Książka „Mistrzyni”. Powieść inspirowana życiem Lucyny Ćwierczakiewiczowej, autorki książek kucharskich i XIX-wiecznej celebrytki

Monika Krężel
Monika Krężel
Manuela Gretkowska, „Mistrzyni”, Wydawnictwo Znak Literanova, Kraków 2021, 251 stron
Manuela Gretkowska, „Mistrzyni”, Wydawnictwo Znak Literanova, Kraków 2021, 251 stron Fot. Monika Krężel
To nietypowa powieść, której bohaterką jest XIX-wieczna… celebrytka. Autorka, Manuela Gretkowska, napisała książkę „Mistrzyni” inspirowaną życiem Lucyny Ćwierczakiewiczowej. To ona nazywana była „królową warszawskich garów”. Pisała felietony do gazet, wpajała warszawiakom zasady higieny, była nieprzewidywalna i często szokowała swoimi opiniami czy nietypowym zachowaniem.

Mówiła co myśli, obrażała się na arcybiskupa (wytykając mu nawet to i owo w kościele), pomagała biednym, zapraszała na obiady studentów, znała języki obce i była autorką słynnych książek kucharskich, w tym „365 obiadów za pięć złotych”. I wśród warszawiaków propagowała zasady higieny. Publikowała w piśmie „Bluszcz”, a także propagowała zdrowy styl życia i gimnastykę, choć sama była osobą otyłą i z trudnością wspinała się po schodach w kamienicy.

Posiadającą spory majątek Ćwierczakiewiczową Manuela Gretkowska uczyniła bohaterką swojej najnowszej książki. Lucynę Ćwierczakiewiczową, zwaną często w książce Lucy, poznajemy pod koniec XIX wieku. Lucy przyjaźni się z Prusem, sama pisze sztukę, a gdy nie chce wystawić jej żaden z warszawskich teatrów, Ćwierczakiewiczowa wynajmuje dla siebie aktorów i salę w reducie.

W kawiarniach spotyka się z Henrykiem Sienkiewiczem i Heleną Modrzejewską. Za nic sobie ma krążące po mieście plotki, iż młodszy od niej aktor jest jej utrzymankiem. Zaprasza Rosjan na wystawne obiady, co spotyka się z krytyką, a także wyrzuca ze swojego domu służące, a potem pisze o nich w prasie niepochlebne opinie. Gdy trzeba, jest bezczelna, gdy widzi biedę, od razu chce pomóc.

W książce zwracają uwagę barwnie przedstawione postaci i dbałość o szczegóły w ukazywaniu życia mieszkańców XIX-wiecznej Warszawy. To ciekawa opowieść o kobiecie o silnym charakterze, która całe życie była wierna wyznawanym przez siebie zasadom i wartościom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet