Kolory i fasony, których lepiej unikać po 50. Dlaczego? Dodają lat i powagi. Których odcieni i krojów nie powinny nosić dojrzałe kobiety?

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Zamiast czerni warto wybrać granat. To jedna z lepszych decyzji stylistycznych dla kobiet w każdym wieku. Kolor jest wciąż uniwersalny, ale nie tak bardzo kontrastowy i przytłaczający jak czarny.
Zamiast czerni warto wybrać granat. To jedna z lepszych decyzji stylistycznych dla kobiet w każdym wieku. Kolor jest wciąż uniwersalny, ale nie tak bardzo kontrastowy i przytłaczający jak czarny. fot. natalie_board/Getty Images
Jak powiedziała pierwsza polska osobista stylistka Monika Jurczyk, moda to nie operacja na otwartym sercu i można się pomylić. Dlatego modowa wpadka nie powinna być traktowana zbyt poważnie, ale bardziej jako lekcja... własnego stylu. Poza tym każdy z nas powinien nosić to, w czym czuje się dobrze i sam się sobie podoba. Jednak niezależnie od wieku warto mieć świadomość, które kolory i fasony nam służą, a które nie. Dowiedz się, czego unikać, aby nie dodawać sobie zbędnych lat.

Spis treści

Krój ubrań ma znaczenie. Unikaj klasycznych i typowo biurowych fasonów

Nie istnieje uniwersalny styl, który pasuje wszystkim kobietom. Dlatego fason ubrania powinien być dobrany do konkretnej osoby. Sylwetki są różne i ciężko zakładać, że jeden konkretny krój sprawdzi się u każdego. Jest jednak kilka rodzajów ubrań, które kojarzą się z poważnym wizerunkiem i mogą dodawać lat:

  1. Klasyczna marynarka – jest prosta, może być zapinana na jeden lub dwa guziki lub ich nie mieć (tzw. „chanelka”). Zazwyczaj wykonana jest z dzianiny i często zakładana na oficjalne spotkania w komplecie z równie klasyczną spódnicą. Zdecydowanie dodaje powagi. Warto zastąpić ją marynarką o bardziej nowoczesnym kroju, np. z większą liczbą guzików lub wykonaną z lżejszego wizualnie materiału.

  2. Spódnica za kolano – może mieć krój trapezu lub być prosta, kojarzy się z biurowym, dojrzałym stylem, podkreśla kobiecość i dojrzałość. Alternatywą dla niej jest spódnica przed kolano lub długa, zestawiona z oryginalnymi butami, np. kowbojkami.

  3. Eleganckie buty – na obcasie lub płaskie, o klasycznym kroju, są wykonane zazwyczaj ze skóry w stonowanym kolorze. To opcja poprawna, ale nie wnosi nic świeżego do stylizacji. Dlatego warto zastąpić je modnymi sportowymi butami lub wygodnymi balerinami w oryginalnym kolorze.

    Dowiedz się więcej: Uwaga, takie obuwie postarza! Sprawdź, czy nie masz butów, które mogą dodać Ci lat.

  4. Proste spodnie z materiału – klasyczne cygaretki założone przez studentkę mogą być ciekawym elementem stylizacji, ale u dojrzałej kobiety będę wyglądały bardzo poprawnie i... nieciekawie. Chcąc unowocześnić strój do biura, warto założyć od czasu do czasu dobrze dobrane jeansy, które dodają młodzieżowego sznytu.

  5. Dzianinowe bluzki i sweterki – najczęściej mają zaokrąglony dekolt i stanowią element garderoby lubiany przez starsze panie. Dobrze jest zastąpić go sweterkami z dekoltem w szpic lub urozmaicić szalem lub niebanalną biżuterią.

Warto pamiętać, że ogromną rolę w kreowaniu wizerunku odgrywają także makijaż i fryzura. Odpowiednio dobrane uczesanie i dobrze wykonany make-up potrafią odjąć ładnych kilka lat. Nie bez znaczenia są również dodatki – modne torby i biżuteria oraz oprawki okularów. Śledząc najnowsze trendy, warto wybierać z nich to, co nam się podoba i będzie pasowało do naszego wizerunku.

Tych kolorów lepiej nie nosić. Czerń, szarość i rozmyte pastele niekoniecznie powinny trafić do szafy dojrzałej kobiety

Czerń okryta jest złą sławą, m.in. obwiniana za podkreślanie niedoskonałości cery i zmarszczek. Czy słusznie? Zdania stylistek są co do tego podzielone. Jednak chcąc postawić na nowoczesny i świeży look, warto zastąpić czarny granatem w odcieniu właściwym dla naszego typu urody.

Podobnie jest z szarościami. Uznawane są za kolory niewłaściwe dla kobiet, które pragną wyglądać promiennie i młodo. Jeśli jednak nie chcą rezygnować z noszenia szarych ubrań, mogą dodać do nich kolorowe dodatki – apaszki lub biżuterię zgodną z analizą kolorystyczną.

Wszelkie beże i kremowe odcienie bieli to kolory, po które chętnie sięgają dojrzałe kobiety, uważając je za bezpieczne. Warto jednak wiedzieć, że niewiele osób wygląda w nich naprawdę dobrze. Często lepiej jest wybrać np. bardziej nasycony odcień lub zdecydować się na element stroju w mocny wzór, aby nadać stylizacji wyrazistego charakteru.

Niezależnie od wieku dobierz kolor do typu urody. Pomoże w tym analiza kolorystyczna

Kolory ubrań potrafią dodać nam świeżości, pokreślić kolor oczu, a także poprawić humor. Są też odcienie, które podkreślają niedoskonałości cery czy sprawiają, że czujemy się rozdrażnione lub „przebrane”. Dlatego warto wiedzieć, jaki typ urody się reprezentuje i przy wyborze koloru ubrań stosować się do rad profesjonalistek.

Jeśli nie mamy możliwości skonsultowania się ze stylistką, możemy spróbować określić swój typ samodzielnie za pomocą internetowych testów. Zazwyczaj należy sprawdzić odcień skóry, oczu, włosów oraz żył na nadgarstkach. Najczęściej spotykanym podziałem typów kolorystycznych są tzw. cztery pory roku:

  • Wiosna – to delikatny typ urody o dość jasnej, często zaróżowionej skórze, która dość szybko opala się na brązowo. Oczy wiosny są niebieskie, zielone lub jasnobrązowe. Zazwyczaj są blondynkami lub szatynkami. Polecane kolory dla delikatnej wiosny to wszelkie pastele, kobiety o bardziej wyrazistej urodzie mogą pozwolić sobie na intensywniejsze barwy, takie jak mocny turkus czy zieleń.
  • Lato – to chłodniejszy typ urody, można go zaobserwować u pań z oliwkową cerą, które często opalają się na czerwono, aby potem ich opalenizna przybrała chłodniejszy odcień. Podobnie włosy mają chłodny, szarawy, platynowy lub jasnobrązowy odcień. Oczy lata są zazwyczaj niebieskie, szare lub szaroniebieskie czy szarozielone. Aby podkreślić ten typ urody, warto wybierać ubrania w stonowanych barwach, takich jak mięta, pudrowy róż, szarość, jasny fiolet czy błękit.
  • Jesień – to typowo ciepły typ urody. Łatwo go rozpoznać po karnacji w ciepłych odcieniach, której często towarzyszą piegi. Jesień ma zazwyczaj brązowe włosy i oczy, choć kolor tęczówek może być także zielony bądź piwny. Ten typ urody mają zazwyczaj osoby rude. Sprawdzają się u nich brązy, beże i złoto, a także ciepłe odcienie zieleni i fioletu.
  • Zima – to chłodny typ, wyróżniający się jasną karnacją, ciemnymi włosami i ciemną oprawą oczu. Kobiety-zimy dobrze wyglądają w bieli, granacie, mocnych fioletach oraz intensywnej czerwieni.

Sukienki w okazyjnych cenach

Materiały promocyjne partnera
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet