Lee Miller, modelka i fotografka, która uwieczniła piekło wojny i obozów koncentracyjnych. Zdobyła dowody na okrucieństwo nazistów

Anna Moyseowicz
Lee Miller miała do czynienia z fotografią już od dziecka.
Lee Miller miała do czynienia z fotografią już od dziecka. U.S. Army Official Photograph/ Wikipedia
Zrezygnowała z dostatniego życia i pozowania do zdjęć w pięknych ubraniach, by stanąć po drugiej stronie aparatu i fotografować – najpierw niezwykłe postaci, jak Picasso, a następnie koszmar II wojny światowej. Robiła zdjęcia zarówno wojskowym, jak i więźniom obozów koncentracyjnych. 13 września wchodzi do kin film „Lee. Na własne oczy” z Kate Winslet w roli głównej.

Spis treści

Lee Miller - modelka i fotografka

Lee Miller, a tak właściwie Elisabeth Miller, urodziła się w Ameryce, w Nowym Jorku, jako córka europejskich imigrantów. Jej ojciec był pasjonatem fotografii, a ona sama najpierw stawała przed obiektywem, a jakiś czas później zaczęła fotografować. Ojciec miał domową ciemnię i nauczył córkę podstaw rzemiosła.

Cieniem na życiu Lee położyło się traumatyczne doświadczenie z dzieciństwa, jako siedmiolatka podczas wizyty u krewnych została zgwałcona przez przyjaciela rodziny. Od tego czasu zmagała się z problemami w komunikowaniu się, kilka razy była też wyrzucana ze szkoły. Trudne doświadczenie tkwiło w niej do ostatnich dni. Skutkowało ono również rzeżączką, którą wówczas leczono inwazyjnymi zabiegami.

Czytaj też: „Mogę umierać z dumą”. Niepełnosprawna 22-latka uosobieniem odwagi. Irena Bobowska została ścięta na gilotynie. Kim była polska bohaterka?

Niepokojącym jest także fakt, że gdy ojciec zaczął ją fotografować (a pozowała mu do zdjęć aż do 20 roku życia) wielokrotnie kazał pozować jej nago. Pomimo trudności, jakich doświadczyła dziewczyna, dzięki wyjątkowej urodzie i bystrości miała przed sobą wiele możliwości.

Dorosłe życie i związki Lee Miller

Po maturze Lee wyjechała do Paryża, gdzie przez siedem miesięcy studiowała w nowootwartej szkole teatralnej. Po powrocie do Nowego Jorku brała lekcje tańca i zaczęła występować na scenach. W wieku 19 lat wyprowadziła się z domu rodzinnego i rozpoczęła pracę jako modelka. Z kolei w Art Students League na Manhattanie uczyła się rysunku i malarstwa.

Przez przypadek poznała magnata wydawniczego magazynów Condé Nasta, który uratował ją przed potrąceniem przez nadjeżdżający samochód. Mężczyzna, będąc pod wrażeniem jej urody, przyjął ją jako modelkę dla Vogue'a. W 1927 roku pojawiła się na amerykańskiej i brytyjskiej okładce tego magazynu.

Sprawdź też: Maria Skłodowska-Curie wyprzedzała swoją epokę. Naukowczyni wzbudzała wiele emocji, a o jej romansie mówiła cała Francja i nie tylko

Los ponownie pokierował młodą modelkę do Paryża. Tam zamieszkała z malarzem Man Ray'em, który był zarówno jej nauczycielem, jak i współpracownikiem oraz kochankiem. Para pracowała wspólnie nad różnymi technikami fotograficznymi. Poznała w Paryżu i sfotografowała wielu znanych artystów, w tym Pabla Picassa. Po pewnym czasie rozstała się z Ray'em, a mężczyzna w 1932 roku powrócił do Nowego Jorku.

Gdy Miller przyjechała do Nowego Jorku, wraz z młodszym bratem Erikiem założyła studio fotografii. Robili oni portrety gwiazd, a także prace reklamowe. Ponadto pracowała dla Vouge'a jednocześnie zarówno jako modelka i fotografka.

W 1934 roku poślubiła Aziza Eloui Beya, egipskiego magnata kolejowego, z którym zamieszkała w Kairze. Jeździła samotnie do Paryża, gdzie jednego razu poznała artystę Rolanda Penrose'a, w którym się zakochała. W 1939 roku opuściła męża i przeniosła się do Londynu, by być z Penrosem.

Lee Miller jako korespondentka Vouge'a

Miller w trakcie wojny fotografowała niemieckie nocne naloty na brytyjskie ośrodki przemysłowe. Zaczęła tworzyć dla Vouge'a zdjęcia wojenne oraz artykuły. W 1943 roku została akredytowaną korespondentką wojenną pisma. Fotografowała między innymi wyzwolenie Paryża, szpitale polowe w Normandii, bitwę pod Saint-Malo oraz wyzwolenie obozów koncentracyjnych w Dachau i Buchenwaldzie. Jej zdjęcia stanowiły dowód na okrucieństwo nazistów.

Lee Miller po wojnie

Po wojnie fotografka mierzyła się z depresją, alkoholizmem i zespołem stresu pourazowego. Powróciła do Londynu i wciąż zajmowała się fotografią. Wyszła za Penrose'a, a w wieku 40 lat została matką – urodziła syna. W latach 50. zakończyła przygodę z fotografią, skupiając się na życiu towarzyskim i organizując surrealistyczne przyjęcia oraz przygotowując oryginalne dania.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie. Obserwuj StronaKobiet.pl!

od 7 lat
Wideo

Nie żyje Stanisław Tym

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gosc
Magiczne słowa "Niemieckie obozy" nie padło w artykule.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet