Kwiat lotosu i jego symbolika. Czym jest i co oznacza kwiat lotosu? Kojarzony z jogą jest także symbolem religijnym

Gabriela Jeziorska
Kwiatu lotosu uznawany jest za najstarszy i święty symbol. Unoszący się na wodzie, kojarzy się z delikatnością, dlatego w Hinduizmie często symbolizuje on kobiece piękno, a także czystość i harmonię.
Kwiatu lotosu uznawany jest za najstarszy i święty symbol. Unoszący się na wodzie, kojarzy się z delikatnością, dlatego w Hinduizmie często symbolizuje on kobiece piękno, a także czystość i harmonię. jennyzhh2008/Pixabay
Kwiat lotosu kojarzony jest głównie z najpopularniejszą pozycją jogi przypominającą siad skrzyżny. Niewiele osób ma jednak świadomość, że jest to także symbol religijny. Jakie jest znaczenie oraz symbolika kwiatu lotosu w krajach azjatyckich?

Kwiat lotosu. Roślina, która została symbolem

Lotos to roślina wodna występująca w Azji, Europie (lotos orzechodajny), a także Ameryce Północnej (lotos żółty). W symbolice i kulturze bardziej utrwalony jest azjatycki lotos orzechodajny. Z pozoru delikatna na zewnątrz, dryfująca na wodzie roślina, pod powierzchnią ma bardzo długie i silne korzenie. Dzięki nim nawet większe ruchy wody nie są w stanie wyrwać i zniszczyć rośliny. Nasiona lotosu są wyjątkowo trwałe. Udało się wyhodować roślinę z nasiona, które miało niemal 1300 lat. Kwiat lotosu, a dokładniej – jego dno, jest jadalne. Spożywa się także nasiona, zwane orzeszkami, oraz kłącza.

Kwiaty lotosu wyglądają elegancko i subtelnie. Najczęściej mają różowe lub różowobiałe płatki, a ich liczba jest bardzo różna (zależy od odmiany rośliny). Kwiaty są duże, bo osiągają nawet 30 cm średnicy i mają przyjemny zapach. Duże są także liście lotosu. Młodsze unoszą się na wodzie, starsze – podobnie jak kwiaty – wyrastają ponad jej powierzchnię. Co ciekawe, liście lotosu mają specyficzną budowę, która zapewnia ich skuteczne samooczyszczanie. Nawet krople wody błyskawicznie spływają z ich powierzchni (to tzw. efekt lotosu).

Kwiat lotosu kojarzony jest z jogą. To także symbol religijny

Jednym z podstawowych skojarzeń związanych z kwiatem lotosu jest padmasana, czyli popularna pozycja jogi, przypominająca siad turecki z tą różnicą, że w kwiecie lotosu stopy opierają się na udach i są skierowane ku górze. Pozycja ta nie tylko uspokaja mózg, dzięki czemu jest doskonała do medytacji, ale również wyrównuje poziomy energetyczne w naszym ciele.

Oprócz tego kwiat lotosu to niezwykle popularny symbol w krajach azjatyckich. Związany jest z Hinduizmem oraz religią Buddyjską.

Jakie znaczenie ma kwiat lotosu?

Kwiat lotosu postrzegany jest jako symbol wieloznaczny, posiadający wiele odrębnych znaczeń dla krajów Orientu. W Hinduizmie nosi on nazwę Padma i jest ściśle związany z bóstwami Winszu oraz Brahma, gdzie oznacza on boskie piękno. Z tego względu, bardzo często można zauważyć jego obecność przy posągach bóstw, czy na obrazach je przedstawiających.

W Buddyzmie natomiast kwiat lotosu oznacza tron oraz siedzibę Buddy. Dzięki jego zdolności zamykania się i otwierania oznacza on także odrodzenie się na nowo. Ponadto, symbolizuje bogactwo duchowe i dobrobyt, oraz ogólne powodzenie.

Padmasana, czyli pozycja kwiatu lotosu w jodze według indyjskich tekstów jest drogą do wyzbycia się wszelkich chorób i zapobieganiu im. Skuteczne opanowanie pozycji kwiatu lotosu wzbudzi w naszym ciele kosmiczną energię Kundalini, zapewniającą zdrowie i odpieranie złych energii. Nieumiejętność opanowania tej pozycji oznacza nieczyste serce, a także niemoralność i nieuczciwość.

Symbolika kwiatu lotosu

Kwiatu lotosu uznawany jest za najstarszy i święty symbol. Unoszący się na wodzie, kojarzy się z delikatnością, dlatego w Hinduizmie często symbolizuje on kobiece piękno, a także czystość i harmonię. Harmonia ta jest postrzegana zarówno jako zewnętrzny spokój i sprzyjające okoliczności, jak i wewnętrzną równowagę duchową.

Jednak w krajach europejskich bliższe są znaczenia kwiatu lotosu pochodzące z Buddyzmu, który przejął go, nadając mu tym samym nową symbolikę. Wizerunek kwiatu lotosu symbolizuje czystość, a osiem płatków lotosu odwzorowuje najważniejszy element Buddyzmu, czyli Szlachetną Ośmiostopniową Ścieżkę. Ścieżka ta ma prowadzić w ośmiu krokach do lepszego oraz pełniejszego życia, a każdy z płatków lotosu symbolizuje jeden z jej stopni.

Asany jogi są dobre na ból pleców, skrzywienie kręgosłupa, a nawet nadciśnienie. Oto popularne pozycje, które w potwierdzony sposób pomagają przy określonych chorobach i dolegliwościach. Zobacz, jak je wykonywać.

Joga leczy! Nie uwierzysz, na ile różnych problemów pomagają...

Kwiat lotosu jako tatuaż. To popularny motyw

Egzotyczny kwiat lotosu sprawdzi się także jako damski tatuaż. To jeden z popularniejszych motywów wykonywanych przez kobiety, które cenią sobie kwiatowe wzory. Taki wzór sprawdzi się idealnie zarówno w formie minimalistycznego tatuażu na nadgarstku, jak i obszernego, artystycznego dzieła na plecach lub udzie.

Oprócz kobiecego, delikatnego wyglądu, kwiat lotosu jest również wspaniałym motywem na damskie tatuaże ze względu na jego symbolikę. Ten wzór tatuażu będzie nie tylko ozdabiał ciało, ale także chronił jego właścicielkę. Choć jest to popularny wzór o konkretnej budowie, dzięki oryginalnej kompozycji kolorów lub dodatkowym elementom, z łatwością można stworzyć unikatowy wzór tatuażu przedstawiający kwiat lotosu.

Przed wykonaniem takiego tatuażu, warto jednak bliżej zaznajomić się z symboliką kolorów w kwiecie lotosu, ponieważ każda barwa nadaje mu nowe znaczenie. Biały lotos może symbolizować oświecenie i cel, do którego się dąży w swoim życiu, natomiast niebieski oznacza walkę i zwycięstwo duchowe. Różowy lotos jest uosobieniem samego Buddy, a kwiat o czerwonym kolorze oznacza serce.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet