Krzyż celtycki: znaczenie, historia, symbole. Czym się różni krzyż grecki od jerozolimskiego i dlaczego krzyż celtycki jest zakazany?

Aneta Redzik
Krzyże celtyckie wzbudzają od lat spore kontrowersje ze względu na to, że podobnie jak po swastykę sięgali po niego naziści. W Polsce również ma swoją historię, ponieważ został zarejestrowany jako symbol partyjny Narodowego Odrodzenia Polski.
Krzyże celtyckie wzbudzają od lat spore kontrowersje ze względu na to, że podobnie jak po swastykę sięgali po niego naziści. W Polsce również ma swoją historię, ponieważ został zarejestrowany jako symbol partyjny Narodowego Odrodzenia Polski. max_gloin Pixabay.com
Krzyż celtycki to czteroramienna figura w kształcie krzyża, umieszczona w okręgu. Krzyż celtycki ma różne znaczenie, nie zawsze pozytywne. Przez wiele krzyż celtycki jest zakazany ze względu na to, że kojarzony jest z neonazistowską partią polityczną. Jaka jest historia i prawdziwe znaczenia krzyża celtyckiego oraz jakie są rodzaje krzyży? Na te pytania znajdziecie odpowiedź poniżej.

Krzyż celtycki to jedna z form krzyża wywodząca się z religii przedchrześcijańskich. Czteroramienna figura umieszczona w okręgu jest nie tylko symbolem religijnym, ale także symbolem ezoterycznym. Krzyż celtycki uważany jest za amulet odpędzający złe moce i łączący ze wszechświatem – ma chronić przed niepowodzeniem, jednocześnie zwiększając pewność siebie i poczucie własnej wartości.

Czym jest krzyż celtycki?

Krzyż Celtów wyglądem odnosi się do celtyckich wianków, tak zwanego ruta. Krzyż w okręgu nazywany jest krzyżem słonecznym, a koło z dwiema przeciętymi osiami to symbol solarny, który stał się domeną nordyckiego boga Odyna. Był powszechny również wśród Słowian. Pierwotnie krzyż celtycki był krzyżem równoramiennym – po adaptacji na potrzeby chrześcijaństwa dolne ramię pionowe wydłużono, tak aby wystawało poza okrąg.

Krzyż celtycki utożsamiany jest przede wszystkim z Celtami, dlatego często wykorzystywano go jako symbol walki o niepodległość mniejszości narodowych czy symbol oporu. Znaczenie krzyża celtyckiego nawiązują także nacjonaliści ze skrajnych frakcji politycznych – był między innymi symbolem norweskich neonazistów czy nielegalnej niemieckiej neonazistowskiej partii politycznej. Jego używanie bywa uważane za symbol neofaszystowski i z tego powodu na przykład na terenie Niemiec krzyż celtycki jest zakazany. W Polsce niektóre stowarzyszenia patriotyczne uznają Krzyż Celtów za symbol o wydźwięku neonazistowskim.

Celtycki krzyż akceptowany jest przez Kościół Katolicki jako chrześcijański symbol religijny, jednak nadal najbardziej charakterystyczny jest dla chrześcijaństwa celtyckiego. Ze względu na ezoteryczne właściwości amulety i talizmany z krzyżem celtyckim można także znaleźć w ofercie sklepów ezoterycznych.

Każdy chce być szczęśliwy. Umieszczając rzeczy, które mają swoją magiczną moc, mogą ściągnąć na nas dobrobyt, pomyślność i szczęście.

Symbole szczęścia. Podkowa, drzewko szczęścia i inne rzeczy,...

Jakie znaczenie ma krzyż celtycki?

Celtycki krzyż powiązany jest z teoriami ezoterycznymi, które wskazują na połączenie tego symbolu ze wszechświatem. Dzięki temu Krzyż Celtów ma odpędzać złe moce i otwierać dostęp do wyższej energii. Jest symbolem, który sprzyja zdobywaniu wiedzy i wkraczaniu do świata zjawisk paranormalnych – ułatwia otwarcie się na telepatię, jasnowidzenie i postrzeganie ponadzmysłowe. Poza aspektem duchowym celtycki krzyż to także ochrona przed problemami, chorobami i niepowodzeniami. Noszenie takiego amuletu ma wspomagać rozwiązywanie życiowych problemów, dodawać twórczej energii i zwiększać poczucie pewności siebie, a dzięki wzmocnieniu siły woli możemy wytrwale dążyć do wyznaczonego sobie celu.

Krzyż celtycki utożsamiany jest z symbolem solarnym, jednak dla wielu osób pozostaje powiązany z pogaństwem i neofaszyzmem. Złe skojarzenia sprawiają, że pomimo wartości ezoterycznych i bogatej symboliki, Krzyż Celtów bywa utożsamiany z rasistowskim i obrazoburczym znakiem. Jako pradawny symbol Słońca odnosi się do połączenia ze wszechświatem.

Co wyróżnia krzyż celtycki od krzyża greckiego czy jerozolimskiego?

Celtycki krzyż to jedna z form krzyża zaczerpnięta od figur tworzonych przez przedchrześcijańskich Celtów. Na tle innych krzyży wyróżnia się przede wszystkim umieszczeniem figury w okręgu symbolizującym pogański kult słońca. Obecnie Krzyż Celtów uznawany jest za jeden z symboli chrześcijańskich, ale po zaadaptowaniu przez Kościół Katolicki jego wygląd uległ zmianie – pierwotnie krzyż znajdował się w obrębie okręgu, później dolne pionowe ramię zostało wydłużone tak, aby wystawało poza okrąg.

W przeciwieństwie do innych krzyży celtycki krzyż odnosi się bezpośrednio do kultu solarnego. Krzyż gotycki to charakterystyczna forma krzyża, która symbolizowała połączenie między niebem a ziemią. Uważany jest za symbol mistyczny utożsamiany z magią i losem.

Krzyż grecki związany jest z czterema stronami świata. Podobnie jak krzyż celtycki niekiedy wpisywany był w okrąg, symbolizując nie światło i cykl roczny, a uniwersalizm chrześcijaństwa. Linia pionowa utworzona przez ramiona miała obrazować działanie łaski, natomiast linia pozioma – działanie człowieka.

Z krzyżem greckim powiązany jest krzyż jerozolimski stworzony na bazie krzyża laskowanego uzupełnionego czterema małymi krzyżami greckimi umieszczonymi w kątach. Krzyż jerozolimski ma symbolizować pięć ran ukrzyżowanego Chrystusa, pięciu patriarchów, Chrystusa i cztery ewangelie lub cztery kierunki świata albo Ziemię Świętą i cztery królestwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet