Kriolipoliza – zamrażanie tkanki tłuszczowej jako wspomaganie odchudzania

Aneta Redzik
Dzięki wymrażaniu komórek tłuszczowych można zgubić kilku centymetrów w obwodzie i nie tylko.
Dzięki wymrażaniu komórek tłuszczowych można zgubić kilku centymetrów w obwodzie i nie tylko. 123 RF
Kriolipoliza to zabieg wyszczuplający stworzony z myślą o osobach, które chcą zredukować tłuszcz z wybranych partii ciała. Całkowicie bezinwazyjne modelowanie ciała stanowi zamiennik dla liposukcji zmniejszający podskórną tkankę tłuszczową poprzez wymrażanie komórek tłuszczowych. Jak przebiega zabieg kriolipolizy? Kto może się mu poddać? Sprawdź, co do zaoferowania ma ta nowoczesna metoda zamrażania tłuszczu.

Kriolipoliza, czyli nowoczesna metoda redukcji tłuszczu to wymrażanie komórek tłuszczowych z wybranej partii ciała. Zabieg stworzono w USA, dzięki badaniom Dietera Mansteina i R. Roxa Andersona, którzy w Massachusetts opracowali ten bezpieczny sposób na odchudzanie. Unia Europejska prawnie zaakceptowała zamrażanie tłuszczu w 2009 roku i od tego czasu zabieg kriolipolizy wykonywany jest za pomocą specjalnego urządzenia o nazwie Zeltiq.

Modelowanie ciała metodą kriolipolizy wykorzystuje dysfunkcje komórek tłuszczowych znajdujących się pod ludzką skórą. Składające się z nasyconych kwasów tłuszczowych komórki z tkanki podskórnej pod wpływem działania niskich temperatur obumierają, a następnie zostają wydalone w naturalnych procesach metabolicznych. Pomimo zastosowania niskiej temperatury wymrażanie komórek tłuszczowych jest całkowicie bezpieczne dla organizmu - narządy oraz naczynia krwionośne znajdujące się bezpośrednio obok zamrażanych komórek w żaden sposób nie reagują na działanie niskiej temperatury.

Dowiedz się więcej:

Kriolipoliza a liposukcja

Zarówno kriolipoliza, jak i liposukcja to zabiegi wyszczuplające przeprowadzane za pomocą ingerencji zewnętrznych narzędzi, jednak na tym kończą się ich podobieństwa. Jako bezinwazyjna metoda redukcji tłuszczu kriolipoliza jest bezpieczna dla organizmu i w żaden sposób nie zagraża naszemu zdrowiu. Co więcej, w przeciwieństwie do wycinania tłuszczu metodą liposukcji kriolipoliza przeprowadzana jest bez użycia skalpela.

Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania i pozwala na kontynuowanie standardowej aktywności życiowej. Warto jedynie pamiętać o zachowaniu ujemnego bilansu energetycznego, co umożliwi zmniejszenie ilości tłuszczu w tkance podskórnej, dlatego w trakcie serii zabiegów wskazana jest odpowiednia dieta i aktywność fizyczna.

Jak przebiega redukcja tłuszczu dzięki kriolipolizie?

Zamrażanie tkanki tłuszczowej to sposób na odchudzanie, który wymaga serii regularnych wizyt w gabinecie medycyny estetycznej. Dokładna ilość zabiegów i czas ich trwania zależą od powierzchni ciała pacjenta - jeden zabieg kriolipolizy trwa średnio godzinę, ale w zależności od wielkości tkanki i potrzeb skóry może przedłużyć się do nawet trzech godzin. Cena kriolipolizy waha się od kilkuset do nawet 2000 złotych za jedną partię ciała - koszt uzależniony jest od gabinetu medycyny estetycznej oraz wybranej partii ciała, na którą ma być zastosowany.

Kriolipoliza wykorzystuje specjalny próżniowy aplikator, który po przyłożeniu do poszczególnych części ciała zasysa fałdę skóry wraz z tkanką tłuszczową do komory zawierającej płytki chłodzące. Temperatura umożliwiająca zamrażanie tłuszczu dostosowywana jest do wagi pacjenta i waha się od +5 do -10 st. C. Dla osób o standardowej wadze i osób lekko otyłych temperatura aplikatora wynosi od +5 do 0 st. C, dla pacjentów średnio otyłych przygotowuje się aplikator o temperaturze od 0 do -5 st. C, a w przypadku dużej otyłości temperatura waha się od -5 do - 10 st. C. Jest to najważniejszy element zabiegu, podczas którego dzięki pobraniu ciepła z tłuszczu rozpoczyna się proces obumierania komórek tłuszczowych i ich rozpuszczania. Redukcja tłuszczu trwa nawet do sześciu tygodni po zabiegu.

Częstotliwość zabiegów kriolipolizy ustalana jest indywidualnie w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta i oczekiwanych rezultatów, a także ilości tkanki tłuszczowej, która ma zostać wyeliminowana. Zasadniczo kriolipoliza wykonywana jest seriami składającymi się z jednego do pięciu zabiegów powtarzanych maksymalnie co dwa miesiące.

Sprawdź w naszej galerii produkty, które sprzyjają odchudzaniu>>>

Te produkty sprzyjają odchudzaniu. Jedząc je codziennie może...

Zabieg kriolipolizy a skutki uboczne

Chociaż kriolipoliza to praktycznie bezbolesny i bezinwazyjny zabieg wyszczuplający, a zamrażanie tkanki tłuszczowej jest bezpieczne dla naszego organizmu, po zabiegu mogą wystąpić niewielkie skutki uboczne związane z jego przebiegiem. Jest to przede wszystkim opuchlizna w miejscu, które poddano działaniu aplikatora próżniowego oraz siniaki i zaczerwienienia. Ewentualne odrętwienie lub napięcie skóry ustępuje do dwóch godzin po wizycie w gabinecie medycyny estetycznej.

Co ważne, ta metoda redukcji tłuszczu nie niesie ryzyka nadmiernego przybrania na wadze. Zamrażanie tkanki tłuszczowej zapobiega jej regeneracji, dlatego po usunięciu komórek tłuszczowych z organizmu nie wystąpi efekt jo-jo.

Efekty, jakie daje zabieg zamrażania tłuszczu?

Kriolipoliza to modelowanie ciała opierające się na zamrażaniu tłuszczu - przyjmuje się, że poprawnie wykonany zabieg jest w stanie zmniejszyć objętość tkanki tłuszczowej o około 30-40%. Warto jednak wiedzieć, że pierwsze efekty kriolipolizy widoczne zaczynają być dopiero po średnio czterech – 8 tygodniach i utrzymują się mniej więcej przez kolejne pół roku, a większości przypadków wydalenie wszystkich zniszczonych komórek trwa około czterech miesięcy. Czas ten zależy od zakończenia metabolizacji obumarłych komórek tłuszczowych, na które wpływa praca wątroby, dlatego trudno określić dokładny moment, w którym efekty zaczną być widoczne.

Jaki jest cel kriolipolizy? Zabieg zamrażania tłuszczu to efektywny sposób na modelowanie ciała i redukcję tłuszczu. Dzięki zastosowaniu niskich temperatur niechciana tkanka tłuszczowa rozpada się - komórki przechodzą z ciekłego w stan stały, a po krystalizacji są stopniowe eliminowane z organizmu dzięki naturalnym procesom metabolicznym.

Dla kogo jest zamrażanie tkanki tłuszczowej?

Wymrażanie komórek tłuszczowych to metoda redukcji tłuszczu przeznaczona dla każdego, kto chce zniwelować nadmiar tłuszczu z problematycznych części ciała. Częstymi pacjentami gabinetów medycyny kosmetycznej są kobiety borykające się z problemem niechcianej tkanki tłuszczowej na brzuchu, udach, pośladkach czy ramionach. Kriolipoliza najlepiej radzi sobie z niewielkimi partiami ciała, na przykład z twarzą, brzuchem albo górną lub dolną częścią ud, gdzie działanie zamrażania tłuszczu jest najbardziej skuteczne.

Kriolipoliza, poza redukcją tłuszczu, doskonale radzi sobie również w walce z cellulitem, dlatego na zabieg decydują się także panie, które chcą zwalczyć cellulit - zmniejszyć jego widoczność albo całkowicie go wyeliminować. Wskazaniem jest też modelowanie ciała w partiach, gdzie dieta i ćwiczenia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, czyli w dolnej części pleców, na tak zwanych "boczkach" i w rejonie kolan, gdzie po zamrażaniu tłuszczu skóra stanie się znacznie bardziej jędrna i sprężysta.

Kiedy kriolipoliza nie jest wskazana?

Przyjmuje się, że kriolipoliza to bezpieczny i bezbolesny zabieg, jednak nie każdy powinien korzystać z możliwości, jakie daje wymrażanie komórek tłuszczowych. Zamrażanie tłuszczu to spore obciążenie metaboliczne dla wątroby, dlatego przeciwwskazaniem do jego przeprowadzenia są jakiekolwiek zaburzenia działania tego narządu.

Kriolipoliza nie jest przeznaczona dla kobiet w ciąży ani kobiet karmiących piersią, nie może też być stosowana w przypadku dzieci. Pozostałe przeciwwskazania do wymrażania komórek tłuszczowych to cukrzyca, niskie ciśnienie i nadwrażliwość na zimno, rozrusznik serca i inne wszczepione medycznie urządzenia oraz krioglobulinemia, hipoproteinemia i choroba Raynauda.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet