W skrócie
Nazwa mortadela związana jest z łacińskim słowem myrtatum, która oznaczała kiełbasę faszerowaną myrtem albo mortarium określające moździerz służący do rozdrabniania przypraw. Po raz pierwszy opisano sposób na wykonanie mortadeli w XVI wieku. W książce kucharskiej napisanej przez Cristoforo da Messisbugo. Oryginalna mortadella doprawiana jest czosnkiem, gałką muszkatołową, kolendra i ziarnistym pieprzem.
Kliknij w przycisk, aby zobaczyć sposób podania mortadeli i jej wygląd w PRL-u
Mortadela włoska – przysmak dla smakoszy
Prawdziwa włoska mortadela pochodzi z Włoch. To rodzaj grubej kiełbasy robionej z chudej wieprzowiny i kawałków tłuszczu (najczęściej słoniny). Doprawiana jest solą, pieprzem i pistacjami. Masę mięsną wkłada się do osłonek sztucznych lub z naturalnego jelita. Następnie mortadela jest długo gotowana, nawet przez 24 godziny. Po tym czasie kiełbasa zawieszana jest w piecu nagrzanym do około 75°C. Mortadela przez długi czas była postrzegana jako jedzenie dla biedoty. Jakościowa mortadela powinna być różowa z widocznymi białymi kawałkami tłuszczu.
Od 1998 roku mortadella di Bologna objęta została certyfikatem Chronionego Oznaczenia Graficznego. Jest jednak wytwarzana w różnych regionach Włoch, szczególnie w północnej części. W Bolonii produkuje się mortadelę bez dodatków. Pistacje spotyka się w pozostałych zakątkach kraju. Cena mortadeli z pistacjami to 60-90 zł za kilogram.
Mortadela w PRL-u
W czasach komunizmu w sklepach brakowało mięsa. Szczególnie w okresie stanu wojennego gospodynie domowe prześcigały się w pomysłach na wykorzystanie mortadeli. Najpopularniejsze były kotlety à la schabowe z mortadeli. Grube plastry wędliny maczało się w rozkłóconym jajku i panierowało w bułce tartej.
- Kombinowano, co kupić na śniadanie, obiad czy kolację. Polacy stali się mistrzami substytutów i stwarzania „czegoś z niczego”: deserów czekoladowych bez czekolady, marcepanu z fasoli albo marchwi, kotleta schabowego z mortadeli. Temat podchwyciły książki kucharskie i czasopisma, które zamieszczały porady, czym zastąpić brakujący składnik. I tak np. zamiast szynki używano właśnie mortadeli (która z tą włoską miała niewiele wspólnego) – pisała Magdalena Kasprzyk – Chevriaux dla serwisu culture.pl.
W latach 1981-1983 roku mortadelę sprzedawano na kartki żywnościowe. Dorosłej osobie przysługiwało 850 g na miesiąc.
Co można zrobić z mortadeli na obiad?
Mortadela nie musi być kojarzona tylko z czasami oszczędnej kuchni PRL-u. W książce „Obiady u Kowalskich” Jadwigi Kłossowskiej wydanej w 1984 roku znajduje się przepis na mortadelę w biszkopcie. We Włoszech mortadella podawana jest na zimno i bez dodatków pokrojona w cienkie plastry. Stosowana jest jako składnik:
Można mortadelę pokroić w grube kostki i dodać do sałatek oraz szaszłyków. Mielona mortadela sprawdza się w pierożkach ravioli, tortellini, pulpetach, nadzienie ryb i krokietów.
Sprawdź także: Tradycyjna wodzionka. Przepis na kryzysową zupę z czerstwym chlebem. Idealna na kryzysowy obiad
Kotlety z mortadeli - przepis z PRL-u
W czasach PRL-u liczne książki kucharskie proponowały sposoby na oszczędne gotowanie. Współcześnie, w czasach galopującej inflacji, można wypróbować przepisy z lat 80. XX wieku. W książce „Kuchnia oszczędnej gospodyni” Barbary Bytnerowiczowej pojawił się przepis na kiełbasę w cieście, która korzysta z mortadeli. Zainspirowani tym przepisem polecamy zrobić kotlety z mortadeli.
Mortadela w panierce
Składniki:
- 250 g mortadeli,
- 2 jajka,
- 150 g mąki pszennej,
- 200 ml mleka,
- sól,
- olej do smażenia.
Jak usmażyć mortadelę?
- Mortadelę trzeba obrać z osłonki i pokroić w grube plastry.
- Z mleka, żółtek i mąki pszennej należy zrobić gęste ciasto.
- Białka należy posolić i ubić na sztywną pianę.
- Białka trzeba wmieszać do masy jajecznej.
- Plastry mortadeli należy obtoczyć w cieście i smażyć na patelni z rozgrzanym olejem. Gotowe kotlety z mortadeli można podawać z ulubioną surówką.
Zobacz jak podawać mortadelę
Źródło:
- Kuchnia PRL dla niezaawansowanych - culture.pl,
- Italia na talerzu” Francois-Regis Gaudry, Wydawnictwo Znak
Patelnie w najlepszych cenach
Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:
Kulinaria
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!