Makijaż na rozmowę kwalifikacyjną, który zagwarantuje ci profesjonalny wygląd. Zobacz również, jak dobrać strój i uczesanie

Katarzyna Dębek
Podczas rozmowy rekrutacyjnej – nieważne czy odbywa się ona online, czy face to face – bardzo ważny jest wygląd.
Podczas rozmowy rekrutacyjnej – nieważne czy odbywa się ona online, czy face to face – bardzo ważny jest wygląd. Edmond Dantès Pexels.com
Rozmowa o pracę to stresujący moment dla każdego. Oprócz wiedzy i kwalifikacji rekruter swoją decyzje pozytywną lub negatywną opiera na wyglądzie kandydata. Dobra prezencja – makijaż, ubiór a nawet uczesanie jest bardzo istotne. Te trzy czynniki wpływają również na twoje samopoczucie i pewność siebie. Zobacz, jak się umalować, na jaką fryzurę i strój postawić podczas takiego spotkania.

Spis treści

Kilka głównych zasad dotyczących ubioru na rozmowie o pracę

Pamiętaj o tym, że strój musi być schludny, a każdy szczegół ma znaczenie. Buty powinny być czyste, wypastowanie i niezniszczone. W ubiorze lepiej jest unikać jaskrawych kolorów i wzorów. Doskonale sprawdzi się czerń, szarości, granaty, brązy, beże i pastelowe odcienie. Zrezygnuj z dużej liczby dodatków i rzucającej się w oczy biżuterii. Postaw na prostotę i minimalizm oraz ubrania w stylu business lub smart casual. Dopasuj swój wygląd do stanowiska, o jakie się ubiegasz i do zasad panujących w firmie.

Dowiedz się więcej:

Co założyć na rozmowę kwalifikacyjną?

Styl ubioru na rozmowie kwalifikacyjnej powinien być formalny i neutralny. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie marynarka, koszula, spódnica lub spodnie oraz eleganckie buty. Jeśli zdecydujesz się na spódnicę lub sukienkę, wybierz odpowiednią długość. Powinna sięgać co najmniej do kolan. Niezależnie od pory roku i temperatury panującej na zewnątrz, warto pamiętać o rajstopach: powinny być bez wzorów i najlepiej w kolorze ciała. Jeśli zastanawiasz się, jakie buty założyć, to najbezpieczniej będzie wybrać te na płaskiej podeszwie, ale eleganckie. Zrezygnuj z tych, które odsłaniają palce i pięty. Jeśli umiesz i lubisz chodzić na szpilkach, to nie powinny one być zbyt wysokie, maksymalnie 6–8 cm. Wybierz bluzkę lub sukienkę o prostym kroju, bez dużego dekoltu czy odsłoniętych ramion.

Niezależnie jednak od tego, jaki strój wybierzesz, pamiętaj, że powinien być wygodny. W przeciwnym wypadku nie będziesz w stanie się skupić na swoim zadaniu i dobrze się zaprezentować.

Dowiedz się więcej:

Makijaż i fryzura na rozmowę rekrutacyjną

Odpowiedni make-up i stylizacja włosów są równie ważne i mogą mieć wpływ na wynik spotkania rekrutacyjnego.

Brudne włosy, niechlujna fryzura, zbyt ekstrawaganckie upięcie, czy za mocny makijaż są niedopuszczalne podczas takiego spotkania. Pierwsze wrażenie jest najważniejsze, a pracownik rekrutujący patrzy na całokształt osoby ubiegającej się o pracę. Makijaż na rozmowę kwalifikacyjną powinien być stonowany, neutralny i elegancki. Zakryj wszelkie niedoskonałości skóry i przypudruj twarz, aby się nie świeciła. Jeśli używasz cieni do powiek, wybierz odcienie beżu, brązu lub delikatny róż. Unikaj grubych czarnych kresek i make-upu typu smokey eye. Ewentualnie postaw na delikatną i cienką kreskę, która podkreśli oko.

Zobacz koniecznie: Te pytania na rozmowie o pracę słyszą tylko kobiety. Nie musisz na nie odpowiadać!

Zapomnij o sztucznych rzęsach, zamiast tego zdecyduj się na wytuszowanie ich odpowiednim kosmetykiem, który pogrubi i podkręci delikatnie włoski. Usta pomaluj bezbarwnym błyszczykiem lub szminką w neutralnym odcieniu. Unikaj oczywiście czerwonej pomadki – ten kolor zarezerwowany raczej jest na mniej formalne, wieczorne spotkania. Nie przesadzaj również z konturowaniem twarzy – wystarczy, jak delikatnie muśniesz policzki różem.

Pamiętaj, że taka rozmowa dla wielu osób to ogromny stres i nie ważne, czy odbywa się ona online, czy na żywo – rozmazany makijaż sprawi, że stracisz pewność siebie.

A co zrobić z włosami podczas rekrutacji? Najlepiej spiąć je w koński ogon, zrobić kok lub zaczesać do tyłu. Posiadaczki krótkich włosów powinny zadbać o ich estetyczny wygląd i postawić na minimalizm – unikać ozdobnych spinek i opasek. Rozmowa o pracę to sytuacja oficjalna i nie ma tu miejsca na zbędne dodatki. Najważniejsze, żeby włosy były świeżo umyte. Jeżeli używasz produktów stylizacyjnych, to stosuj je z umiarem, bo efekt może być odwrotny od zamierzonego.

Nieważne czy aplikujesz na stanowisko kierownicze, czy szeregowego pracownika, obok twoich kwalifikacji to strój, makijaż i uczesanie odgrywają ogromną rolę i mogą rzutować na wynik rekrutacji. Twój wygląd powinien budzić szacunek i zaufanie oraz podkreślać Twoją pewność siebie oraz profesjonalizm. Zawsze wychodź z założenia, że lepiej jest być ubranym zbyt elegancko niż zbyt codziennie.

od 7 lat
Wideo

Nie żyje Stanisław Tym

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet