozebrać choinkę i żłobek. Na wsiach w Matki Boskiej Gromnicznej kolędnicy odwiedzali poszczególne domostwa, odgrywając scenki religijne lub z życia miejscowych w zamian za datki i poczęstunek.
Z kolei tłusty czwartek, który dziś kojarzy nam się z pączkami i faworkami (tzw. chrustem), dawał początek tłustemu tygodniowi, podczas którego raczyło się gości racuchami, blinami, pampuchami, a także innymi wypiekami, np. ciastem nadziewanymi słoniną.
Zobacz najpiękniejsze karnawałowe stylizacje z dawnych lat
Faworki bez smażenia na tłusty czwartek - przepis! Ten chrust smakuje jak u babci
Jak zrobić faworki z piekarnika na tłusty czwartek? Podsuwamy najlepszy przepis na chrust. Chrupiące faworki bez smażenia w głębokim tłuszczu to świetny pomysł na mniej kaloryczną wersję tych przepysz...
Wyjątkowe stroje karnawałowe!
Kobieta
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Tak mieszka Paweł Wawrzecki z żoną milionerką. Posiadłość na Florydzie zapiera dech
- Brat Lewandowskiej chwali się swoim bogactwem! Jest po plastyku, a żyje jak hrabia
- Marcelina Zawadzka mówi o ślubie z Maxem. W tej kreacji skradłaby wszystkie serca
- SZOK: Rutkowski rezygnuje z "kwadratu"! Wróci do stylu Presleya? Tylko u nas zdjęcia