Czy warto spać z kotem?
Bliskość kota w większości przypadków działa na nas kojąco, pomaga się odprężyć i uspokoić. Jednak nie każdy może cieszyć się towarzystwem mruczącego pupila. Sprawdź na kolejnych slajdach, komu może pomóc domowa felinoterapia.
Obniżenie poziomu stresu
Mruczący kłębek w łóżku może wpływać pozytywnie na nasz nastrój. Liczne badania naukowe pokazują, że kontakt ze zwierzętami domowymi ma zbawienny wpływ na naszą psychikę. Udowodniono, że takie interakcje poprawiają nasz stan psychiczny m.in. po przez obniżanie poziomu hormonu stresu (kortyzolu).
Przyjaźń od serca
Codzienny kontakt ze zwierzęciem jest bardzo ważny dla większości ludzi i ma to bezpośredni wpływ na ich zdrowie fizyczne. Badania wskazują, że bliska obecność pupili może korzystnie wpływać na nasz układ krwionośny, w tym na regulację ciśnienia krwi i tętna.
Mniejszy poziom lęku
Większość przeprowadzonych do tej pory badań pokazuje, że opieka zwierzętami i przebywanie w ich towarzystwie obniża poziom lęku i wpływa na ludzi relaksująco, w szczególności w stresujących okolicznościach. Może być to dobrym argumentem za wpuszczeniem kota do łóżka, kiedy mamy gorszy dzień.