Mama też chce czasem pójść na randkę. Powstał Klub Super Kobiet, wspierający matki dzieci z niepełnosprawnościami i wyzwaniami rozwojowymi

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Tylko co piąty rodzic wychowujący dzieci z wyzwaniami rozwojowymi otrzymał wsparcie, które pozwoliłoby mu znaleźć wytchnienie i czas, aby skupić się na samym sobie.
Tylko co piąty rodzic wychowujący dzieci z wyzwaniami rozwojowymi otrzymał wsparcie, które pozwoliłoby mu znaleźć wytchnienie i czas, aby skupić się na samym sobie. Materiały Fundacji Teraz Wy
Nie każda mama świętuje Dzień Matki. Niektóre kobiety opiekują się dziećmi z problemami rozwojowymi, niepełnosprawnościami czy chorobami. Fundacja Teraz Wy wpadła na pomysł, jak można im pomóc.

Dziecko wymagające szczególnej opieki to duże wyzwanie

Kamila wraz z mężem wychowała kilkanaścioro dzieci jako rodzina zastępcza. W końcu para adoptowała Adriana, który ma zanik mózgu oraz małą Hanię z zespołem Downa. Para od 18 lat nie była na randce!

- Statystyki mówią same za siebie. Jeśli w rodzinie pojawia się choroba lub niepełnosprawność, to wszystkie inne potrzeby schodzą na dalszy plan – przypomina Fundacja Teraz Wy, która tworzy sieć Klubów Super Kobiet. Inicjatywa ma na celu wspieranie osób, które znalazły się w trudnych życiowo sytuacjach, np. matek dzieci z niepełnosprawnościami lub ciężkimi chorobami. Pierwszy taki klub rozpoczął swoją działalność w Węgrowcu.

Kluby Super Kobiet powstają z myślą o mamach, które:

  • samotnie wychowują dziecko,
  • cierpią z powodu ciężkiej choroby,
  • wychowują dzieci z wyzwaniami rozwojowymi.

Podaruj mamom chwilę wytchnienia

Z badania ankietowego, zrealizowane przez organizację wśród rodziców wychowujących dzieci z wyzwaniami rozwojowymi wynika, że 4 takich rodziców na 5 (79%) nie otrzymało nigdy takiego wsparcia, które umożliwiłoby im skoncentrowanie się na sobie samych. Osoby te poświęciły się opiece nad dziećmi, ale brakuje im czasu dla siebie.

- My to wsparcie oferujemy. Chcemy, by mamy – najbardziej wyjątkowe osoby w życiu każdego dziecka – mogły poczuć się tego dnia ważne i docenione. Dlatego zaprosimy je na wyjątkowe kolacje, usługi kosmetyczne i obdarujemy prezentami – podkreśla koordynatorka i pomysłodawczyni projektu, Magdalena Lewandowska.

Przedsięwzięciu towarzyszy kampania społeczna. Z okazji Dnia Matki powstało nagranie wideo, a do udziału w filmie zostały zaproszone przedstawicielki: Urzędu Miasta, organizacji wspierającej rodziny, policjantka, wychowawczyni dzieci z wyzwaniami rozwojowymi oraz działaczki Fundacji Teraz Wy.

Wszystkie kobiety uczestniczące w kampanii społecznej zachęcają do tego, aby pomagać mamom, którym jest ciężko. Zapraszają do dołączenia do inicjatywy również inne osoby. Działalność w ramach projektu odbywa się na zasadach wolontariatu.

- Nasza inicjatywa to projekt w 100% prospołeczny. Liczymy na to, że sieć naszego wsparcia będzie się rozrastać. Mamy duże plany, bo wśród naszych działaczy są wspaniałe osoby chcące zmieniać świat na lepsze. W naszych działaniach pomaga nam urząd miasta oraz lokalne przedsiębiorstwa, które zaoferowały bony podarunkowe, by mamy dzieci z niepełnosprawnościami mogły wybrać się do restauracji na kolację – mówi Magdalena Lewandowska.

We wspólnocie kobiet tkwi wielka moc

W projekt udało się także zaangażować: studentów kierunków medycznych z Collegium Medicum oraz firmy i restauracje sponsorujące upominki i bony podarunkowe dla mam. Szefowa Fundacji Teraz Wy podkreśla, że przedsięwzięcie jednoczy kobiety, a także udowadnia, że mogą one wspierać się nawzajem.

- Jesteśmy w tym razem: jako kobiety i jako mamy. Z naszej strony to są drobne gesty, ale siłą jest to, że jest nas wiele i każda daje coś od siebie, by tego dnia na twarzach wielu mam zagościł uśmiech – mówi Danka Bachta, liderka Klubu Super Kobiet.

Fundacja Teraz Wy działa na rzecz wyrównywania szans. Osiąga swoje cele poprzez projekty edukacyjne, integracyjne i aktywizujące, realizując model zarządzania partycypacyjnego. Członkinie fundacji walczą z tematami tabu, są autorkami książek, a także realizują kampanie społeczne.

Promocje w Reserved

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet