Ryzyko przeniesienia choroby
Bliski kontakt ze zwierzęciem ma też swoje ciemne strony. Dzielenie łóżka z kotem może zwiększyć ryzyko zarażenia się od niego groźnymi chorobami. Udowodniono, że kontakt ze śliną i odchodami zwierząt może doprowadzić do zakażenia różnego rodzaju drobnoustrojami. Dlatego kot, który lubi się przytulać do nas w nocy, powinien być pod stałą opieką weterynarza.
Nocny tryb życia
Duża część kotów preferuje nocny tryb życia. To może być duża przeszkoda we wspólnym spaniu z pupilem. Zwierzak wędrujący po łóżku, podgryzający wystające spod kołdry palce i domagający się zabawy w środku nocy nie należy do najmilszych gości w sypialni. Jeśli nasz kot jest nocnym markiem, lepiej zrezygnować ze wspólnego spania.
Niebezpieczna toksoplazmoza
Toksoplazmowa to choroba odzwierzęca szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Zakażenie pasożytem wywołującym toksoplazmozę może skutkować ciężkimi wadami rozwojowymi płodu, a nawet jego obumarciem.
Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania, należy unikać kontaktu z odchodami zwierzęcia, a także być ostrożnym w przypadku styczności z kociętami oraz kotami, które wychodzą na dwór czy jedzą surowe mięso. Przed planowaną ciążą i w jej trakcie lepiej unikać spania ze zwierzęciem.
Źródło alergenów
Osoby cierpiące na astmę i alergie muszą być wyjątkowo ostrożne, jeśli chodzi o spanie z kotem. Kocia sierść, naskórek oraz ślina są bardzo silnymi alergenami. Usunięcie ich z pościeli jest bardzo trudne. Dlatego nawet jeśli posiadamy kota rasy, która uważana jest za stosunkowo mało alergizującą, jak np. sfinks czy kot syberyjski, powinniśmy unikać ich obecności w łóżku.