Także wojewoda łódzki i jego urzędnicy czekają na wytyczne sanitarne.
- Decyzje wojewody opierają się na zaleceniach głównego inspektora sanitarnego - tłumaczy Marta Modlińska, dyrektor biura wojewody łódzkiego.
CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE
[sc]Wesela zarazy
[/sc]
Wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego mogą się pojawić już niebawem, gdyż w ostatnim czasie znacznie wzrosła liczba zakażeń wśród uczestników wesel. W naszym województwie ten problem pojawił się już w połowie czerwca, po jednym z pierwszych wesel organizowanych na 150 osób. Ogniskiem koronawirusa okazało się wesele w Koftinie, który leży na Mazowszu - w gminie Przysucha. Bawiło się tam ok. 130 osób, z których aż sto, w tym młoda para pochodzi z powiatu opoczyńskiego. Kilka dni po weselu źle poczuł się jeden z uczestników, po badaniach okazało się, że wirusem zaraziło się 30 osób.
CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE
Z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że na weselach w całym kraju koronawirusem zaraziło się już 350 osób, a ponad 2,3 tys. weselników musiało się poddać kwarantannie. Ostatnio takie sytuacje miały miejsca na Śląsku, w Pszczynie i Gorzycach koło Wodzisławia Śląskiego. Podczas jednego z tych wesel wirusem zaraziła się panna młoda. Podczas imprezy w Pszczynie wirusa złapały dwie osoby, które mieszkają w Radomsku. Zaczęło się od jednej z nich, gdy z objawami choroby zgłosiła się radomszczańskiego sanepidu. Testy potwierdziły obawy weselników.
CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE
[sc]Reżim weselny[/sc]
Organizatorzy i uczestnicy przyjęć weselnych powinni przestrzegać licznych zasad sanitarnych. W imprezie może brać udział maksymalnie 150 osób, w tym gronie nie mogą chorzy na wirusa, a także ci, którzy przebywają na kwarantannie lub w izolacji. Organizatorzy powinni ograniczyć narady i zabrania przed imprezą, a w jej trakcie zadbać o to, by przy stoliku siedziały osoby z tej samej rodziny lub jednego gospodarstwa domowego.
Jeden kelner nie powinien obsługiwać więcej niż 15 osób, a konkretny stolik powinien być obsługiwany przez jednego kelnera lub jeden zespół kelnerski. W sali jadalnej oraz w toaletach powinien się znaleźć płyn dezynfekcyjny. Organizatorzy i obsługa powinni nosić maseczki ochronne. Ważne jest również zachowywanie odległości - najlepiej dwóch metrów - zarówno obsługi od gości jak i między gośćmi, którzy nie mieszkają razem. Pomieszczenia powinny być regularnie wietrzone, nie zaleca się używania klimatyzacji.
CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE